BRATISLAVA. Čitateľ denníka SME z Topoľčian odišiel pred pár dňami z miestneho úradu práce sklamaný. Odmietli mu vraj poskytnúť príspevok na rozbehnutie živnosti. Tvrdil, že dôvodom bolo vyčerpanie peňazí na tento rok.
Šéf úradu práce v Topoľčanoch Ľuboš Hano to však odmieta. Financie podľa neho sú, len sa od dnešného dňa sprísňujú podmienky na poskytnutie príspevku na rozbeh živnosti. Ak sa teda niekomu stane, že mu úrad práce odmietne poskytnúť zákonný nárok na začatie živnosti, netreba to hneď brať osobne.
Kým totiž doteraz stačilo predložiť úradu práce akýkoľvek podnikateľský plán a byť nezamestnaným aspoň tri mesiace, teraz je to už na získanie dotácie málo. Nezamestnaný musí okrem trojmesačného pobytu na miestnom úrade práce absolvovať aj teoretické a praktické preškolenie. Podnikateľský plán musí mať hlavu a pätu a jeho zmysel bude po novom posudzovať odborná komisia. „Sprísnenie sa zaviedlo z dôvodu zneužívania príspevku na vytvorenie živnosti," povedala Barbora Petrová z ministerstva práce a sociálnych vecí.
Výška príspevku závisí od kraja, kde nezamestnaný žije. V Bratislave tak môže záujemca získať na rozbeh živnosti 2416 eur, v ostatných častiach Slovenska 3775 eur.
Sprísnenie prišlo po zistení zneužívania systému. Ešte nedávno bola prax aj taká, že po uplynutí dvoch rokov „nútenej" živnosti si po ďalších troch mesiacoch dobrovoľnej nezamestnanosti takíto podnikatelia opätovne vypýtali niekoľko tisíc eur a začali „podnikať" v inom odbore. Teraz môže skrachovaný živnostník požiadať o podporu na rozbeh živnosti až po šiestich rokoch od začatia pôvodnej živnosti, na ktorú bol príspevok poskytnutý.
Noví živnostníci majú od marca nárok aj na dotáciu zo štátneho rozpočtu vo forme príspevkov na zdravotné a sociálne odvody. Odvody na zdravotné poistenie nemusí platiť počas 22 mesiacov a na sociálne poistenie 18 mesiacov od začatia vykonávania živnosti. V každom prípade však musí živnostník vydržať podnikať aspoň dva roky. Inak musí príspevky vrátiť.