NEW YORK. Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sú frustrovaní, že Rusko a Brazília zvyšujú ťažbu čierneho zlata. Kartel rekordne znížil produkciu ropy, ale Brazília, Rusko a USA pumpujú na trhy viac komodity, čo pomohlo k zníženiu jej ceny pod úroveň 50 USD (37,67 eura) za barel (159 litrov).
Dovoz USA z krajín OPEC klesol v januári medziročne o 14 % alebo o 818.000 barelov na 5,02 milióna barelov ropy denne, ako vyplýva z poslednej mesačnej správy amerického ministerstva energetiky. Import z Brazílie sa však zároveň viac ako zdvojnásobil na 397.000 barelov denne a dovoz z Ruska sa takmer zdesaťnásobil na 157.000 barelov denne. Tento trend pokračoval aj vo februári a marci, ako vyplýva z údajov týchto krajín.
Analytici oslovení agentúrou Bloomberg predpokladajú, že priemerná cena americkej ropy v poslednom kvartáli dosiahne 61 USD za barel, pričom v 2. štvrťroku by mala predstavovať 50 USD za barel. Obchodníci však stále viac počítajú v krátkodobom horizonte s poklesom ceny čierneho zlata. Do polovice mája by sa podľa nich mala cena americkej ropy znížiť pod úroveň 40 USD za barel.
"OPEC odviedol dobrú prácu, aby udržal cenu ropy na úrovni okolo 50 USD za barel, ale bude musieť znížiť produkciu podstatne viac, možno viac, než sú členovia kartelu ochotní, ak bude chcieť vyššie ceny," uviedol viceprezident spoločnosti MF Global John Kilduff. "Budeme počuť razantnejšie výzvy namierené na producentov mimo OPEC, aby spolupracovali pri obmedzení ťažby."
Dovoz ropy do USA sa v januári znížil o 148.000 barelov denne, pričom americká produkcia vzrástla o 153.000 barelov denne. Takže v USA je viac ropy aj napriek tomu, že spomaľujúca sa ekonomika vedie k poklesu spotreby.
Zásoby ropy v USA v týždni skončenom 3. apríla vyskočili o 1,65 milióna barelov, čo je najviac od júla 1993. Ropné rezervy v krajine sú 12 % nad 5-ročným priemerom pre toto obdobie roka a zodpovedajú spotrebe za 25,4 dňa. V rovnakom období vlani zodpovedali zásoby ropy v USA 22,1-dňovej spotrebe.
OPEC vlani v troch krokoch znížil svoje oficiálne ťažobné kvóty celkovo o 14 % alebo 4,2 milióna barelov denne na 24,845 milióna barelov denne. Cena čierneho zlata sa totiž prudko prepadla z rekordných 147,27 USD za barel dosiahnutých 11. júla 2008.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.