PEKING. Hospodárska politika krajín, ktorých meny majú celosvetový význam, vyžaduje prísnejšiu kontrolu. Mala by byť súčasťou diverzifikovaného medzinárodného menového systému. Uviedol to dnes čínsky premiér Wen Ťia-pao v otváracom prejave na Ázijskom fóre v Poae. Fórum sa koná každoročne v čínskej provincii Hai-nan.
Wen síce konkrétne nespomenul Spojené štáty, ale v nedávnej minulosti niekoľkokrát vyslovil obavy o bezpečnosť čínskych investícií do amerických dolárových vládnych dlhopisov.
Tento mesiac vyzdvihli čínski predstavitelia túto požiadavku už druhýkrát. Prezident Chu Ťin-tchao na londýnskom summite G20 uviedol, že Medzinárodný menový fond (MMF) by mal prísnejšie kontrolovať krajiny, ktorých meny majú celosvetový význam.
Wen dnes povedal, že Čína bude skúmať možnosti výmeny svojej meny s menami iných krajín. Malo by ísť o väčšie výmeny a počet štátov zapojených do nich by mal vzrásť.
Čínska centrálna banka od polovice decembra podpísala šesť swapových dohôd v hodnote 95 miliárd USD (72,75 miliárd eur). Medzi krajinami, s ktorými ich uzavrela, boli aj Argentína a Indonézia.
Medzinárodný potenciál čínskej meny, jüanu, nie je ani zďaleka využitý, lebo má obmedzenú vymeniteľnosť. Tejto záležitosti sa však Wen dnes nevenoval.
Čína vyvolala v marci veľký rozruch, keď naznačila možnosť zníženia závislosti na dolári, ako primárnej svetovej rezervnej mene; jeho miesto by mali nahradiť špeciálne práva čerpania (SDR) MMF. Na londýnskom fóre však Čína nevyzvala, aby sa o tejto možnosti už začala diskusia.
Informovala o tom agentúra Reuters.