Jej denné výdavky sú totiž na úrovni 5,5 milióna eur.
Porovnanie Všeobecná zdravotná poisťovňa
Základné imanie : 65,7 mil. eur
Stav na účte:
k 31. 3. 2009 – 3,5 mil. eur
k 6. 4. 2009 – 5,7 mil. eur
Denné výdavky – 5,5 mil. eur
Dôvera
Základné imanie: 15,9 mil. eur
Stav na účte:
k 31. 3. 2009 – 46,5 mil. eur
k 6. 4. 2009 – 44,5 mil. eur
Denné výdavky – 1,3 mil. eur
Zdroj: VšZP, Dôvera, HPI, www.orsr.sk
BRATISLAVA. Všeobecná zdravotná poisťovňa je v kríze. Zainteresovaní - vedenie poisťovne, akcionár ministerstvo zdravotníctva a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou - to odmietajú vysloviť. Vyplýva to však z čísel a údajov, ktoré zverejnila, aj z tých, ktoré až tak zverejniť nechcela.
Dnes je jasné a poisťovňa to ani neskrýva, že za prvé tri mesiace tohto roka počíta s výpadkom príjmov až 25 miliónov eur, do konca roka by to malo byť viac ako 63 miliónov eur. Situácia sa však môže aj zhoršiť, keďže postupne narastá nezamestnanosť a zhoršuje sa platobná disciplína.
Šéfka Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Zuzana Zvolenská včera tiež oznámila, že väčšine poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zmluvy iba predĺžila do konca júna tohto roka. Bez navyšovania zdrojov. Dôvodom boli požiadavky, ktoré vraj vysoko prekračovali reálne možnosti poisťovne.
Zdravotníci totiž požadovali navýšenie o viac ako 232 miliónov eur. Ďalšie mesiace tohto roka tak budú musieť fungovať podľa zmlúv z minulého roka.
Všeobecná je vážnym kandidátom na štátnu pomoc. Čítajte stĺpček Ivana Štulajtera: Nervák
Poisťovňa predbežne nebude navyšovať zdroje ani o infláciu. Podľa poslanca SDKÚ a šéfa zdravotníckeho výboru v parlamente Viliama Novotného by bolo navýšenie o infláciu správne.
Zvolenská priznala, že kríza a jej dopad na zdravotníctvo môžu spôsobiť aj predĺženia čakacích listín.
Najviac na jeden deň Tretím výkričníkom je fakt, že VšZP mala ku koncu marca na účte iba 3,5miliónový zostatok. Včera to bolo už 5,7 milióna eur. Pre porovnanie, druhá najväčšia poisťovňa - súkromná Dôvera - mala k včerajšiemu dátumu 44,5 miliónovú hotovosť. Vedenie poisťovne odmieta medializované informácie lekárnikov, že má záväzky po lehote splatnosti viac ako tridsať dní, tí na tom trvajú.
Analytik zdravotníckeho think-thanku HPI Peter Pažitný upozorňuje, že hotovosť Všeobecnej pokrýva maximálne jej jednodňové výdavky, ak prihliadame na včerajší stav na účte. Ak rátame s hotovosťou z konca marca, tá jej nepostačovala ani na jeden deň. Jej výdavky sú totiž na úrovni 5,5 milióna eur denne. Dôvera, ktorej Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nariadil minulý týždeň ozdravný plán, má finančnú rezervu na 34 dní. Denne potrebuje vykryť 1,3 milióna eur.
„Ukazuje sa, že VšZP pod politickým tlakom výrazne precenila svoje finančné možnosti," povedal Pažitný.
Podľa Novotného Všeobecná nakladá s peniazmi nehospodárne. Pri porovnaní údajov Pažitný tvrdí, že „minulotýždňové rozhodnutie Úradu pre dohľad o povinnosti Dôvery vypracovať ozdravný plán je absurdné".
Novotný a Pažitný sa zhodujú v tom, že na ozdravný nplán je zrelá Všeobecná. „VšZP by ho mala urgentne vypracovať a predložiť nielen úradu, ale predovšetkým ministerstvu zdravotníctva a vláde, ktorí sú jej stopercentnými akcionármi," povedal Pažitný.
Na ozdravenie nebude Čo si o ozdravnom pláne pre VšZP myslí minister zdravotníctva Richard Raši, nie je jasné. Najskôr si musí dôkladne preštudovať zverejnené čísla. Momentálne však vraj neuvažuje o prehodnotení rozpočtu Všeobecnej na tento rok.
Ak by Úrad pre dohľad nariadil štátnej poisťovni ozdravný plán, musel by jej akcionár - ministerstvo zdravotníctva - naliať do nej peniaze formou zvýšenia základného imania. To je teraz na úrovni 65, 724 milióna eur.
Ministerstvo zdravotníctva však tiež muselo „pustiť" peniaze zo svojho rozpočtu na protikrízové opatrenia vo výške 15 miliónov eur. Ak by ministerstvo nemalo peniaze na navýšenie základného imania, Úrad pre dohľad by mal na poisťovňu uvaliť nútenú správu.
Hovorca úradu Milan Michalič včera povedal, že finančnou situáciou VšZP sa budú „vážnejšie zaoberať dnes".