BRATISLAVA. Také tvrdé pristátie, aké čaká slovenskú ekonomiku, história nepamätá. Kým vlani vzrástla o vyše šesť percent, tento rok ju čaká pokles o 2,4 percenta. Tento vývoj predpovedá Národná banka Slovenska (NBS).
Potvrdili sa tým minulotýždňové informácie denníka SME, podľa ktorých sa Národná banka stala prvou verejnou inštitúciou, ktorá oficiálne pripustila, že spadneme do záporných čísel. Prvenstvo NBS spočíva aj v tom, že nik doteraz nezverejnil také vysoké číslo ekonomického poklesu.
Kríza a euro
Za očakávanou recesiou je globálna ekonomická kríza vo svete a podľa niektorých ekonómov aj to, že sme do eurozóny vstúpili s príliš silným kurzom. Za taký sa postavil najmä premiér Fico.
Prepad ekonomiky znamená, že desiatky tisíc ľudí u nás prídu o prácu a tí, ktorí neprídu, sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhnú poklesu platov. Firmám klesajú zisky, niektoré majú stratu, na platy preto zostáva čoraz menej. Pokles životnej úrovne zmierni to, že ceny budú rásť pomalšie. V súčasnosti nám neostáva nič iné, iba čakať, kedy sa situácia upokojí.
„Je ilúziou si myslieť, že akýmikoľvek opatreniami hociktorej vlády by sa Slovensko stalo ostrovom rastu uprostred rozbúreného mora hospodárskeho poklesu vo svete," povedal člen Bankovej rady NBS Peter Ševčovic. Národná banka odhaduje, že z krízy by sme sa mali dostať budúci rok. Samozrejme, ak začne rásť aj zahraničie, najmä Nemecko.
Väčšina aktuálnych odhadov ekonomického poklesu sa pohybuje okolo jedného percenta. Napriek tomu sa ekonómovia zdráhajú povedať, že prognóza Národnej banky je pesimistická. „V záplave čísel, ktoré prichádzali zo Štatistického úradu o priemyselnej produkcii, tržbách podnikov aj obchodníkov sa to nedá označiť inak, ako len za realistickú prognózu," komentoval čísla NBS Jaroslav Belás z katedry bankovníctva a medzinárodných financií na Ekonomickej univerzite.
Ak sa podľa neho budú zhoršovať nálady ľudí a firiem, začnú až prehnane šetriť a nebudú nakupovať ani to, na čo majú, môže to byť podľa neho ešte horšie.
Konečne nohami na zemi
Český ekonóm z Next Finance Vladimír Pikora povedal, že po dlhom čase niekto zverejnil reálnu predpoveď pre slovenskú ekonomiku. „Slováci si konečne naliali čistého vína. Všade okolo je recesia, Slovensko nebude výnimkou." Podľa neho dokonca česká ekonomika aj životná úroveň v Čechách klesne tento rok miernejšie ako na Slovensku, čo ešte pred pár týždňami nikto nečakal.
„Z populistických dôvodov ste zaviedli euro pri oveľa silnejšom kurze, než by to zodpovedalo skutočnému stavu ekonomiky," hodnotí Pikora. Silný konečný kurz koruny bol podľa premiéra Fica výhodný pre ľudí. To sa v súčasnosti ani zďaleka nepotvrdzuje. Všetky okolité meny sa výrazne oslabili.
Naša koruna sa nemohla, keďže jej niet. Pracovná sila v okolitých štátoch pre oslabenie ich mien zlacnela, slovenská nie. „Uvoľnili ste tak iným priestor na svetových trhoch," povedal Pikora. Slovenská ekonomika už nie je podľa neho taká konkurencieschopná ako kedysi.
Zlým sprievodným javom silného eura, ktoré je v súčasnosti už našou menou, je aj to, že pre našich ľudí je stále výhodnejšie nakupovať v zahraničí. Plníme tým štátne rozpočty okolitých štátov, podporujeme ich obchody a ľudí, ktorí sú tam zamestnaní. „Sami sebe brzdíte ekonomický rast," povedal Pikora.
O príliš silnom konverznom kurze, ktorý vláda a Národná banka dohodla s úniou, hovoril v rozhovore pre denník MF Dnes aj Andrej Babiš, slovenský veľkopodnikateľ, pôsobiaci prevažne v Česku.
„To, že Slovensko zaviedlo euro, je dobré. Urobilo však obrovskú chybu v stanovení nízkeho kurzu. Síce to vyzerá dobre a ľudia mali pocit silnej meny, ale dopad na ekonomiku je katastrofický. Slováci chodia nakupovať lacnejšie do Brna a do Budapešti.
Aktualizovaná predikcia Národnej banky Slovenska k vývoju ekonomiky v strednodobom horizonte do roku 2011 (zdroj:SITA)
2009
2010
2011
P4Q-2008
P1Q-2009
P4Q-2008
P1Q-2009
P1Q-2009
HICP (priemer roka)
2,7
1,7
3,2
2,0
2,9
HDP (v stálych cenách)
4,7
-2,4
5,8
2,0
3,2
Kompenzácie na zamestnanca (v bežných cenách)
7,5
3,1
7,3
2,8
5,6
Zamestnanosť (ESA95)
0,9
-1,3
0,7
0,2
0,1
ULC (kompenzácie na zamestnanca v bežných cenách/produktivita práce ESA95 v stálych cenách)
3,6
4,3
2,1
0,9
2,4
Deficit bežného účtu na HDP
-4,6
-7,3
-3,5
-6,4
-5,6
Zdroj: NBS
P4Q-2008 - Predikcia vývoja ekonomiky v strednodobom horizonte do roku 2010 - december 2008
P1Q-2009 - Predikcia vývoja ekonomiky v strednodobom horizonte do roku 2011 - apríl 2009