LONDÝN. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnila vo štvrtok večer "čiernu listinu" nespolupracujúcich daňových rajov. Kostariku, Malajziu, Filipíny a Uruguaj označila za štáty, ktoré sa zatiaľ neprispôsobili bežne zaužívaným normám o poskytovaní informácií v daňovej oblasti.
Ďalších 38 krajín zaradila na takzvanú sivú listinu, čo znamená, že s úpravou svojich daňových zákonov súhlasili, no zatiaľ všetko nezrealizovali. Sem zaradila OECD napríklad Gibraltár, Lichtenštajnsko, Andorru, San Maríno, Švajčiarsko, Belgicko, Luxembursko, Rakúsko či Singapur.
Tretia listina obsahuje mená 40 krajín, ktoré spĺňajú stanovené normy OECD v daňovej oblasti.
Zoznamy vyvolali okamžite ohlasy. Z Európy najviac protestovali Švajčiarsko, Luxembursko, Belgicko a Rakúsko, ktoré krátko pred zasadnutím G20 súhlasili s úpravou svojich zákonov.
Podľa premiéra a ministra financií Luxemburska Jeana-Clauda Junckera je zoznam "hlúpy" a "hodnotenie niektorých štátov nepochopiteľné". Rakúsky minister financií Josef Pröll uviedol, že zoznam OECD sa musí ešte dodatočne prehodnotiť. Švajčiarsky prezident Hans-Rudolf Merz ľutuje rozhodnutie organizácie. Zoznam podľa neho presne nešpecifikuje kritériá, z ktorých OECD pri tvorbe listín vychádza. "Švajčiarsko nie je daňový raj," povedal Merz.
OECD ale tvrdí, že sivá listina neznamená neochotu krajín spolupracovať, ale že v niektorých oblastiach ešte zaostávajú, napríklad v otázke dvojitého zdanenia.
Viacerí diplomati z krajín, ktoré za OECD stoja, ako napríklad Nemecko a Francúzsko, sú presvedčení, že zoznam má zmysel aj v prípade štátov, ktoré pred schôdzkou G20 súhlasili s úpravou svojich daňových zákonov. Podľa nich to tieto krajiny donúti prísľub čo najrýchlejšie uviesť do praxe.
Informovali o tom agentúra Reuters, server BBC a na internetovej stránke agentúra AFP.
Zdroj: www.oecd.org