WASHINGTON. Predaj existujúcich domov zaznamenal v USA vo februári medzimesačný rast na úrovni 5,1 %. Najnovšie údaje Národnej asociácie obchodníkov s nehnuteľnosťami (National Association of Realtors) prijali ekonómovia po januárovom útlme trhu s prekvapením.
Za nárastom počtu predaných domov sa skrýva najmä zlacnenie hypotekárnych pôžičiek, ale aj pokračujúci pokles cien nehnuteľností. Približne polovicu kupujúcich tvorili ľudia, ktorí využili obdobie nízkych cien a po prvýkrát v živote investovali do nehnuteľností. Pre nich špeciálne vláda zaviedla stimul v podobe daňovej úľavy vo výške 8000 USD (5901 eur). Ten sa však na februárovom trhu ešte neprejavil. Ako pre Market Watch uviedol analytik Patrick Newport z firmy IHS Global Insight, jedným z dôležitých faktorov februárového trhu bolo aj počasie. Priaznivé počasie má zvyčajne za následok zvýšený záujem o obhliadky predávaných domov, čo sa podľa neho premietlo do zvýšenej predajnosti.
Aj keď kombinácia nízkych cien a nízkych úrokov vyvoláva zvýšený záujem o nákup nehnuteľností, lacné hypotéky sú dnes dostupné iba pre klientov s excelentnou úverovou minulosťou a spolufinancovaním vo výške minimálne 20 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti. V čase boomu na trhu bolo získanie úveru oveľa jednoduchšie, a to aj pre tých kupujúcich, ktorí nemali žiadne prostriedky na spolufinancovanie.
Medián ceny predávaných domov bol vo februári 165.400 USD, čo je o 15,5 % menej než pred rokom a až o 28 % menej než v júli 2006, kedy ceny nehnuteľností dosiahli maximum. Hoci sa analytici zhodujú na tom, že ceny budú naďalej klesať, mierne sa rozchádzajú v odhadoch ďalšieho vývoja predaja. Domnievajú sa, že priaznivý vývoj na akciových trhoch a mierne zlepšenie spotrebiteľskej nálady by mohlo znamenať obrat v predaji nehnuteľností. Zároveň však upozorňujú, že zvyšujúca sa úroveň nezamestnanosti a riziko straty práce mnohých Američanov odradí od investícií do nehnuteľností.