RWE či Gazprom. Jedna z týchto energetických firiem by mohla vytvoriť so štátom spoločnú plynárenskú firmu. Želá si to premiér.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico sa ani v čase krízy nevzdáva myšlienky vytvorenia konkurencie SPP. Pritom od začiatku roka ohlásilo až 12 spoločností zrušenie plánovaných veľkých plynárenských či ropných projektov. Niektoré firmy podľa agentúry Reuters odsúvajú rozvojové plány ďalej do budúcnosti, tempo výstavby iných sa spomaľuje alebo dočasne zastavuje. Dôvodom je očakávaný pokles výroby u odberateľov.
V pondelok premiér rokoval s vedením nemeckého energetického koncernu RWE o vytvorení spoločného podniku. V polhodinovom rozhovore sa vraj bavili o rôznych modeloch spolupráce.
Včera si najskôr v RWE nevedeli spomenúť na diskusiu o spoločnom podniku. Hovorkyňa spoločnosti RWE Anett Urbaczka povedala, že rozhovor bol vedený veľmi všeobecne o možnostiach spolupráce v zabezpečovaní dodávok plynu. Po telefonáte zo slovenského Úradu vlády povedala, že sme si zrejme nerozumeli: „Hovorilo sa aj o tomto."
No aj kancelária Úradu vlády zjemnila premiérove slová. „Účastníci stretnutia sa v rámci diskusie dotkli aj možnosti vytvorenia spoločného podniku." Pôvodne však premiér hovoril, že konkurencia SPP bola nosnou témou rozhovoru.
RWE stretnutiu s premiérom Ficom nedal veľkú váhu. Na svojej internetovej stránke o ňom spoločnosť vôbec neinformovala tak, ako o iných udalostiach.
Snaží sa už dlho
Význam premiérovej stratégie včera predostrela jeho hovorkyňa Silvia Glendová: „Rozhovor je súčasťou dlhodobého úsilia predsedu vlády vytvárať väčší tlak na Slovenský plynárenský priemysel s cieľom vytvoriť priestor na nižšie cenové relácie pre konečných odberateľov plynu."
Takýto tlak začal Fico vyvíjať ešte koncom januára, keď rokoval s ruským Gazpromom. Šéf Gazexportu Alexander Medvedev vtedy potvrdil, že by chceli vytvoriť spoločný podnik so Slovenskom. Gazprom však prejavil záujem predávať plyn cez spoločný podnik iba veľkoodberateľom, nie aj domácnostiam. Na otázku, či Gazprom od svojho úmyslu odskočil, hovorkyňa Glendová neodpovedala.
Aká bude cena?
V pondelok premiér v Nemecku rokoval aj s predsedom predstavenstva E.ON Johannesom Tyssenom o možnej účasti firmy na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Spoločnosť E.ON je cez spoločnosť E.ON Ruhrgas aj spoluakcionárom Slovenského plynárenského priemyslu. Vzťahy vlády so zahraničnými akcionármi plynárov sú napäté. V novembri minulého roka vládna koalícia presadila zákon, ktorým si štát uzákonil právo veta v prípade cenových návrhov v rozpore s akcionárskou zmluvou SPP. Zahraniční akcionári boli rozhorčení.
Či počas premiérovej návštevy E.ONu bola reč aj o tomto probléme, nie je jasné. Na naše otázky nemecký energetický podnik do uzávierky neodpovedal.