BRATISLAVA. Zdá sa, že slovenský prepravca ropy Transpetrol má problém. Nemá zatiaľ podpísaný kontrakt ani s jedným zo svojich najväčších odberateľov. Tí mu pritom podľa poslednej výročnej správy robia až 95 percent tržieb.
Rafinéria Slovnaft už tretí mesiac dostáva ruskú ropu od Transpetrolu len na dobré slovo. Kontrakt sa jej totiž s prepravcom skončil v decembri 2008 a na novom sa zatiaľ nedohodli. „V súčasnosti rokujeme so spoločnosťou Transpetrol o zmluve na prepravu ropy," povedal hovorca rafinérie Anton Molnár.
Podľa prevádzkového riaditeľa Transpetrolu Juraja Širokého prišiel Slovnaft s novou filozofiou zmluvy. Momentálne vraj už spoločnosti rokujú len o cenách za tranzit. „Náš pôvodný návrh bol zvýšiť minuloročné tarify o infláciu," povedal Široký. Zmluvu by mali uzatvoriť na jeden alebo tri roky. Slovnaft sa k podrobnostiam o zmluve, a teda aj k cenám, nechcel pred podpisom zmluvy vyjadrovať.
Nepodpísali ani Česi
Slovnaft však nie je jediná spoločnosť, ktorá svojím podpisom ešte nepotvrdila kontrakt. Ešte väčšie problémy má Transpetrol s českou spoločnosťou Česká rafinérska.
Podľa českého denníka E15, ktorý informáciu priniesol, keby Slováci a Česi mali podobné vzťahy ako Rusi a Ukrajinci, väčšia časť dodávok ropy do Česka by už možno bola zastavená. Jej zmluva sa tiež skončila podobne ako Slovnaftu koncom minulého roka.
Podľa Širokého však ide o oveľa komplikovanejšiu záležitosť ako pri Slovnafte. Už dvakrát totiž takmer zmluvu podpísali, ale akcionári Českej rafinérskej od podpisu odskočili. Cenu pritom podľa Širokého vedeli dostatočne dopredu a manažment spoločnosti ju odsúhlasil. Transpetrol im ju oznámil už koncom minulého leta, keď po niekoľkomesačných naťahovačkách došlo k podpisu zmluvy na rok 2008 až v auguste minulého roka.
To znamená, že Česká rafinérska už vlani bola niekoľko mesiacov nezmluvným partnerom Transpetrolu.
Po svojom hovorcovi Alešovi Soukupovi vedenie Českej rafinérskej odkázalo, že nebude reagovať na zverejnené informácie: „S ohľadom na prebiehajúce rokovania českej strany (Česká rafinérska a Paramo) so spoločnosťou Transpetrol o prepravných tarifách.
Prostredníctvom Transpetrolu putuje do Českej rafinérskej asi päť miliónov ton ropy ročne. Česká rafinérska však berie ropu aj z českých vnútorných zdrojov a z nemeckého Ingolstadtu.
Transpetrol dúfa
Zmluvu s Transpetrolom nemá podľa dostupných informácií ani česká firma Paramo. Transpetrol na internetovej stránke uvádza, že Česká rafinérska a Paramo zohrávajú významnú úlohu z hľadiska realizovaných tržieb. Generálny riaditeľ Transpetrolu Štefan Czucz podľa denníka E15 dúfa, že sa rokovania podarí čo najskôr uzatvoriť.