Premiér v piatok drukoval Republikovej únii zamestnávateľov. Najprv im ďakoval. Potom im zaželal, aby sa splnili ich ciele a predstavy. Taktne im však odkázal, že viaceré ich návrhy sú „v rozpore so záujmami Slovenska".
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico si uvedomuje, že potrebuje podnikateľov - zamestnávajú mnoho ľudí a sú rozhodujúcim zdrojom rozpočtových príjmov. Patrične tomu prispôsobil aj svoj prejav na sneme jedného zo zamestnávateľských združení - Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).
Ďakuje aj nadáva
Kým opozíciu pre návrhy na zníženie daní, odvodov či zmiernenie Zákonníka práce obviňuje z toho, že robí protištátnu, protinárodnú a protiľudskú politiku, zamestnávateľov, ktorým ide o to isté, v piatok neurážal, ani im nenadával. Naopak, niekoľkokrát im poďakoval za „korektný a racionálny prístup", najmä na rokovaniach vládnej krízovej rady.
„Je prirodzené, že ako reprezentanti zamestnávateľov máte vlastné predstavy a presadzujete vlastné myšlienky, ktoré zlepšili vaše postavenie. Napriek rozdielnosti názorov vám chcem poďakovať za prístup, ktorý doteraz prejavujete," povedal Fico.
Politológ Miroslav Kusý si Ficov nekonfliktný prístup vysvetľuje tým, že „parlamentná opozícia je pre neho nepriateľ, ale zamestnávatelia pre neho nepriateľom nie sú". Firmy zamestnávajú ľudí a snaží sa im vychádzať v ústrety, aby ich neprepúšťali, či riadne platili dane. „Potrebuje ich najmä v súčasnosti, keď je kríza," povedal.
Jeho ústretovosť k RÚZ však zostala len vo verbálnej rovine. Na rozdiel od Asociácie zamestnávateľských zväzov či Klubu 500 nepatria medzi stúpencov jeho politiky. Na jednej strane im síce zaželal, aby sa naplnili „ich predstavy a ciele", no zníženie spotrebných daní, sadzby DPH a priamej dane na 15 percent odbil jednou vetou: „Návrhy na znižovanie daní sú v súčasnosti proti záujmom Slovenska." Republiková únia zastupuje asi 1300 firiem, ktoré zamestnávajú takmer 250-tisíc ľudí.
Podľa je Kusého premiér ochotný zastupovať len vlastné záujmy a jemu blízke skupiny. „Smer zakladal ako manažérsku stranu, potom ju premenoval na sociálnu demokraciu, ale ten manažérsky základ tam zostáva stále silný," povedal politológ.
Okrem manažérov za Ficových spriaznencov Kusý označil aj finančnú skupinu J&T. Tá sa za súčasnej vlády dostala k viacerým zaujímavým projektom. Má napríklad spolufinancovať diaľničný elektronický systém. Banka tejto finančnej skupiny istý čas spravovala aj niekoľko sto miliónov korún Fondu národného majetku.
To, že vzťahy medzi RÚZ a Ficom nie sú ideálne, naznačili v piatok aj ľudia z vedenia únie, keď hodnotili niektoré protikrízové kroky vlády. Šéf únie Marián Jusko za zlé opatrenie označil druhé kolo šrotovného. Viceprezident únie Jozef Špirko zas nie je úplne presvedčený, že Fico chce splniť sľub „garantovať, že vláda nerozvráti verejné financie".
Sľuby a pochybnosti
Premiér tento sľub síce často opakuje, no jeho vláda robí protichodné kroky. Poskytla napríklad železničným firmám vyše 200 miliónov eur. Vláda sa síce tvári, že ide o pôžičku, len málokto však verí, že štátne firmy ju splatia. „Mám o tom vážne pochybnosti, ak neurobia zásadné úsporné opatrenia," povedal šéf únie Marián Jusko.
Z peňazí, ktoré vláda dala železničným firmám, by sa dalo zaplatiť zníženie daní a odvodov. To Fico striktne odmieta. Odborárom však nie povedať nevie. „Stav je taký, že odbory peniaze zapýtali a hneď ich dostali," kritizuje Špirko.
Podľa neho vláda nemá príliš veľkú ochotu robiť reformy, ktoré naša ekonomika potrebuje, ak chceme zažívať rast ako v predchádzajúcich rokoch. Napríklad reformu výberu daní a odvodov si naplánovala až na rok 2012. „Keby sa im do toho naozaj chcelo, neodkladali by to na rok 2012," povedal Špirko.