To, že záujem ľudí o nové auta opadol po vyčerpaní dotácie, priznávajú aj niektorí predajcovia.
BRATISLAVA. Hystéria okolo šrotovného utíchla. Tri týždne po skončení druhej vlny sú predajne áut opäť poloprázdne. Záujem o kúpu nového auta sa totiž opäť začína prepadať, priznali niektorí predajcovia.
„Už to nie je taký boom ako počas šrotovného, vtedy sa predávalo viac, no ľudia zatiaľ chodia," povedal predajca modelov Citroen Martin Bilčík z Pezinka. Rovnako to vidí aj generálny riaditeľ spoločnosti Auto Valušek, ktorá zastupuje značky Škoda, Volkswagen, Fiat, Kia, Alfa Romeo, Rudolf Rurik: „Predaj nových vozidiel v súčasnosti stagnuje." Zlepšenie si sľubuje od starnúceho vozového parku, ale aj priaznivých cien.
Pokles dopytu po skončení dotácie čakali aj niektorí analytici. Auto cez šrotovné si totiž kúpili aj tí, čo chceli kúpu odložiť. „Opatrenie dočasne zvýšilo dopyt po lacnejších autách. Spotrebitelia boli zo zdrojov daňových poplatníkov motivovaní ničiť funkčný majetok a zadlžovať sa v časoch rastúcej nezamestnanosti," povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.
Minulý rok sa nezopakuje Niektorí predajcovia sa však k poklesu predaja po skončení šrotovného vyjadrovať nechcú. „Šrotovné sa ešte neskončilo - ešte približne 10-tisíc ľudí si auto nevybralo, aj keď má nárok na dotáciu," povedala manažérka pre komunikáciu značky Peugeot Slovakia Ivana Orviská.
Dotácia krátko Prvá vlna šrotovného:
dotácia 33,2 milióna eur vydržala necelé tri týždne (od 9. do 25. marca), štát prispel na nové auto 1000 eurami, ak predajca neposkytol zľavu, ďalších 500 eur prihodil ak zľavil 500 eur aj predajca. Druhá vlna šrotovného:
štartovala 6. apríla, dotácia 22,1 milióna eur sa vyčerpala 14. apríla, štát prispel 1000 eurami za podmienky, že aj predajca poskytol 1000 eur
Niektoré značky zatiaľ klesajúci záujem necítia. „Štátna dotácia pomohla najmä zákazníkom citlivým na cenu prekonať obavy z krízy a my dnes vidíme, že záujem o kúpu nového vozidla pretrval aj po skončení šrotovného," povedala hovorkyňa najpredávanejšej značky Škoda Auto Slovensko Lucia Busquet. S rovnakým predajom ako v minulom roku však značka neráta.
To, že rekordný predaj áut z vlaňajška sa nezopakuje, naznačujú aj štvrťročné štatistiky predaja Združenia automobilového priemyslu. Tie ukazujú, že prvé tri mesiace tohto roka boli spolu s dotovaným predajom o vyše pätinu slabšie ako vlani.
Napriek tomu je výkonná riaditeľka združenia Mária Nováková optimistická: „Očakávame, že so šrotovným sa to bude približovať úrovni minulého roku," povedala. Presné čísla o predaji cez šrotovné zverejní združenie tento štvrtok.
Na autá sa už nečaká Časy, keď sa pre veľký záujem šrotujúcich zákazníkov čakalo na auto pri niektorých značkách aj niekoľko mesiacov, je preč.
Ani väčšina tých, čo si auto kúpila cez šrotovné, naň už nečaká. „Približne 80 percent zákazníkov už má svoje vozidlo doma, ostatným klientom budú autá odovzdané v najbližších týždňoch," povedal Rurik. Podľa neho je za tým rýchla reakcia výrobcov. Pri škodovke čakajú len zákazníci so špeciálnymi požiadavkami.
Šrotoviská: Do mesiaca a pol je po šrote
Po skončení šrotovného si vydýchli autovrakoviská - kolóny starých áut s nervóznymi majiteľmi spred ich prevádzok zmizli. Zostali im len problémy, kamso šrotom. Odbyt je totiž pre hospodársku krízu stále slabý.
BRATISLAVA. Skončenie šrotovného prinieslo úľavu majiteľom šrotovísk. Ich prevádzky však idú stále naplno - spracúvajú autá odovzdané na zošrotovanie.
Viaceré firmy dokonca prijímali nových zamestnancov. Vraky totiž musia spracovať najneskôr do štyroch mesiacov od ich prijatia. „Vytvorili sme 12 nových pracovných miest na trvalý pracovný pomer, keďže bolo treba zabezpečiť silný nápor," povedal konateľ spoločnosti Auto-AZ s prevádzkou v Zohore Ľubomír Farenzena.
Troch nových ľudí prijal na dobu určitú aj konateľ košického šrotoviska Pop-Car Servis Peter Popivčák. „Ak sa osvedčia, necháme si ich," povedal.
To, či si noví pracovníci miesta udržia, však bude podľa Farenzenu závisieť najmä od vývoja trhu so šrotom. Šrotoviská totiž podľa neho trápi slabý odbyt či rekordne nízke výkupné ceny šrotu, ale aj strata dopytu po pneumatikách a plastoch.
„Musíme riešiť problém preskladnením alebo hľadať iné alternatívy likvidácie," povedal Farenzena. Tie sú však podľa neho vždy za poplatok, čo je ďalšia záťaž pre podnikateľov.
„Do 50 dní máme všetky vraky spracované," povedal Viliam Ryšavý, obchodný riaditeľ firmy ŽP Eko Qelet, ktorá má 14 pobočiek. Prijať nových zamestnancov podľa neho firma nepotrebovala. Aj on potvrdil, že šrotu je viac, ako vládzu vykúpiť naše oceliarne.
Šrotoviskám odpadol len problém s vyplácaním recyklačného poplatku pre tých, čo si dali auto zošrotovať. „Peniaze z recyklačného fondu pomaly prichádzajú za prvú vlnu šrotovného a čiastočne už aj za druhú," povedal Popivčák. Tým, čo si dajú auto zošrotovať teraz, tak firmy vyplatia poplatok hneď. Niektoré šrotoviská totiž vyplácali recyklačný poplatok 33,19 eura s omeškaním pre nedostatok hotovosti a priveľký nápor záujemcov.
Zdenka Zajíčková