BRATISLAVA. Vládou schválený návrh zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorý by mal odsúhlasiť parlament na aprílovej schôdzi, je podľa výrobcov elektrickej energie z OZE obmedzujúci.
Za jeho úpravu chcú preto ešte lobovať medzi poslancami Národnej rady. "Zákon nie je o obnoviteľných zdrojoch energie, ale len o výrobe elektriny z nich," povedal dnes na tlačovej besede k návrhu zákona o podpore OZE riaditeľ Energetického centra Bratislava Marcel Lauko.
Podľa Lauka sa na spotrebe energie v 27 krajinách EÚ podieľa výroba elektriny 20 percentami, doprava 31% a výroba tepla 49 percentami. "Tento zákon sa nezaoberá podporou výroby tepla z OZE," uviedol Lauko. Slovensko má vraj práve v tomto smere najväčší potenciál. Vládny návrh limituje aj využívanie OZE na výrobu elektriny len do výšky osem percent všetkých zdrojov.
Neistá budúcnosť
"Povinnosť vykupovať elektrinu z OZE majú distribučné spoločnosti len do výšky strát vo vedení, čo je približne osem percent. Nad touto hranicou už nemusia vykúpiť ani kilowatt bez ohľadu na to, akú cenu by za elektrinu zaplatili," argumentoval ďalej šéf Energetického centra Bratislava (ECB). Investori do zariadení vyrábajúcich elektrinu z OZE nemajú ani istotu, že po 15 rokoch budú pripojení na distribučnú sieť. Zákon totiž podľa Lauka garantuje odber elektriny 15 rokov a po tomto čase umožňuje výrobcu odpojiť zo siete. "Životnosť zariadení je pritom 30 rokov," uviedol.
Vládny návrh zákona je podľa výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov aj v protiklade k politike rezortu pôdohospodárstva. "Ministerstvo pôdohospodárstva presadzovaním využitia cieleného pestovania biomasy len do výšky 40 percent pre výrobu elektriny z biomasy pôsobí proti výrobcom energie. Napriek prebytkom v poľnohospodárskej výrobe spôsobuje nedostatočné využitie nášho pôdneho fondu, ornej pôdy, a tým tak obmedzuje výrobu energie," uviedol prezident Asociácie energetických manažérov (ASENEM) Miroslav Kučera.
Podľa neho plánujú výrobcovia elektrickej energie z biomasy presadzovať svoje myšlienky v pôdohospodárskom výbore parlamentu a aj priamo medzi poslancami. Podľa Lauka obmedzenie pre výrobcov biomasy nie je nikde v Európe a u nás by mohlo limitovať rozhodnutie poľnohospodárov, či chcú pestovať poľnohospodárske kultúry alebo biomasu.