BUDAPEST. Predseda maďarskej vlády Gordon Bajnai má v úmysle zaviesť progresívnu daň z nehnuteľnosti a podstatne vyššou daňou chce zaťažiť luxusné vozidlá. Premiér krízovej vlády to dnes uviedol v rannej relácii maďarskej verejnoprávnej televízie.
Na margo hospodárskej situácie Maďarska povedal, že problémom je nízky pomer tých, čo platia dane. "V súkromnej sfére sú to zhruba dva milióny, z dospelého obyvateľstva pracuje iba niečo viac ako polovica legálne," povedal Bajnai a dodal, že to je pre desaťmiliónovú krajinu neúnosné.
"Ministra financií som požiadal, aby vypracoval taký systém daní, v ktorom doterajšie dane priemerných bytov veľmi nevzrastú, ale v prípade nehnuteľností vysokej hodnoty by boli progresívne," informoval premiér, podľa ktorého však budú dbať na to, aby sa dôchodcovia z finančných dôvodov nemuseli "vysťahovať na posledné roky".
Bajnai očakáva, že zmeny v zdanení nehnuteľností už na začiatku prinesú do rozpočtu desiatky miliárd forintov. Bude tiež presadzovať, aby majitelia luxusných áut platili podstatne vyššie dane ako doteraz.
V utorok 28. apríla chce premiér v Bruseli predstaviť hospodárske prognózy krajiny a krízový program novej maďarskej vlády. "Boli by sme radi, keby sme ich vedeli presvedčiť o tom, že sme schopní vyviesť krajinu z krízy a že Maďarsko bude schopné v dlhodobom horizonte stabilne platiť úvery," konštatoval.
Na otázku, či Maďarsko bude v Bruseli žiadať možnosť prekročiť 3-% deficit štátneho rozpočtu, predseda vlády povedal, že krajina bude schopná dodržať tento cieľ aj pri 6-% spomalení hospodárstva. "Ak existuje cesta, ktorou by sme sa mohli dostať rýchlejšie z krízy bez toho, aby sme rozvrátili rovnováhu a dôveru, tak o tom sme pripravení rokovať. My to však iniciovať nebudeme," zdôraznil.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zll