SME

Zvoľte si, kto zdedí vaše úspory

V niektorých prípadoch sa dá určiť dedič už pri podpise zmluvy, v iných až pri písaní závetu

(Zdroj: Ilustračné - Reuters)

Blízkeho človeka, ktorému po vašej smrti pripadnú peniaze zo životnej poistky alebo sporenia v druhom či treťom pilieri, môžete určiť vopred. Ostatné finančné produkty sa dedia zo závetu alebo zo zákona.

BRATISLAVA. Tak, ako si môžete zvoliť, v ktorej banke, poisťovni či dôchodkovej spoločnosti si budete počas života šetriť peniaze, môžete si vybrať aj človeka, prípadne niekoľkých ľudí, ktorým po smrti svoje našetrené peniaze zanecháte.

Určenie dediča vopred

Ak chcete, aby vaše úspory v prípade vášho úmrtia zdedil niekto iný než dedičia zo zákona, mali by ste mu túto možnosť zabezpečiť vopred. Či už formou uvedenia jeho mena pri podpise zmluvy o objednaní finančného produktu, alebo neskôr v závete.

SkryťVypnúť reklamu

Iba pri niektorých produktoch platí, že blízkeho človeka, ktorý bude môcť nakladať s peniazmi po vašom skone, môžete určiť už pri podpise zmluvy, prípadne aj neskôr. Patria medzi ne napríklad životné poistenie či sporenie si do penzie.

Pavol Ďurkovič, analytik poradenskej spoločnosti AWD, odporúča určiť oprávnenú osobu napríklad v prípade, že dvaja ľudia nie sú manželmi, ale žijú ako partneri. „Bez určenia oprávnenej osoby by peniaze pripadli rodine a partner by nemal nárok na nič," vraví. Rovnako sa dá postupovať aj vtedy, ak jeden z rodičov chce, aby peniaze dostali deti, a nie druhý rodič.

Výhodou určenia oprávnenej osoby je aj to, že sa k peniazom dostane rýchlejšie, bez ohľadu na to, ako dlho bude trvať dedičské konanie.

Dedenie zo závetu a zákona

Na odkázanie takých produktov, akými sú bankové vklady či stavebné sporenie, ale aj tých, pri ktorých nebola oprávnená osoba určená, je vhodné pamätať v závete.

SkryťVypnúť reklamu

Týka sa to aj podielových fondov. „Vlastníctvo podielov v podielových fondov prechádza na dedičov, buď na základe závetu, alebo zo zákona," povedal Ivan Znášik, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností.

Napísať závet sa oplatí v prípade, ak chcete, aby sa po vašej smrti dostali úspory v banke či sporiteľni do rúk niekomu inému než dedičom zo zákona. Treba však pamätať na to, že deti sú neopomenuteľní dedičia.
Ak závet nezanecháte alebo je neplatný, prechádza majetok na dedičov zo zákona.

Ten rozoznáva štyri dedičské skupiny. V prvej sú deti a manžel, ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho podiel jeho deti.

Ak však deti nie sú, dedí sa podľa druhej skupiny. Do tej patria manžel, ktorý dedí minimálne polovicu, ďalej rodičia a ľudia, ktorí s poručiteľom žili aspoň rok v spoločnej domácnosti alebo boli na neho odkázaní. V tretej skupine dedia ľudia, ktorí žili s človekom, po ktorom sa dedí, aspoň rok v spoločnej domácnosti, a súrodenci.

SkryťVypnúť reklamu

Keď niet ani tých, dedičstvo pripadá prarodičom poručiteľa alebo ich deťom. V prípade, že niet žiadneho dediča, získa úspory štát.

Čo s dedičstvom?

Ako dedič s majetkom naloží, závisí len od neho. „Zmluvu o stavebnom sporení môže vypovedať a sporiteľňa mu vyplatí nasporenú sumu aj so štátnou prémiou vo výške ku dňu poručiteľovej smrti alebo ju môže previesť na seba a stane sa klientom," uviedla Zuzana Rückschlossová z Prvej stavebnej sporiteľne.

Podobné možnosti máte aj po zdedení úspor v dôchodkovej správcovskej spoločnosti či v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Aj tu platí, že môžete požiadať o vyplatenie peňazí na dôchodkovom účte alebo si ich nechať previesť na svoj osobný dôchodkový účet. Samozrejme, že za predpokladu, ak si sporíte v 2. alebo 3. pilieri tak ako sporiteľ, ktorý vám úspory odkázal.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dedia finančné produkty

Nadobúdanie dedičstva finančných produktov má jasné pravidlá. Nie vo všetkých prípadoch platí, že produkty postupujú do dedičského konania a dedia sa zo závetu či zákona.

Bankové úspory

  • Dedič sa pri podpise zmluvy neurčuje. Majiteľ bankového produktu však môže kedykoľvek uviesť oprávnené osoby, ktoré môžu produktom spolu s ním disponovať
  • Po smrti majiteľa upravuje dedenie Občiansky zákonník. Ak nenabudnú majetok dedičia zo závetu, ktorí majú prednosť, nastupujú dedičia zo zákona.

Podielové fondy

  • V zmluve sa dedič neurčuje
  • Vlastníctvo podielov vo fondoch prechádza na dedičov prostredníctvom dedičského konania, buď na základe závetu, alebo zákona

Stavebné sporenie

  • V zmluve o stavebnom sporení nie je možné určiť dediča.
  • Postupuje do dedičského konania, po smrti najiteľa prechádza na zákonných, alebo závetných dedičov.

Dôchodkové sporenie

  • Pri podpise zmluvy o sporení si do penzie v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (2. pilier) aj v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (3. pilier) možno určiť dedič, prípadne dedičov nasporenej sumy a pomer, akým si budú úspory deliť.
  • Ak sporiteľ dedičov neuviedol, dedí sa podľa zákona. Od 1. januára 2009 si dedič môže zdedené peniaze previesť aj na svoj dôchodkový účet, ak je sporiteľom.

Akcie a cenné papiere

  • Ich dedič sa pri podpise zmluvy neurčuje. Počas života je však možné spísať závet a v ňom určiť, komu pripadnú
  • Ak závet nie je, alebo je neplatný, dedia úspory dedičia zo zákona.

Životné poistenie

  • Pri životnej poistke je možné určiť osobu, ktorá po smrti majiteľa získa finančné plnenie z nej.
  • Ak majiteľ poistky určí oprávnenú osobu v prípade svojho úmrtia, prináleží poistné plnenie jej. Ak neurčí, postupuje sa podľa zákona.

Denisa Čimová

SkryťVypnúť reklamu

Majetok môžete zdediť aj s úverom

Blízky človek vám môže odkázať nielen úspory, ale aj majetok zaťažený dlhmi.

BRATISLAVA. Ak sa ocitnete v skupine dedičov, musíte počítať s tým, že môžete zdediť nielen úspory či iný majetok, ale aj pôžičky, ktoré nestihol váš blízky počas života splatiť. Pohľadávka z poskytnutého úveru sa totiž stáva súčasťou dedičstva.

„Dedič zodpovedá do výšky nadobudnutého dedičstva aj za poručiteľove dlhy. Ak je dedičov viac, zodpovedajú za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli k celému dedičstvu," uviedol Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne.

Nemusí to však platiť v prípade, ak bol dedič zároveň aj spoludlžníkom alebo ručiteľom úveru. V prípade smrti dlžníka úveru, ktorý mal aj spoludlžníka, prechádza podľa Terezy Molnár Coplákovej z ČSOB povinnosť splácať zvyčajne na neho. „Ak v rámci úverového vzťahu vystupuje ručiteľ, banka vyzve na plnenie záväzkov jeho," uviedla. Dodala, že keď je úver poistený pre prípad smrti dlžníka, je splatený z poistného plnenia. V stavebnej sporiteľni musí mať klient, ktorý čerpá úver, poistenie na krytie úverových pohľadávok pre prípad smrti v prospech sporiteľne.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa právnikov sa však dedičia, ktorí neboli spoludlžníkmi či ručiteľmi úveru, nemusia obávať, že by na dlhoch museli zaplatiť viac, ako dedením získali. Advokátka Daniela Ježová pripomína, že v slovenskom právnom poriadku platí zásada, že nikto nemôže byť poškodený tým, že dedí.

Ak dlhy prevyšujú majetok poručiteľa, dedičia sa môžu dohodnúť, že nechajú dedičstvo veriteľom, dohoda však podlieha schváleniu súdom. Ak sa nedohodnú, na základe rozhodnutia súdu sa majetok speňaží a uspokoja sa z neho veritelia.

Podľa Pavla Ďurkoviča z poradenskej spoločnosti AWD sa dedič nehnuteľnosti kupovanej na úver nemôže spoliehať na to, že bude platiť menej, ak hodnota bytu či domu klesla. „Úver treba za každých okolností splatiť v plnej výške. Aktuálna hodnota nehnuteľnosti v zálohe nemá vplyv na výšku požičanej sumy," vraví.
Podľa Ježovej sa môže stať, že pri výraznom poklese hodnoty nehnuteľnosti dôjde k poškodeniu veriteľa, ale drobné rozdiely by malo kryť záložné právo na výplatu zo životnej poistky. Ak sa v dedičskom konaní ukáže, že hodnota dlhu je vyššia ako hodnota majetku a dedičia odmietnu prevziať celý dlh, banka má možnosť založenú nehnuteľnosť predať.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhu sa dá vzdať odmietnutím dedičstva

Nesplatenej pôžičky, ktorú s nehnuteľnosťou, autom či iným majetkom zdedíte a mali by ste ju aj splácať, sa môžete vzdať. Nejde to však bez toho, že by ste sa súčasne vzdali aj dedičstva. Musíte tak urobiť ústnym vyhlásením na súde či písomným vyhlásením, ktoré súdu pošlete do jedného mesiaca odo dňa, keď ste boli s týmto právom oboznámený. Ak dedičstvo odmietnete, nemôžete k odmietnutiu pripojiť výhrady alebo podmienky, za ktorých tak urobíte. Rovnako platí, že nemôžete odmietnuť dedičstvo len sčasti. To, či sa dedičstva vzdáte, si rozmyslite. Vyhlásenie o odmietnutí totiž nemožno odvolať.

Denisa Čimová

Poradňa: Zdanenie vecného bremena

Mám popri zamestnaní živnosť a vlastním ornú lúku. Vodárenská spoločnosť na nej vlani umiestnila vodovodné potrubie. Po dohode zriadila na pozemok vecné bremeno a vyplatila mi 100­-tisíc korún. Mám tento príjem zdaniť? Ako?

SkryťVypnúť reklamu

Čitateľ

Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane z príjmov fyzickej osoby, sú taxatívne vymedzené v § 3 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Príjmy, ktoré sú od dane oslobodené, vymedzuje ustanovenie § 9 zákona. Podľa § 9 odsek 1 písmeno i sú od dane oslobodené aj prijaté náhrady škôd a nemajetkovej ujmy.

Peňažný príjem za zriadenia vecného bremena k pozemku nemožno stotožňovať s náhradou za škody, ktorú vymedzujú ustanovenia Občianskeho zákonníka. Náhrada za zriadenie vecného bremena nie je vylúčená z premetu dane a nie je ani príjmom vymedzeným v § 9 zákona o dani z príjmov ako oslobodená od dane. Podlieha teda zdaneniu, pričom u fyzickej osoby - nepodnikateľa, sa zaraďuje medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov. V daňovom priznaní sa uvádza ako ostatné príjmy - „iné".

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste ako fyzická osoba dosiahli v zdaňovacom období roku 2008 od vodárenskej spoločnosti príjem vo forme náhrady za zriadenie vecného bremena na pozemku, daňová povinnosť z tohto príjmu sa vyrovná podaním daňového priznania typu B. V ňom je daňovník povinný okrem príjmu za zriadenie vecného bremena uviesť aj príjem dosiahnutý zo závislej činnosti (zo zamestnania) podľa § 5 zákona o dani z príjmov, a to na základe potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti od zamestnávateľa.

Príjem vo forme náhrady za zriadenie vecného bremena by sa považoval za príjem z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 odseky 1 a 2 zákona o dani z príjmov, ak by išlo o odplatu za zriadenie vecného bremena súvisiaceho s nehnuteľnosťou, o ktorej daňovník účtuje ako o majetku využívanom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie predmetných príjmov. Teda ak ide o odplatu za zriadenie vecného bremena v súvislosti s nehnuteľnosťou, ktorú má daňovník zaradenú v obchodnom majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Miroslav Dobák, hovorca Daňového riaditeľstva

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.776
CZK 24.969
JPY 162.800
CAD 1.574
GBP 0.851
HUF 404.480
PLN 4.276
CHF 0.942
SEK 10.997

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 011
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 025
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 123
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 925
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 604
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 324
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 079
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 241
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 10 373
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 260
  5. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 8 686
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 360
  7. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 6 249
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 716
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 079
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 241
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 10 373
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 260
  5. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 8 686
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 360
  7. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 6 249
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 716
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
SkryťZatvoriť reklamu