BRATISLAVA. Premiér chce znovu oživiť myšlienku pôžičiek pre mladých manželov, ktoré by formou dotácií podporoval štát. „Chceme ponúknuť mladým ľuďom produkt, ktorý by bol podobný klasickým štandardným mladomanželským pôžičkám v minulosti, samozrejme vo vyššej sume peňazí. Tieto produkty by poskytovali komerčné banky a štát by platil úroky za pôžičky," povedal pre TA3 Robert Fico.
Na tlačovom odbore úradu vlády včera ešte nevedeli podrobnosti k tomuto návrhu. Premiér by ho, podľa vyjadrenia riaditeľa odboru Braňa Ondruša, mal v krátkom čase predstaviť na pôde Rady pre hospodársku krízu. Podľa vyjadrení politikov pre TASR by mladomanželské pôžičky podporila koalícia aj opozícia.
Zatiaľ pomoc pre tých, čo stratili prácu
O štátnej dotácii na pôžičky pre mladých sa uvažovalo už vlani. Rezort financií už rokoval aj so Slovenskou bankovou asociáciou (SBA). „Bonifikácia spotrebných úverov pre mladých manželov bola naposledy predmetom rokovaní medzi SBA a ministerstvom financií v auguste 2008, " uviedla asociácia.
Dôvodom, prečo sa vlani v rokovaniach nepokračovalo, bola nastupujúca finančná kríza. Práve kríza, jej konkrétne a prehlbujúce sa vplyvy, sú pravdepodobne dôvodom, ktorý prinútil premiéra nad touto podporou znovu uvažovať.
„V súčasnosti je pre SBA prioritou dokončenie riešenia štátnej podpory pre klientov, ktorí majú úver na bývanie a stratili zamestnanie v dôsledku krízy," uvádza sa v stanovisku SBA. Podľa informácií Marcela Lazniu z asociácie, je cieľom ponúknuť riešenie, ktoré by umožnilo na istý čas znížiť splátky pre klientov, splácajúcich hypotéku, stavebný úver alebo stavebný medziúver a stratili prácu v dôsledku krízy.
Mladí by podporu uvítali
Ak by sa mladomanželská pôžička zaviedla, nezávisle od toho, aké bude mať parametre a ako dopadne, vzbudí veľký ohlas medzi mladými. Myslí si to Ivan Dianiška z agentúry Focus. Mladé rodiny totiž očakávajú podporu štátu pri riešení svojich problémov.
Mladé rodiny dostávali podporu od štátu v podobe špecializovaných úverov so štátnou dotáciou už od roku 1973, posledné získali ešte v roku 1992. Slovenská sporiteľňa ich poskytovala párom, ktoré mali menej ako 30 rokov a mali spoločný príjem nižší ako 5 000 Kčs.
Najprv bola maximálna výška pôžičky 30tisíc Kčs, neskôr sa zvýšila na 50tisíc Kčs. Jednopercentný úrok bol na zaobstaranie bytu, dva a polpercentný na jeho zariadenie.
Pri pôžičke sa dal uplatniť aj nárok na príspevok na dieťa, ktoré sa narodilo po uzavretí zmluvy so sporiteľňou. Štátny príspevok bol 2000 Kčs pri prvom dieťati a 4000 Kčs pri druhom a každom ďalšom dieťati.
Pôžičky so štátnou dotáciou sa neskôr poskytovali aj zo Štátneho fondu rozvoja bývania, a to v rokoch 1996 až 2001. Išlo o pôžičku vo výške 500tisíc korún a o nenávratný štátny príspevok 150tisíc korún. Podľa výšky príjmu platili mladomanželia jednopercentný alebo trojpercentný úrok.
Na deti narodené po schválení pôžičky sa dal čerpať štátny príspevok 50tisíc korún na jedno dieťa, maximálne do výšky 100tisíc korún.