BRATISLAVA. Okrem rodinných prídavkov štát finančne prispieva na deti aj cez daňový bonus. Na rozdiel od prídavkov ho dostávajú len rodičia, ktorí pracujú.
Vlani bol bonus dokopy za celý rok 6822 korún (226,45 eura). O túto sumu si mohli rodičia znížiť daň na každé dieťa, ktoré vychovávali.
Zamestnanci dostávajú bonus každý mesiac. Vo výplate sa im to prejaví tak, že im zamestnávateľ o sumu bonusu zníži daň. V čistom im preto plat stúpne.
Do júla im takto zamestnávateľ znižoval daň mesačne o 555 korún. Od júla je daňový bonus 582 korún (19,32 eura) na každé jedno dieťa. „Podnikatelia bonus nedostávajú mesačne, ale až v nasledujúcom roku pri podaní daňového priznania," povedala daňová a účtovná odborníčka Silvia Bobocká z firmy Sasida.
Strata stratí bonus
To, že niekto pracuje v zamestnaní alebo podniká, ešte neznamená, že štát mu automaticky prispeje daňovým bonusom na dieťa.
Na bonus majú nárok len tí, ktorí vlani zarobili dokopy najmenej 48 600 korún. To je šesťnásobok minimálnej mzdy, ktorá platila v roku 2008.
Podnikateľ, ktorý mal minulý rok stratu, síce musí podať daňové priznanie, bonus si však nárokovať nemôže.
„Nárok na bonus má len ten podnikateľ, ktorý vlani vykázal určitý základ dane a jeho príjem presiahol 48 600 korún," povedala Bibiana Kamenská z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici.
Ak niekto bol zamestnaný a zároveň aj podnikal, dostane bonus, len keď zarobil aspoň 48 600 korún buď v podnikaní, alebo v zamestnaní.
V prípade, že zárobok z podnikania bol napríklad 30-tisíc korún a zo zamestnania 25-tisíc korún, daňový bonus nezíska, hoci dokopy zarobil viac, ako bol vlani šesťnásobok minimálnej mzdy.
Daňový bonus získava domácnosť na každé jedno nezaopatrené dieťa. Takzvaná milionárska daň neodoberá ani neznižuje nárok na detský daňový bonus. Aj ľudia s vysokými zárobkami majú zo zákona na bonus nárok.
Bonus dostáva vždy len jeden z rodičov.
Zamestnanci majú v porovnaní s podnikateľmi výhodu, že nemusia do poslednej bodky splniť literu zákona, ktorá získanie daňového bonusu podmieňuje ročným zárobkom aspoň 48 600 korún. Im stačilo, ak vlani aspoň v jednom mesiaci zarobili polovicu minimálnej mzdy, teda 4050 korún a bonus dostali. Aj keď v konečnom súčte napokon nezarobili potrebných 48 600 korún, nik im už bonus, ktorý zinkasovali, nevezme.
Podnikatelia si musia počkať
Podnikatelia o bonus žiadajú v daňovom priznaní typu B v štrnástom oddiele. Bonus budú v priznaní porovnávať s daňovou povinnosťou.
Ak im vyjde, že musia daň doplatiť, môžu si nedoplatok o bonus znížiť. Preplatok im po započítaní daňového bonusu vzrastie. Daňový úrad im preplatok za vlaňajšok, aj s bonusom, vyplatí v máji.
Zamestnancom, ktorým firma z rôznych dôvodov bonus nevyplatila, hoci mali naň nárok, si ho môžu „vypýtať" tiež cez daňové priznanie. Ak zároveň nepodnikali či neprenajímali nejakú nehnuteľnosť stačí, keď podajú jednoduchší formulár A. V ňom je žiadosť o bonus v oddiele desať.
Ak dieťa dovŕši 25 rokov, daňová úľava sa končí
Starostlivosť o dieťa musí rodič potvrdiť dokladom, napríklad rodným listom alebo potvrdením o návšteve školy. Nárok na bonus majú aj pestúni či adoptívni rodičia.
BRATISLAVA. Bonus môžu rodičia získať len na dieťa, ktoré ešte nie je zaopatrené, čiže také, ktoré trvalo nepracuje. Okrem neplnoletých detí dáva štát bonus aj na študentov stredných a vysokých škôl.
Rodičia nestrácajú na bonus nárok, ak napríklad ich deti pracujú na rôznych brigádach alebo aj na pracovnú zmluvu. „Daňový bonus nemá súvis s pracovnou činnosťou študenta," povedala Bibiana Kamenská z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici.
Nárok na bonus rodič získa už v mesiaci, keď sa dieťa narodí. Ak by sa napríklad narodilo 31. marca, bonus si môže nárokovať už aj za marec.
Rodič stráca na bonus nárok, keď jeho dieťa doštuduje. Alebo dosiahne 25 rokov, a to aj v prípade, že ešte študuje a je odkázané na rodičov.
Bonus dostanú aj pestúni na deti v pestúnskej starostlivosti. Takisto štát bonusom prispieva na deti, ktoré si osvoja adoptívni rodičia. Daňovník môže bonus dostať tiež na dieťa manžela či manželky, ktoré nie je jeho vlastným dieťaťom.
Keď sa dieťa narodí, zamestnanec dostane bonus, až keď do učtárne donesie rodný list dieťaťa alebo jeho kópiu. Tento doklad stačí zamestnávateľovi priniesť raz. Od 15 rokov však treba pravidelne nosiť potvrdenie o návšteve školy, či už strednej, alebo vysokej.
Ako doklad slúži aj potvrdenie príslušného úradu práce o poberaní prídavkov na dieťa či potvrdenie, že dieťa žije s daňovníkom v domácnosti.
(ľja)