dostanú hocikedy.
BRATISLAVA. Po nízkych výnosoch a vysokých poplatkoch za správu dôchodkových úspor premiér Robert Fico objavil ďalší dôvod, prečo nie je druhý pilier pre ľudí zaujímavý. Sporitelia podľa neho prišli na to, že dôchodkové úspory si nemôžu vybrať hocikedy, lebo najskôr si budú musieť kúpiť rentu.
Informácia šírená premiérom, že ľudia konečne pochopili nevýhodnosť druhého piliera a chcú z neho hromadne vystupovať, má opäť len pomôcť premeniť ho na vládny bankomat. Čítajte viac v komentári Ivana Štulajtera: Zrelý na nátierku
Tvrdí, že z druhého piliera sa preto chystá vystúpiť „pomerne zaujímavý počet ľudí". O akú skupinu ľudí ide a kto ich poučil o kúpe renty, premiér nespresnil.
„Je úplne zrejmé, že sme nikdy netvrdili, že sporitelia si môžu z druhého piliera hocikedy vybrať dôchodkové úspory," reagoval šéf Asociácie DSS Peter Socha.
Čísla zaostávajú
Vláda si v rozpočte naplánovala, že z druhého piliera odíde cez 100tisíc sporiteľov, aby získala viac ako 330 miliónov eur (zhruba 10 miliárd korún). Doterajšie čísla nenaznačujú, že sa jej to poľahky splní. Z druhého piliera od jeho otvorenia 15. novembra vystúpilo doteraz podľa údajov asociácie asi 9500 sporiteľov.
Sporiť na penziu si za rovnaké obdobie začalo 5600 ľudí. V tom sú zahrnuté aj mamičky na materskej, ktoré požiadali Sociálnu poisťovňu, aby odvádzala za ne odvody aj do druhého piliera. Druhý pilier bude otvorený do 30. júna.
„Premiérove slová vnímam ako súčasť stratégie nejakým spôsobom oslabiť druhý pilier a dostať sa čo najskôr k dôchodkovým úsporám ľudí. Evidentne žiadny premiérov pokus o šetrenie vo verejnej správe sa nedá označiť ako úspešný," hovorí šéf inštitútu INEKO Eugen Jurzyca. Premiér napríklad nedokázal presvedčiť riaditeľov nemocníc, aby znižovali dlhy.
Rovnako ani šéfov STV či Carga a ďalších štátnych firiem, aby hospodárili so ziskom. Poistenci súkromných zdravotných poisťovní neprechádzajú do Všeobecnej zdravotnej poisťovne, hoci vedia, že premiér by bol rád. „Keď ide ľuďom o vlastné peniaze, nevolia Roberta Fica. Volia ho, keď majú pocit, že ich to nič nestojí," povedal Jurzyca.
Kedy sa sporitelia dostanú k dôchodkovým úsporám
Ľuďom sa bude vyplácať dôchodok z druhého piliera najskôr vtedy, keď dovŕšia dôchodkový vek a v systéme si budú sporiť aspoň 15 rokov. Sporiteľ si za časť nasporenej sumy, prípadne za celú kúpi doživotnú rentu v komerčnej životnej poisťovni. Ak sa rozhodne pre minimálny dôchodok, zvyšok úspor mu jednorazovo či v dohodnutých sumách vyplatí dôchodková správcovská spoločnosť (DSS).
Ministerstvo práce v pondelok uviedlo, že oblasť nákupu doživotných dôchodkov po skončení účasti v druhom pilieri čakajú „podstatné zmeny". Aké, nespresnilo. Ak sporiteľ zomrie skôr, ako si uplatnil nárok na dôchodok z druhého piliera, jeho dôchodkové úspory zdedia najbližší pozostalí. Ak zomrie už ako dôchodca, z druhého rovnako ako z prvého piliera sa budú vyplácať pozostalostné dôchodky.
Druhý pilier - premiérov nepriateľ
Fico najprv tvrdil, že sporenie v druhom pilieri je nevýhodné, lebo rastové a vyvážené dôchodkové fondy vykazujú záporné zhodnotenie. A v nich si sporí 96 percent z viac ako 1,4 milióna sporiteľov. Prekážalo zároveň to, že keď DSS nezhodnocujú úspory kladne, účtujú si vysoké poplatky.
Vláda preto len niekoľko hodín po stretnutí s akcionármi DSS presadila, že poplatok za správu dôchodkových úspor sa výrazne zníži a istina sporiteľov v každom z fondov bude garantovaná. Správcovia dôchodkových úspor totiž odmietli Ficove alternatívy, že buď vláde pomôžu dostať z druhého piliera 300tisíc sporiteľov, alebo sa znížia dôchodkové odvody do druhého piliera.