ZVOLEN . Premierovi Róbertovi Ficovi zdá sa došla trpezlivosť a pokračuje v upratovaní v koalícii. Po Slovenskej národnej strane odkázal včera vo Zvolene veľmi jasne aj kolegom z HZDS a nimi ovládaným rezortom, že štát nie je dojná krava. Na konferencii o zmiernení následkov hospodárskej krízy v lesnom hospodárstve si síce obliekol slávnostnú lesnícku uniformu, ale jeho prejav, ktorý nazval hodinou pravdy, lesníkov nenadchol. Fico povedal, že štátnym lesom nedá ani korunu, ak nebude mať záruky, že peniaze štátu dokážu vrátiť.
„Ani korunu nedáme do štátnych lesov, ani korunu, pokiaľ nebudeme vidieť program revitalizácie štátnych lesov, pokiaľ nebudeme vidieť program štrukturálnych úspor a biznis plán, ktorý bude garantovať, že štát dostane peniaze naspäť. Ak tieto tri veci štátne lesy nepredložia, vláda nedá ani korunu," vyhlásil Fico.
Prekvapeným lesníkom odporučil, žeby mali zorganizovať konferenciu aj na tému, či je všetko v poriadku v štátnom podniku Lesy SR, ktoré tiež ovláda HZDS.
„Naozaj štátne lesy fungujú tak efektívne, ako niekedy tvrdíme? Sú také hospodárne? Moja odpoveď je, že nie. V štátnych lesoch sú obrovské rezervy," odpovedal si premiér na otázku, ktorú adresoval Becíkovmu ministerstvu pôdohospodárstva.
Minister Stanislav Becík si o hospodárení Lesov SR myslí niečo iné ako premiér. Tvrdí, že Lesy SR hospodárili dobre.
„228 miliónový zisk hovorí o tom, že Lesy SR hospodárili dobre. Ak by vývoj išiel tak, ako v prvom polroku, predpokladám, že hospodársky výsledok by bol dvojnásobný. Pritom Slovensko patrí v kategórii pomoci štátu na úrovni päť eur na hektár lesa. V Česku je to 18 a v Nemecku 120 eur, ale ja to dnes nemôžem pýtať. Aj keď by ma to nemalo zaujímať, jednoducho to nejde," vyhlásil Becík.
Situácia v štátnom podniku Lesy SR je zložitá. Klesá ťažba dreva aj cena drevnej suroviny, čo ovplyvňuje hospodársky výsledok. Národné lesnícke centrum vypracovalo dva scenáre vývoja. Realistický hovorí o tom, že kríza bude trvať ešte tri až päť rokov. V takom prípade sa s pomocou intervencie štátu ťažba dreva a tržby vrátia na hodnoty spred krízy okolo roku 2015. Oživenie očakávajú okolo roku 2010.
Pesimistický scenár, v ktorom odhadujú, že kríza potrvá ďalších desať rokov. Tržby za drevo by klesli na šesť miliárd korún, čo je zhruba polovica oproti roku 2008. V pesimistickom variante by došlo k oživeniu až okolo roku 2013. Priamy dopad by to malo aj zamestnanosť. Na lesnícky a drevospracujúci priemysel je naviazaných takmer 100 tisíc ľudí.
Minister pôdohospodárstva Becík nepripúšťa pesimistické varianty. „Žiadny pesimistický plán. Keď Francúzi deklarujú, že revitalizácia naskočí najneskôr 2011 - 2012, tak naskočí aj na Slovensku,," reagoval Becík na pesimistický variant Národného lesníckeho centra.
„Pesimistický plán. Hneď som povedal, toto len treba napísať a skončili sme. Tak čo, vyzlečieme sa z nohavíc a budeme chodiť od pol pása dolu holí? V žiadnom prípade," dodal.
Becík pripustil, že za prvý kvartál tohoto roku klesla ťažba dreva o viac ako polovicu a cena dreva sa znížila oproti začiatku minulého roku o 14 eur na kubický meter. Kríza ohrozuje približne 30 percent pracovných miest v lesnom hospodárstve a drevospracujúcom priemysle. Minister vidí záchranu v intervenciách štátu a v spolupráci s inými rezortmi, napríklad pri výstavbe diaľnic, zatepľovaní a výstavbe drevených domov.
Becík avizoval, že sa črtá možnosť získať návratnú pôžičku od súkromných bánk cez drevospracujúci priemysel aj pre neštátne lesy.
Šéf Lesov SR Jozef Minďáš tvrdí, že už dva týždne pracujú na biznis pláne, ktorý predložia vláde. Hotový by mal byť v priebehu budúceho týždňa. Lesy SR už koncom roka nevyplácali 14. plat a neuvažujú o tom ani v tomto roku. Do konca júna majú zamestnanci skrátený pracovný týždeň a o 20 percent nižšie mzdy. Približne 300 zamestnancov už z firmy odišlo.
„Rokovali sme s ministrom aj s predsedom vlády. Opatrenia je treba urobiť, otázka je v akom rozsahu a v akom časovom horizonte," konštatoval Minďáš.
Minister Becík dodal: „Biznis plán bude taký, že sa budem potiť aj ja, ako minister".
Premiér Fico je optimista. Tvrdí, že Slovensko bude patriť v roku 2009 medzi krajiny, ktorá dokáže dať dohromady pravdepodobne najväčšie investície v celej Strednej Európe.
„Som optimista a verím, že Slovensko môže dopadnúť lepšie, ako ktorýkoľvek iný štát Európy alebo sveta. Len v to musíme veriť. Nemôžme stále iba nariekať. Keby som uveril tomu, čo každý deň na mňa ide z médií, tak rovno môžem vyskočiť z desiateho poschodia," vyhlásil predseda vlády.