V krátkej reportáži sa Mason rozprával s mladými Bratislavčanmi, aby si dotvoril celkový obraz podávaný najmä optikou ekonomických expertov. Napríklad slovenského profesora Petra Staneka zo Slovenskej akadémie vied. Ten mu potvrdil, že na rozdiel od vyhlásení vlády skutočne môže nastať kolaps inak zdravého bankového systému. Stačí, ak začnú mať problémy materské banky v zahraničí. Slovensko môžu tiež zraziť na kolená prípadné ochranárske snahy veľkých hráčov typu Francúzska či Nemecka.
Aj bratislavskí študenti sa obávajú skôr negatívnych dopadov politiky, ktoré by zhoršili následky ekonomickej krízy. Masonovi zdôrazňujú rozdiely medzi Bratislavou a zvyškom Slovenska. Najväčší problém vidia v strnulom myslení staršej generácie, zvyknutej na štátnu starostlivosť a sociálne istoty. Krátkozraké spomínanie na minulosť hrozí nebezpečným návratom ku komunistickým praktikám a populistickým riešeniam.
Mason zisťuje, že Slovensko si vedie výnimočne dobre vďaka fungujúcemu bankovému systému a nedávnemu prijatiu eura. Slováci mu potvrdili, že delenie na východ či západ je historickým stereotypom, ktorý nerešpektuje kultúrne, ekonomické a sociálne väzby.
Svoju reportáž BBC končí konštatovaním, že železná opona dostala definitívnu ranu globálnou ekonomickou krízou: Plávame v tom spoločne a spoločne sa aj utopíme. Pokiaľ príde k najhoršiemu.