BRATISLAVA. Akcionári, ktorých v úvode roka prekvapil Centrálny depozitár cenných papierov výškou poplatkov za vedenie účtov s cennými papiermi, by mali v najbližších dňoch pozorne sledovať oznamy Fondu národného majetku (FNM).
Budú sa môcť zbaviť vysokých poplatkov za evidenciu akcií. Väčšina majiteľov účtov má síce nulové poplatky, ale asi 20tisíc z nich musí platiť od 9,96 eura (300 korún) do 829,85 eura (25tisíc korún).
Fond akcie prevedie, ešte nevie ako
FNM by podľa nedávno prijatej novely zákona o cenných papieroch a investičných službách mal umožniť majiteľom akcií z kupónovej privatizácie, aby ich previedli na účet fondu. Vyhnú sa tak plateniu poplatkov za vedenie účtov v Centrálnom depozitári. Fond by podľa novely mal prevziať aj ich záväzky za vedenie účtov, prípadne vrátiť poplatky tým, ktorí ich už zaplatili.
„Fond národného majetku bude včas informovať o tom, akým spôsobom bude možné akcie z účtu ich pôvodných majiteľov previesť na fond," povedala Tatiana Lesajová, hovorkyňa FNM.
Fond aj Centrálny depozitár sa k problému vysokých poplatkov za evidenciu akcií na účtoch depozitára vyjadrujú zdržanlivo. Centrálny depozitár vo svojom stanovisku uvádza, že sa „nebude vyjadrovať k tejto problematike do čias, kým prezídium FNM nerozhodne o určení spôsobu a možnostiach prevodu zaknihovaných cenných papierov na fond."
Prijatá novela zákona o cenných papieroch umožňuje zbaviť sa niektorých akcií, nerieši však problematiku výšky poplatkov za akcie, ktoré na účtoch ostanú. To znamená, že akcionári, čo neprevedú akcie na účet fondu, budú platiť poplatky určované z nominálnej hodnoty cenných papierov aj naďalej.
Kde sa vzali bezcenné akcie
Mnoho spoločností z kupónky skončilo v konkurze alebo v likvidácii. Likvidátori a konkurzní správcovia si často neplnia svoje povinnosti a po výmaze spoločnosti z obchodného registra, nežiadajú Centrálny depozitár o zrušenie emisií cenných papierov v evidencii depozitára. Na účtoch sú tak často vedené aj akcie spoločností, ktoré už neexistujú a za ktoré majitelia platia poplatky.
V súvislosti s touto skutočnosťou by sa mal na základe novely zákona o obchodnom registri dostať do databázy registra aj Centrálny depozitár, aby mohol zrušiť cenné papiere zaniknutých spoločností na účtoch. Takéto vyčistenie účtov by sa malo urobiť ešte predtým, než FNM umožní akcionárom previesť akcie na svoj účet.
Novela nerieši poplatky komplexne
Nedávna novela zákona o cenných papieroch bola prijatá v zrýchlenom legislatívnom konaní. Podľa Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov (OSMA) rieši len jeden dôsledok zle stanoveného cenníka Centrálneho depozitára a nerieši problém komplexne.
Veľká skupina ľudí vlastní cenné papiere s vysokou nominálnou hodnotou, ale nízkou reálnou hodnotou. Ročné poplatky za vedenie účtu často presahujú reálnu hodnotu ich cenných papierov.
Príkladom sú družstevnícke podielnické listy. Ich reálna cena sa pohybuje okolo 10 až 20 percent nominálnej hodnoty. „Riešenie schválené parlamentom týmto vlastníkom nepomôže, veď kto by sa zbavoval svojho majetku len pre sankcie vysokých poplatkov Centrálneho depozitára," myslí si Milan Hošek zo združenia OSMA.
Podľa skúseností z praxe ani vlastníci bezcenných akcií sa ich nebudú chcieť zbaviť. Veľká časť z nich stále verí, že v budúcnosti nejaké peniaze za svoje akcie ešte dostane.