Premiér oznámil, že šrotovné by sa opäť malo spustiť v pondelok. O podrobnostiach sa už rokuje.
BRATISLAVA. Druhé kolo šrotovného je už isté. Rozhodla o tom včerajšia Rada pre hospodársku krízu, informoval o tom premiér Robert Fico.
O podmienkach druhého balíka dotácií rokujú ministerstvá hospodárstva, financií a Združenie automobilového priemyslu. „Existuje nastavenie parametrov, ktoré zabezpečuje, že tento systém je deficitne neutrálny," povedal včera minister financií Ján Počiatek.
V utorok na rade padali návrhy na zvýšenie veku zošrotovaných áut z 10 na viac ako 13 rokov, ale aj o posunutí hornej hranice ceny nového auta až na 30tisíc. „To by sa už dali kupovať Passaty," povedal premiér. Podľa neho by sa šrotovné mohlo znova naštartovať už na budúci pondelok. Ale naposledy. „Celkovo sa šrotovné vníma ako úspešný projekt, no pokračovať nebude," povedal premiér.
Príčiny, prečo úspešný projekt nebude pokračovať, sa na tlačovke novinári nedozvedeli. Politici sa otázke vyhli.
Naprázdno neobídu ani tí, čo si dali auto zošrotovať minulý týždeň, ale bez oficiálneho potvrdenia o prevzatí. Ich počet sa oproti včerajším odhadom ministerstva hospodárstva prekvapujúco zvýšil z 2000 na 4200 vozidiel.
Dotácia vo výške 33 miliónov eur sa tak prekročila zhruba o 6,3 milióna eur. Tieto peniaze budú vyplatené z druhého balíka. Na našu otázku, kde sa vzalo takéto číslo, odpovedal hovorca rezortu Branislav Zvara: „Informácie o počtoch sú zo zdrojov ZAP. Ministerstvo hospodárstva si po svojej linke tieto údaje skontrolovalo aj prostredníctvom firiem a spoločností, ktoré majú likvidáciu na starosti."
Dva hlasy proti
Nový balíček pre šrotovné podporili na krízovej rade všetci zúčastnení okrem Republikovej únie zamestnávateľov a zástupcu opozície Vladimíra Tvarošku.
Okrem nárokov na štátny rozpočet sa únii nepozdáva ani chýbajúca dohoda o šrotovnom v rámci krajín únie - pomáhame tak prevažne podnikom v zahraničí. „Otázkou je, prečo práve automobilový priemysel má mať privilégium byť dotovaný, ak trpia aj iné odvetvia," povedal tajomník únie Martin Hošták.
„Ak minister financií tvrdí, že ide o dobré opatrenie, ktoré nemá náklady na verejné financie, tak potom zaveďme šrotovné aj na iné služby - pračky, nábytok, televízory a počítače," povedal Tvaroška. V analýze vlády mu chýba odpoveď na otázky: aké autá boli nakúpené, aký podiel z nich bol vyrobený na Slovensku a aký bol dosah na zamestnanosť na Slovensku.
Naopak, guvernéra Národnej banky Ivana Šramka analýza ministerstva financií presvedčila: „To, čo tu dnes odznelo, potvrdzovalo, že to má pozitívny efekt na verejné financie a ak je to správne vypočítané, tak ja s tým nemám problém. Ak by to malo mať negatívny efekt, tak potom s tým problém mám," povedal.
Šrotovné schválili aj v Česku. Aj tam ho pretlačili sociálni demokrati. Čítajte tu.
Do mínusu už nepôjdu
Šrotovné a zatepľovanie, ktorému by mala rada priklepnúť peniaze tento štvrtok, budú posledné opatrenia proti kríze, ktoré zatlačia na štátny rozpočet. Aspoň tak to tvrdí premiér: „Musia sa prijímať len také opatrenia, ktoré nezvyšujú deficit štátneho rozpočtu. Štát musí byť v dobrej kondícii," povedal Fico.
Jeho slová potvrdil aj minister financií: „Budú sa prijímať len opatrenia, ktoré budú mať neutrálny dosah na deficit a toto (šrotovné) je jedno z takýchto opatrení."
Minister informoval aj o tom, že jednotlivé rezorty našli už úspory vo svojich kapitolách na financovanie protikrízových opatrení vo výške až 340 miliónov. Tie sú už viazané, povedal Počiatek. Vláda od nich pôvodne žiadala ušetrenie 332 miliónov eur.
Opozičný zástupca: Vláda začína byť bezradná
BRATISLAVA. Vláda začína byť podľa opozičného zástupcu v Rade pre hospodársku krízu Vladimíra Tvarošku bezradná pri riešení následkov hospodárskej krízy na Slovensku. "Na dnešnom rokovaní rady sme sa zase bavili len o šrotovnom. Zdá sa, že vláda nemá vo svojich zásobách pripravené žiadne ďalšie impulzy pre ekonomiku, ktoré by mohli situáciu zlepšiť. Mám pocit, že chýba akákoľvek vízia hospodárskej politiky, ktorá by mohla zmierniť následky hospodárskej krízy na Slovensku," povedal na utorkovej tlačovej besede Tvaroška.
Podľa neho vláda by sa mala priznať ku skutočnému vývoju makroekonomických ukazovateľov na Slovensku. "V súčasnosti je čas jasne, otvorene priznať, že slovenská ekonomika sa nachádza v recesii, že deficit verejných financií bude výrazne prekračovať 3 % HDP. Je čas to otvorene, chlapsky priznať a predložiť do Národnej rady SR novelu zákona o štátnom rozpočte," zdôraznil Tvaroška.
Podľa neho vláda by mala zaviesť šrotovné aj na iné tovary a služby, nielen na kúpu nového motorového vozidla. "Minister financií tvrdí, že toto opatrenie má v strednodobom horizonte neutrálny vplyv na verejné financie. Ak je to naozaj tak, tak prečo sa nezavedie šrotovné aj napríklad na počítače, na nábytok, na televízory alebo práčky," dodal Tvaroška. Podľa neho zavedením šrotovného len pri kúpe motorového vozidla vláda uprednostňuje automobilový priemysel pred inými odvetviami na Slovensku. "Šrotovné iba na autá diskriminuje ostatné odvetvia," povedal Tvaroška.
Opozičný zástupca očakával, že Rada pre hospodársku krízu sa bude zaoberať aj inými dôležitejšími opatreniami ako je znižovanie daní, či odvodov. Premiér Robert Fico na tlačovej besede po rokovaní rady uviedol, že zásadne sa za znižovanie daní a odvodov postavil len Tvaroška. "Dnes som opäť reakciu na moje návrhy nedostal. Predpokladám, že vo štvrtok sa dostaneme aj k týmto návrhom," konštatoval Tvaroška. Podľa neho na rade nebola podpora pre znižovanie daní, zamestnávatelia a živnostníci by však podľa jeho slov podporili znižovanie odvodov.
SITA