BRATISLAVA. Na bývalej budove VÚB banky v centre Bratislavy sa vo štvrtok stále pracovalo. Práve tam majú stáť luxusné byty, obchodná pasáž a wellness centrum skupiny Orco Property Group (OPG) pod názvom City Gate. Práce štvrtková správa o získaní súdnej ochrany pred veriteľmi spoločnosti od francúzskeho obchodného súdu nezastavila. Následne sa začali množiť správy o tom, že Orco je na kolenách. Tie podporili správy o zastavení obchodovania s jej akciami na niektorých burzách.
Podľa hovorkyne Orco Petry Zdenkovej nebude mať ochrana pred veriteľmi priamy dosah na slovenské projekty. No podľa analytika Trend reality Ľuboša Mistríka sa problémy dotknú hlavne nedokončených projektov, ako je obchodný dom Dunaj a pivovar Stein. Tie sa Orco už raz pokúsilo neúspešne predať. „Tieto projekty zostanú v stave, v akom sú teraz - teda takmer nedotknuté a získa ich nový investor," povedal.
Orco v skratke
Orco Property Group je luxemburská firma kótovaná na burzách v Paríži, Prahe, vo Varšave a v Budapešti.
Skupina sa zameriava na investície do nehnuteľností v prestížnych lokalitách.
Na Slovensku realizuje projekt Parkville v Bratislave na Kolibe, rekonštruuje pivovar Stein a obchodný dom Dunaj, rozostavný má projekt City Gate.
Zdroj: Orco
Problémy Orca najviac trápia tých, čo si kúpili byt v niektorom z ich projektov. „Čo to znamená pre ľudí, závisí od toho, ako majú postavenú zmluvu," povedal generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík.
Zmluvy sú však často jednostranné v prospech developera, upozornil Jaroslav Dolnák z 1. Merkur Reality. Lazík tiež predpokladá, že skôr príde k vstupu nového investora, ktorý prevezme projekty Orca. Cenu bytov by to potiahnuť nemalo, dodal. V najhoršom prípade sa budú musieť domáhať svojich práv cez exekútora.
Na odpovede bol poradovník
Získať vyjadrenie spoločnosti bolo vo štvrtok takmer nemožné - na odpovede hovorkyne čakalo vyše 120 novinárov v poradovníku.
OPG požiadala o udelenie takzvaného režimu safeguard. Ten sa udeľuje len solventným spoločnostiam, vyvracala vo štvrtok správy o finančných problémoch hovorkyňa Zdenková. Režim safeguard znamená, že veritelia, hlavne držitelia dlhopisov, nebudú môcť žiadať o ich vyplatenie pred dátumom splatnosti.
Takto by mali vyzerať rezidencie na bratislavskej Kolibe (zdroj: Orco.sk)
Združenie minoritných akcionárov skupiny Orco (SOS Orco) si postup spoločnosti vysvetľuje dvoma spôsobmi. Podľa prvého je situácia firmy taká zlá, že ide o nutný krok, aby nedošlo k jej okamžitému zrúteniu. Tomu nasvedčuje aj odďaľovanie zverejnenia výsledkov hospodárenia firmy za minulý rok. Alebo sa manažment snaží zastaviť obchodovanie s akciami na verejnom trhu. V tejto súvislosti sa hovorí aj o možnej manipulácii s cenou akcií Orca v posledných dňoch na burze.
Trh stagnuje
Súdna ochrana naznačuje, že „Orco nie je schopné bežným spôsobom splniť svoje záväzky," povedal analytik spoločnosti Atlantik Milan Vaníček.
Podľa Petra Nitschneidera z poradenskej spoločnosti Kingturge je ochrana pred veriteľmi jednou z posledných možností vedenia, ako sa pokúsiť reštrukturalizovať spoločnosť.
Mistrík za tým vidí oslabený dopyt po bytoch. To, že realitný trh spomalil, potvrdila aj hovorkyňa projektu Eurovea Patrícia Hradilová: „Predaj sa oproti roku 2008 spomalil, no stále predávame."
Predaju bytov v River Parku, ktorý stavia J&T, pomohlo zníženie ceny bytov o 40 percent. Inzercia na predaj bytov je stále v médiách.
Orco na burze
Od štvrtku sa s akciami Orca neobchoduje na burzách v Paríži, Budapešti ani v Prahe. Obchodovanie pokračovalo už len na burze vo Varšave. Tam sa akcie vo štvrtok na poludnie obchodovali po prepočte na úrovni okolo 140 českých korún za kus.
V stredu uzatvorili obchodovanie na pražskej burze na úrovni 160 českých korún. Ide tak o viac ako 95percentný prepad oproti maximálnej cene akcií z marca 2007. Vtedy sa za jednu akciu skupiny platilo takmer 3700 českých korún.