BRATISLAVA. V utorok sa rozhodne o ďalšom osude šrotovného. Návrh ministerstva hospodárstva na zvýšenie sumy na pokračovanie opatrenia totiž prerokuje Rada pre hospodársku krízu.
„Ministerstvo hospodárstva predloží na rokovanie rady návrh na zvýšenie šrotovného o 33,2 milióna eur," povedal v pondelok jeho hovorca Vahram Chuguryan. Suma by podľa neho mala byť rovnako ako v prvom kole vyčlenená zo štátneho rozpočtu.
Ministerstvo hospodárstva pamätalo v návrhu aj na tých, čo si dali zošrotovať auto na poslednú chvíľu bez toho, aby dostali potvrdenie potrebné na získanie dotácie. Chce ich odškodniť. V druhom kole.
Ide o dvetisícky
Podľa materiálu ministerstva hospodárstva, ktorý sa nám podarilo získať, ide asi o dvetisíc áut. Ministerstvu hospodárstva sa tak podarilo prečerpať sumu na šrotovné o tri milióny eur. V stredu by sa mal návrh dostať opäť do vlády.
Minulý týždeň ho totiž stoplo ministerstvo financií s tým, že potrebuje čas na vlastné analýzy. To, o čom hovorí analýza šrotovného z dielne ministerstva financií a či ho minister financií podporí, sa ukáže až na utorňajšom rokovaní rady. „Budeme informovať až po rokovaní rady," povedal v pondelok hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
V pondelok však vládol okolo návrhu na predĺženie šrotovného zmätok. Viacerí z tých, čo o ňom v utorok budú rokovať, sa totiž k materiálu ministerstva hospodárstva dostali až v pondelok popoludní. Materiál si v pondelok podrobne študoval aj premiér Robert Fico, informovala jeho hovorkyňa Silvia Glendová.
Nekomentujem
Vyjadrovať sa k návrhu rezortu hospodárstva pred zasadnutím rady nechcel nominant opozície v rade Vladimír Tvaroška. To, s akým postojom tam ide, však naznačujú odpovede jeho kolegov z opozície. „Nie, nepodporujem to, je to marketingové opatrenie, nie ekonomické," povedal poslanec za SDKÚ Stanislav Janiš.
Podobne to vidí aj poslanec za KDH Júliu Brocka: „Nepodporujem to, považujem návrh za luxus a plytvanie verejnými prostriedkami." Podľa Brocku sa šrotovné neosvedčilo - auto si totiž kúpili aj tí, čo na nové auto nemajú, a tak si vzali úver. Ak o pár mesiacov prídu o prácu, nebudú mať na splátky, dodal. Poslanec Brocka podporuje vyplatenie dotácie tým, čo si dali auto zošrotovať „v dobrej viere bez potvrdenia".
Komentovať opatrenie nechcel ani prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko. Utorňajšie rokovanie rady pre krízu mu zrejme sťaží aj pondelňajší incident - odchod zástupcov RÚZ z rokovania tripartity. Tí odišli po tom, ako ich odborári obvinili z nedostatočnej reprezentatívnosti a nepustili ich k slovu. Zdržanliví boli aj guvernér Národnej banky Ivan Šramko a prezident slovenskej bankovej asociácie Igor Vida.
Áno šrotovnému
Ďalšie milióny eur na šrotovné v utorok určite podporí prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka: „Je to pomoc pre malých podnikateľov."
Návrh podporuje aj Asociácia zamestnávateľských zväzov. Bude však odporúčať posunúť hranicu veku áut vyššie, povedal v pondelok jej výkonný riaditeľ Branislav Masár.
Hlas za môže ministerstvo hospodárstva čakať aj od predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru. „Keď budú argumenty hlavne zo strany financov, že to nemá negatívny vplyv na rozpočet štátu, nemám dôvod to nepodporiť," povedal.
Podpora šrotovnému sa dá očakávať aj od predsedu Klubu 500 pod vedením majiteľa Železiarní Podbrezová Vladimíra Sotáka. „Občania naskladali koncom roku 2008 do bánk okolo 100 miliárd korún a po novom roku ich vybrali. Aj pomocou týchto opatrení sa prostriedky dostávajú späť do ekonomiky," povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.