PH.
BRATISLAVA. Štátny rozpočet na tom nie je dobre. Kríza ho kvári viac, ako by ktokoľvek očakával. Chrbtová kosť rozpočtu, ktorou je daň z pridanej hodnoty, výrazne pokrivkáva. Za vyše dva mesiace doniesla štátnej kase 403 miliónov eur, čo je o takmer 50 percent menej ako za rovnaké obdobie vlani. Je za tým najmä to, že ľudia a firmy v súčasnosti nekupujú ani to, čo potrebujú, šetria na horšie časy.
Celkové príjmy rozpočtu zaostávajú za vlaňajškom asi o 15 percent. A boli by na tom ešte horšie, keby obchodníci „nenafúkli" spotrebné dane predzásobením cigariet.
Na pol plynu
V situácii, keď DPH nejde ani na „pol plynu", sú návrhy, ako je napríklad zníženie DPH pre reštaurácie, nebezpečné. Premiér Fico je nižšej DPH pre reštaurácie naklonený, no návrhy opozície na zníženie rovnej dane z príjmov označuje za sabotáž. Ak by premiér ustúpil záujmovým skupinám, ktoré volajú po nižšej DPH, bolo by to v rozpore s jeho včerajšími vyjadreniami v parlamente, kde nečakane vystúpil ku kríze. Povedal, že vláda chce deficit rozpočtu udržať pod troma percentami HDP. Aj bez zníženia daní s tým však bude problém.
Ochota znížiť DPH je v rozpore aj s ďalšími vyjadreniami Fica: „V tomto období je znižovanie daní likvidačné pre Slovensko a nemôžeme si to dovoliť."
Ministerstvo financií posiela na Úrad vlády informáciu, že na experimenty s DPH nie je vhodný čas. „Neuvažujeme o znížení DPH. Jedným z najzávažnejších dôvodov je negatívny dopad na verejné financie," povedal hovorca ministerstva Miroslav Šmál. DPH tento rok tvorí takmer 40 percent plánovaných príjmov rozpočtu.
Návrhy na zníženie DPH podľa ekonómov ublížia rozpočtu. Firmám ani ľuďom príliš nepomôžu. Dane by sme mali zjednodušovať, nie komplikovať. Náš daňový systém s malým množstvom výnimiek je podľa ekonóma Slovenskej sporiteľne Juraja Bartu dobrým marketingovým nástrojom na zviditeľnenie krajiny v zahraničí. Podľa neho sme v daniach ďaleko pred USA. Tam už desiatky rokov ovplyvňujú dane rôzne záujmové skupiny.
„Nemali by sme sa pod rúškom krízy posúvať k americkému systému. Keď sme už v niečom lepší, nepokazme si to pre krátkodobé body u lobistických skupín," povedal Barta.
Pozor na deficit
Napriek kríze, ktorá si vyžaduje aj zásahy vlády, ekonómovia upozorňujú, že prehlbujúci sa deficit rozpočtu môže firmám aj ľuďom napokon ublížiť.
„Považujem za vhodné napríklad dočasné zníženie daní či odvodov, aby sa znížili náklady práce a uľahčil sa život firmám, ktoré čelia brutálnemu prepadu zákaziek," povedal ekonóm ČSOB Petr Dufek. Vlády by sa však s deficitom podľa neho nemali zahrávať príliš dlho, pretože to môže vytláčať z ekonomiky súkromné investície a brzdiť vytváranie nových pracovných miest.
„Deficit je bremenom, ktoré budú musieť splácať budúce generácie," hovorí člen Klubu ekonomických analytikov Vladimír Zlacký.