BRATISLAVA. Lieky, ktoré si kúpime v lekárňach od stredy, by mali byť lacnejšie. Platí totiž nová kategorizácia, ale aj nový systém oceňovania liekov, takzvané referencovanie. Znamená to, že spoločnosti, ktoré vyrábajú či dovážajú lieky na Slovensko, môžu pýtať za liek maximálne toľko, čo je priemer šiestich najlacnejších krajín Európskej únie (EÚ).
„Ak túto podmienku liek nespĺňa, je povinnosťou spoločnosti podať cenový návrh na zníženie ceny daného lieku vždy, keď presiahne podmienku priemeru," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Lekárnici hovoria, že ich nový spôsob oceňovania zničí. „Zoberie nám zo zisku a menšie lekárne môže priviesť až ku krachu," povedal šéf Slovenskej lekárnickej komory Ján Valjan. Lekárne totiž budú musieť lacnejšie predávať aj lieky zo skladu, teda tie, ktoré kúpili drahšie.
Analytička Health Policy Institute Angelika Szalayová si myslí, že referencovanie je správny krok. Umožňuje šetriť verejné zdroje na lieky. „Pri porovnávaní cien liekov u nás a v iných krajinách EÚ sa ukazuje, že na Slovensku za mnohé lieky platíme veľmi vysoké ceny. V niektorých prípadoch aj o 60 percent viac ako v Česku," dodáva.
Mimoriadne dôležité je to podľa nej práve v čase hospodárskej krízy, keďže sa očakáva možno až 345 miliónový výpadok príjmov zdravotných poisťovní.
Precenená je len štvrtina
Pravdepodobne však okamžite nemôžeme očakávať pozitívny efekt a lacnejšie všetky lieky, ktorých sa to má týkať. Zainteresovaní upozorňujú, že zo zoznamu asi 4700 liekov, ktoré nemajú byť drahšie, ako je priemer šiestich najlacnejších krajín únie, podali výrobcovia cenové návrhy asi na tisícku.
Všimlo si to už aj ministerstvo financií, ktoré v materiáli „Plnenie úloh v modernizačnom programe Slovensko 21" rezort zdravotníctva za tieto nedostatky skritizovalo a dalo zopár odporúčaní. Napríklad, že lieky, ktoré ešte neboli precenené, musia pracovníci ministerstva zdravotníctva preveriť. „Potom ministerstvo zdravotníctva všetkým dotknutým liekom stanoví ceny," píše sa v materiáli. Všetky lieky by mali byť precenené najneskôr v októbri.
Zdá sa, že ministerstvo zdravotníctva už na toto odporučenie zareagovalo. Čižmáriková totiž tvrdí, že „pracovná skupina pre ekonomiku a cenotvorbu absolvovala s vybranými spoločnosťami stretnutia, pri ktorých sa našli rozdiely medzi cenou ich liekov u nás a priemerom šiestich najnižších cien v EÚ". Výsledkom je podľa nej napríklad vyradenie piatich liekov zo zoznamu tých, za ktoré platí poisťovňa. To je totiž jedna z možností, ako môže ministerstvo zatlačiť na výrobcu, aby cenu lieku znížil.
Ak však bude liek vyradený zo zoznamu poisťovňou hradených liekov, bude si zaň musieť pacient zaplatiť z vlastného vrecka. Môže sa tak stať, že od prvého apríla, respektíve od októbra, si budeme musieť zaplatiť celú sumu za liek, ktorý doteraz hradila poisťovňa. Samozrejme v prípade, ak nebude na trhu lacnejšia náhrada.
Referencovanie síce prinesie zlacnenie liekov - hradených poisťovňou, ale môže viac siahnuť do peňaženiek pacientov.
Niektoré sa preceniť nedajú
Zdravotné poisťovne upozorňujú aj na ďalší nedostatok nového systému. Lacnejšie budú len tie lieky, ktoré sa predávajú aspoň v šiestich krajinách únie, aby sa mala cena s čím porovnávať. „Lieky, ktoré sú v menej ako v šiestich krajinách únie, sa už nebudú referencovať. To vnímame ako významné oslabenie cenovej regulácie, ktoré sa môže negatívne prejaviť na stúpajúcich nákladoch na lieky v zdravotných poisťovniach," povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.
Spolu s novou kategorizáciou liekov a so zrušením degresívnej marže, teda odstupňovanej obchodnej prirážky na lieky dodávané nemocniciam, to vnímajú veľmi negatívne.