BRATISLAVA. Dve súperiace strany o Transpetrol - Ignác Ilčišin aj štát - podnikajú všetky dostupné kroky, aby obhájili „svoje" práva v tejto strategickej firme.
Hoci minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek neuznáva Ilčišina ako 34-percentného akcionára, aj keď jeho práva už potvrdili všetky súdy, nechce nechať nič na náhodu.
Ak štát neuznáva Ignáca Ilčišina a spol. za akcionárov Transpetrolu, prečo zástupcovia firmy, ako aj ministerstva hospodárstva chodia a hlasujú na valných zhromaždeniach, ktoré zvoláva z poverenia súdov Ilčišin?
Pýta sa Ivan Štulajter - Bosoráctva a kľučky
Mimoriadne valné zhromaždenie Transpetrolu, ktoré Ilčišin v stredu zorganizoval, bolo podľa Jahnátka iba fraškou, o deň neskôr - vo štvrtok sa poistil zvolaním ďalšieho valného zhromaždenia Transpetrolu. Naň samozrejme Ilčišina nepozval.
„Toto valné zhromaždenie sa konalo vzhľadom na to, že štát neuznal tú akciu, ktorá bola na východnom Slovensku, za valné zhromaždenie," povedal pre TASR hovorca ministra Branislav Zvara. Jahnátek na ňom potvrdil pôvodné vedenie spoločnosti, teda predsedom predstavenstva je podľa štátu stále Ivan Krivosudský.
Tieto kroky považoval Jahntek za nevyhnutné, aj keď notárka stále neosvedčila priebeh Ilčišinovho valného zhromaždenia. Ilčišin je stále presvedčený, že je jeho valné zhromaždenie platné, a teda musia platiť aj zmeny, ktoré na ňom odsúhlasil. Napríklad sa vyhlásil za nového predsedu predstavenstva Transpetrolu.
Dôležitou zmenou bolo aj zlúčenie prepravcu ropy s cyperskou petrolejárskou firmou Imperio Regere SE so sídlom v Limassole. Aj keď pred týždňom Ilčišin tvrdil, že by kupcom mal byť americký rizikový kapitál.
Dvaja petrolejári na rovnakej adrese
Imperio Regere má sídliť na rovnakej adrese ako iná petrolejárska spoločnosť KKCG SE. KKCG SE sa pritom v máji 2007 sfúzovala so spoločnosťou K&K Capital Group. Podpredsedom dozornej rady tejto spoločnosti v Česku bol v rokoch 2000 až 2002 František Komárek z Michaloviec. Spoločnosť KKCG SE sa v máji 2007 stala najväčším z minoritných akcionárov Unipetrolu. Jej majiteľom by mal byť cyperský právnik Andreas Neocleous.
František Komárek z Michaloviec bol päť rokov od roku 1996 do 2001 v predstavenstve SPP Servis, z toho polovicu času predstavenstvu SPP Servis dokonca šéfoval. Dosadený tam bol za vlády Vladimíra Mečiara. Ilčišin nominoval do orgánov Transpetrolu Jána Marônka, ktorý bol necelé dva roky do decembra 1992 generálnym riaditeľom Transpetrolu. Do funkcie bol vymenovaný aj za Mečiara.
Ilčišin tvrdí, že sa nezaujímal o prípadné prepojenie firiem Imperio Regere a KKCG. Firma s názvom Imperio Regere však existuje aj na Slovensku. V Česku nedávno skrachovala a bola spojená s finančným škandálom. Tuzemské Imperio Regere sa však nezaoberá petrolejárskym biznisom, ale firemným poradenstvom. Aké je prepojenie na cyperskú Imperio regere nie je zatiaľ jasné. SME sa s konateľmi nepodarilo spojiť.
Iličišin chce potvrdenie od holandských súdov
Celá kauza okolo Transpetrolu vypukla pred 14 rokmi, keď Ilčišinovej firme Daňový úrad neoprávnene zadržal budovu. Súdy mu priznali odškodnenie vo výške 43 miliónov korún s príslušenstvom. Štát mu odmietol pohľadávku vyplatiť, a tak v roku 1998 Ilčišin exekvoval akcie Transpetrolu. Odvtedy, hoci súdy potvrdili jeho oprávnené nároky, sa so štátom o 34percentný balík akcií naťahuje.
Podľa oboch strán bude najdôležitejším rozhodnutím súdov žaloba o neplatnosť zmluvy štátu s Yukos Finance o predaji 49 percent akcií Transpetrolu. Minister Jahnátek tento týždeň povedal, že zmluvu s Yukosom zverejní. Jeho hovorca Zvara však SME odporučil, aby sme si zmluvu vyžiadali na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Na otázku, či nezverejní minister zmluvu automaticky pre všetkých Zvara povedal: „Načo by to robil."
Ilčišin sa však nevzdáva. Na budúci týždeň vraj cestuje do Holandska a chce si od tamojších súdov vyžiadať potvrdenie, či vydali hromadnú akciu znejúcu na 49percentné práva Yukosu Finance na Transpetrol. „Táto akcia nemohla byť zničená, ako tvrdí ministerstvo. Inak by to bol trestný čin," povedal Ilčišin.