VIEDEŇ. Stredná a východná Európa by nemali byť obviňované zo zhoršovania finančnej krízy v regióne, pretože jadro problémov je na Západe. Uviedol to dnes István Lengyel, generálny tajomník Bankovej asociácie pre strednú a východnú Európu (Banking Association for Central and Eastern Europe) na úvod trojdňového bankového fóra, ktoré sa dnes začalo v Rakúsku.
Viacerí odborníci nedávno upozornili, že pokles ekonomík regiónu by mohol viesť k prehĺbeniu globálnej hospodárskej krízy. Západné banky totiž po páde komunizmu založili v regióne dcérske spoločnosti, ktoré tamojším obyvateľom poskytli veľké úvery a teraz hrozí, že ich v dôsledku krízy nebudú schopní splácať.
Podľa Lengyela sa však "epicentrum" súčasnej krízy nachádza vo vyspelých priemyselných krajinách.
"A to je dôvod, prečo považujeme za absolútne nespravodlivé, keď naše krajiny obviňujú z prehlbovania krízy," povedal Lengyel novinárom.
"Keďže naše bankové systémy majú v rukách západné banky, je možné s určitosťou vyhlásiť, že problémy, ktoré sa v našich bankách objavili, majú korene v problémoch, ktoré sa kaskádovo valia z materských bánk," dodal.
Prípadný pád stredo- a východoeurópskych bánk najviac ohrozuje rakúske banky, ktoré ako prvé vstúpili do regiónu. Spoločne s nemeckými, francúzskymi a talianskymi ústavmi ponúkali úvery v eurách a švajčiarskych frankoch s nízkymi úrokmi napríklad v Maďarsku alebo v Poľsku. Bolo to výhodné pre banky aj pre dlžníkov, kým sa meny regiónu neprepadli oproti euru a v dôsledku toho sa mesačné splátky za úvery vyšplhali do závratných výšok. Banky sa teraz obávajú strát.
Lengyel pripustil, že najhoršiu fázu krízy majú krajiny ešte pred sebou, verí však, že banky v regióne všetky problémy prekonajú, ak im vlády v prípade potreby pomôžu.
Banková asociácia pre strednú a východnú Európu bola založená v roku 1996 a zastrešuje finančné inštitúcie v regióne.
Informovala o tom agentúra AP.