Národná banka (NBS) má vlastnú analýzu o dosahoch zníženia poplatkov na dôchodkové spoločnosti. Urobila aj analýzu pre ministerstvo financií. Zverejniť ich nechce.
BRATISLAVA. Minister financií Ján Počiatek má už na stole prepracovanú analýzu Národnej banky o dosahoch zníženia poplatkov, ktoré za správu penzijných úspor platia dôchodkovým spoločnostiam sporitelia v druhom pilieri. Ministerstvo ani banka zatiaľ nechcú zverejniť, čo sa v doplnenej analýze píše.
Komentár Ivana Štulajtera: Trysk indícií - kliknite
Poplatok za správu penzijných úspor znížil nedávno parlament z 0,065 percenta z čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde na 0,025 percenta. Národná banka vtedy o zmene cez svoju hovorkyňu Janu Kováčovú povedala, že „výška odplaty za správu dôchodkového fondu vo fixnej časti na úrovni 0,025 percenta nepokrýva prevádzkové náklady a výrazne ovplyvní podmienky podnikania". Dôchodkové spoločnosti tvrdia, že poplatok je prinízky a pre niektoré z nich môže byť likvidačný. Národná banka v analýze navrhovala poplatok znížiť na 0,047 percenta.
Napriek jasnému stanovisku banky a sťažnostiam dôchodkových správcov minister financií Ján Počiatek tvrdil, že nastavenie výšky tých poplatkov a celá schéma pokrýva ich prevádzkové náklady. „Pokiaľ si budú plniť svoju hlavnú funkciu, ktorou je zhodnocovanie úspor, tak na tom budú takmer takisto, ako predtým" povedal s tým, že to potvrdzuje aj analýza NBS.
Počiatek požiadal Národnú banku, aby svoju analýzu dopracovala a poslala mu ju. V kuloároch banky sa hovorí, že analýzu museli experti niekoľkokrát prepracovať, aby nebola k vláde veľmi kritická. Malo to byť na žiadosť guvernéra Ivana Šramka. Iné zdroje z prostredia banky hovoria, že guvernér v tomto smere na analytikov banky nepôsobil. Centrálna banka má aj ďalšiu vlastnú analýzu o najnovších zmenách v druhom pilieri.
„Národná banka si vlastné interné analýzy robila a robí priebežne k rôznym legislatívnym normám," povedala Kováčová. Ani túto analýzu k druhému pilieru banka zverejniť zatiaľ nechce.
Okrem zníženia poplatkov prikázal parlament dôchodkovým spoločnostiam aj povinnosť uhrádzať do dôchodkových fondov priebežnú stratu z investovania. Zisky a straty sa majú porovnávať každých šesť mesiacov, čo podľa odborníkov zníži výnosy v druhom pilieri.