BRATISLAVA. Slovenskí podnikatelia môžu v rámci programu obnovy Iraku investovať najmä v oblasti komplexnej infraštruktúry, energetiky, ale aj v zdravotníctve.
"Bilaterálne rokovanie s Irakom vnímame ako iniciačné. Začíname vnímať požiadavky Iraku po službách slovenských firiem. Pre našich podnikateľov by mohla byť zaujímavá oblasť infraštruktúry, či už dopravnej alebo energetickej," zhodnotil dnes po prvom slovensko-irackom obchodnom fóre námestník generálneho riaditeľa Eximbanky Štefan Veselovský. Avizoval, že pokiaľ by došlo k dohode, Eximbanka je pripravená projekty podporiť. "Nebojíme sa vstúpiť na nové trhy a sme pripravení poskytnúť slovenským podnikateľom pomoc," doplnil.
Generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Peter Hajaš konštatoval, že dnešné prvé fórum je jedno z najväčších podujatí v oblasti slovensko-irackých vzťahov. Prišlo viac ako 40 irackých a 50 slovenských firiem. "Verím, že fórum prispeje k rozvoju vzájomných vzťahov a zintenzívneniu hospodárskej výmeny," vyhlásil.
Podľa charge d'affaires irackého veľvyslanectva Hassana Quassima Ahmad Al-Sheikha je v Iraku aktívnejšia Česká ako Slovenská republika. "Podpísali už kontrakty za miliardy dolárov. Bohužiaľ, slovenská ambasáda v Bagdade je neaktívna. Dúfam, že čoskoro sa to zmení a noví ľudia na ambasáde začnú brať obchody vážne," upozornil. Možnosti investovať v Iraku sú podľa neho široké, a to nielen v oblasti výrobnej, ale aj v sektore turizmu a zdravotníctva.