Premiér Fico chce pomôcť košickým oceliarňam. Opozícia tvrdí, že lepšie by bolo pomôcť všetkým.
PREŠOV,BRATISLAVA. Vláda chce pomôcť košickým železiarom, aby mohli čerpať peniaze z protikrízových balíčkov ako ostatné firmy. Zmluva o vstupe Slovenska do Európskej únie pre oceliarov totiž kladie určité obmedzenia. Premiér Fico si preto do programu emdéžet mítingov na východnom Slovensku vtesnal aj stretnutie so šéfom U.S. Steel Košice Georgeom Babcokom. Sľúbil mu, že vláda bude úniu presviedčať, aby pomoc pre železiarne odobrila.
Stĺpček Ivana Štulajtera: Vďačnosť - kliknite
„U.S. Steel dostal od Slovenska štátnu pomoc ešte pred vstupom do únie v takej podobe, ktorú členské štáty poskytovať nemôžu. Preto sa muselo ošetriť v prístupovej zmluve, aby firma pomoc mohla dočerpať a zároveň nebola zvýhodnená voči ostatným oceliarňam v únii," vysvetľuje prípad U.S.Steel hovorca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Roman Schönwiesner.
Košická firma má preto v prístupovej zmluve špeciálnu prílohu. Nedá sa vylúčiť, pre pomoc železiarňam by bolo treba otvoriť zmluvu sú úniou a získať pre ňu súhlas všetkých štátov únie.
Exminister financií Ivan Mikloš si myslí, že ak by sa vláda vybrala cestou znižovania odvodov a daní pre všetky firmy, nemusela by podstupovať žiadne administratívne tortúry v únii. „Plošné zníženie odvodov a daní, zmeny v Zákonníku práce a zastavenie plytvania verejnými zdroj by boli čistejšie, transparentnejšie a pomohli by všetkým podnikom, a nie iba niektorým," povedal Mikloš.
Vláda chce pomôcť
Vláda chce prispieť košickému U. S. Steelu na povinné odvody za zamestnancov, ktorí majú v dôsledku krízy skrátený pracovný týždeň a nižšie mzdy. Ďalšou formou pomoci je odblokovanie financií z rozpočtu firmy, ktoré sú striktne naviazané na aktivity v ochrane životného prostredia.
Fico chce cez slovenského veľvyslanca v Bruseli Maroša Ševčoviča intervenovať v inštitúciách Európskej únie, aby schválila tieto formy štátnej pomoci ako oprávnené aj v prípade americkej akvizície na Slovensku.
Kríza si nevyberá
Fico zdôraznil, že najväčšou prioritou vlády v čase globálnej krízy je zachovanie zamestnanosti. „Budeme do toho dávať veľa peňazí. Či sa to páči pánovi Miklošovi a Dzurindovi, mne je to jedno," povedal po skončení rozhovorov.
Kríza si podľa Fica nevyberá, preto vláda nechce robiť rozdiely medzi štátnymi a sprivatizovanými spoločnosťami. Jeho kabinet je pripravený podporiť každú firmu, v ktorej hrozí prepúšťanie, podobne ako štátnu akciovku Cargo Slovakia, ktorá dostane od štátu pôžičku vyše 150 miliónov eur.
„Radšej pomôžeme rozumnými projektmi, ako nechať týchto ľudí na ulici." Ocenil vedenie U. S. Steel, ktoré sa snaží riešiť dôsledky zlej hospodárskej situácie v spolupráci s odbormi. Zachovanie sociálneho zmieru a hľadanie spoločných riešení je „jediná cesta, ktorou môžeme dnes ísť", povedal premiér.
V prispievaní na odvody krízou ohrozených firiem do Sociálnej a zdravotných poisťovní chce byť vláda štedrejšia. Podľa premiéra uvažuje o zvýšení limitu na tento účel z 200-tisíc eur na 500-tisíc eur. „Treba hovoriť o tom, či by to nemalo byť aj viac, pretože také veľké firmy, ako je U. S. Steel, by potrebovali väčšiu formu štátnej pomoci."
Úspory zo životného prostredia
Ďalšou injekciou by mohli byť aj financie spoločností „zakonzervované" na účtoch pre potreby životného prostredia. V prípade U. S. Steel ide podľa Fica o 10 až 15 miliónov eur. „Porozmýšľame, či by nebolo možné urobiť odklad tejto povinnosti, aby sa peniaze dali použiť na činnosť samotnej firmy." Fico už požiadal ministerstvo životného prostredia o urýchlené prerokovanie návrhu. Parlament by o tom mohol rokovať zajtra.
Vládna pomoc má ísť cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku a Eximbanku aj domácim a zahraničným obchodným partnerom U. S. Steel, a to zvýšením garancií za úvery. V súčasnosti vláda preberá zodpovednosť do 55 percent za úvery do jedného milióna eur. „Sme pripravení hovoriť aj o vyšších úveroch."
Ako uviedol, vláda už vyšla v ústrety niektorým spoločnostiam, ktoré mali problémy so získaním úverov na Slovensku: „Keď sme to individuálne riešili, našli sme východiská."
Košickí železiari priznali krízu. Zatiaľ ostávajú
Prezident U. S. Steel Košice George F. Babcoke prvýkrát od vypuknutia globálnej krízy otvorene priznal, že spoločnosť má pre celosvetový pokles záujmu o hutnícke výrobky vážne problémy.
PREŠOV. V košickom U. S. Steel a jeho dcérach v súčasnosti pracuje takmer 14-tisíc ľudí. Po zrušení zmlúv s externými zamestnancami a firmami v októbri minulého roku a nútenej týždennej dovolenke v januári zaviedla začiatkom minulého mesiaca ako prvá na Slovensku skrátený štvordňový pracovný týždeň. Piaty deň ostávajú ľudia doma so 60 percentami priemernej mzdy. Tento stav po dohode s odborármi potrvá do konca apríla. Spoločnosť redukuje aj administratívu. V blízkej budúcnosti tu chce zrušiť 450 miest. Tvrí, že nikoho nevyhodí. Nadbytočným zamestnancom ponúkne odstupné alebo prechod do výroby.
Vedenie firmy U. S. Steel rokuje s odborármi o podmienkach. Je viazaná aj zmluvou so štátom, ktorej platnosť uplynie na budúci rok. V nej garantuje, že v priebehu desiatich rokov daňových prázdnin nebude hromadne prepúšťať. Prezident spoločnosti U. S. Steel Košice George F. Babcoke vníma, že tento rok bude veľmi ťažký. Netrúfa si predpovedať, kedy sa výroba naplno rozbehne. „Keď sa opýtate päťsto expertov, dostanete päťsto názorov, ako sa to bude vyvíjať. Všetci si želáme, aby oživenie prišlo čím skôr."
Po Košiciach kolujú chýry, že Američania chcú zo Slovenska odísť. Údajne vraj už rokujú o predaji fabriky so záujemcom z Ruska. Babcoke to nepotvrdil. „Neviem o tom zatiaľ nič. A dnes som nedostal žiadny telefonát, že by bola táto spoločnosť na predaj."
Mikuláš Jesenský
Fico stihol U. S. Steel popri oslave MDŽ
Víkendové oslavy MDŽ si premiér Fico „spestril“ rokovaniami s vedením košických železiarní.
PREŠOV. Takmer tri štvrte hodiny debatovali za zavretými dverami predseda vlády Robert Fico a prezident U. S. Steel Košice George Babcoke.
Iniciátorom sobotňajšieho narýchlo zorganizovaného stretnutia, na ktorom boli aj šéf parlamentu Pavol Paška, ministerka práce Viera Tomanová, šéf ústredia práce Ján Sihelský a viceprezident Miroslav Kiraľvarga, bol premiér.
„Išlo o pracovné stretnutie, ktorého cieľom bolo získať čo najaktuálnejšie informácie, ako sa kríza dotkla najvýznamnejšieho zamestnávateľa vo východoslovenskom regióne," povedal Fico, ktorý sa do Prešova ponáhľal z osláv Medzinárodného dňa žien (MDŽ) v Poprade. Na stretnutie si Fico zavolal Američanov napriek tomu, že v nedeľu mal stranícke oslavy MDŽ v Košiciach.
„Program v Košiciach máme dosť nabitý. Navyše, pani ministerka Tomanová a pán Sihelský v Košiciach nebudú. Pomoc U. S. Steel sa týka ministerstva aj ústredia," vysvetlila hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová. Na tlačovej konferencii v Prešove povolila len dve otázky. Na viac premiér nemal čas. Ponáhľal sa za ženami na oslavy emdéžet.
Mikuláš Jesenský