Záťažové testy bánk pristúpila k nim administratíva USA v dôsledku krízy, počas ktorej skrachovali významné banky, pretože mali v portfóliu veľké množstvo nesplácaných pohľadávok, v dôsledku krízy nalial FED do bánk stovky miliárd dolárov, testy majú zistiť, koľko miliárd bankám ešte chýba, testy robili ministerstvo financií a FED, kontrolovali účtovníctvo 19 najväčších bánk v krajine, výsledkom je odhad celkových strát bánk a stratovosť úverov, ktoré banky poskytli, tiež dostupných zdrojov schopných absorbovať tieto straty, a z toho vyplývajúce potrebné doplnenie kapitálovej rezervy. ak sa bankám odporučí, aby zvýšili kapitál, budú tak musieť do šiestich mesiacov spraviť.
BRATISLAVA. Vo štvrtok o 17.00 newyorského času (23.00 stredoeurópskeho) zverejnila americká administratíva výsledky takzvaných záťažových testov bánk. Polovica bánk potrebuje dodatočný kapitál na prežitie. Cieľom testov bolo zistiť, či by najväčšie banky obstáli, ak by sa súčasná kríza prehĺbila.
Z výsledkov záťažových testov vyplýva, že 10 z 19 najväčších amerických bánk potrebuje dodatočnú likviditu vo výške takmer 75 miliárd dolárov na to, aby zabránili krachu.
Najhoršie z testov vyšla najväčšia americká banka - Bank of America, ktorá potrebuje takmer 34 miliárd dolárov. Zle dopadli aj banky Wells Fargo a Citigroup, ktoré potrebujú 13,7 a 5,5 miliardy dolárov. Finančná inštitúcia problémovej automobilky General Motors - GMAC - potrebuje 11,5 miliardy dolárov.
Medzi finančné ústavy, ktoré už ďalší kapitál nepotrebujú, patrí JPMorgan Chase, brokerský dom Goldman Sachs, poisťovňa MetLife a spoločnosti pre kreditné karty Capital One a American Express.
Americké ministerstvo financií a FED naplánovali zverejnenie správy na 17tu hodinu, aby zabránili panike na Wall Street, ktorá v tom čase už zatvára.
Stiahnite si výsledky testov amerických bánk vo formáte .pdf priamo zo stránky FEDu - kliknite
Takmer hneď po zverejnení výsledkov týchto testov priniesla agentúra Reuters priniesla informáciu, podľa ktorej šéf newyorskej pobočky FEDu Stephen Friedman rezignoval.
Zotavovanie ešte len začína
Finančný systém sa podľa správy FED už začína uzdravovať. Ešte však nie je úplne v poriadku. Výsledky testov tiež ukázali, že ak by sa recesia naďalej zhoršovala, mohli by straty 19 bánk v rokoch 2009 a 2010 dosiahnuť celkovo 600 miliárd dolárov. Scenár, ktorý simuloval najhlbšiu recesiu, predpokladal kumulované straty medzi rokmi 2007 a 2010 vo výške 950 miliárd dolárov.
Americká vláda dúfa, že testy obnovia dôveru investorov v bankový systém. Agentúra AP uviedla, že vláda nechce nechať skrachovať žiadnu z testovaných bánk. Tie, ktoré budú potrebovať ďalšie peniaze, majú do 8. júna predložiť regulátorom záchranný plán. Spustiť ho musia najneskôr do pol roka.
Šéf FED Ben Bernanke na štvrtkovom brífingu vyhlásil, že bude banky dôsledne sledovať, aby sa uistil, že: "predkladajú dôveryhodné plány pre navýšenie kapitálu, aby sa opäť vrátili do súkromných rúk".
Chcú stáť na vlastných nohách
Bank of America v reakcii na výsledky testu oznámila, že nebude potrebovať štátnu dotáciu. Plánuje vydať kmeňové akcie v hodnote 17 miliárd dolárov, predať aktíva a prijať ďalšie nevyhnutné kroky. Niektoré zdravé banky uviedli, že plánujú čo najskôr splatiť štátne pôžičky, aby sa dostali spod priameho vplyvu štátu.
Zhruba 75 miliárd dolárov potrebných na finančné injekcie je menej, ako sa pôvodne očakávalo. Barack Obama pravdepodobne nebude od Kongresu žiadať o navýšenie balíčka 700 miliárd dolárov, ktoré sú už pre finančný sektor vyčlenené.
Banky ktoré v teste obstáli dobre, ako napríklad JPMorgan Chase a Goldman Sachs, môžu očakávať prílev zákazníkov aj investícií. Zháňanie nového kapitálu môže robiť skomplikovať život slabším bankám, atiaľ čo tie, ktoré v teste obstáli budú mať voľnú ruku a môžu začať splácať pôžičky od vlády, povedal pre agentúru Bloomberg profesor investičného bankovníctva na Hravardskej univerzite Samuel Hayes.
Povzbudivé výsledky
Analytici tvrdia, že test ukázal povzbudivé výsledky. Ostávajú však obozretní. "Dá sa povedať, že s finančným priemyslom to nie je až tak zlé," cituje agentúra AP hlavného ekonóma investičnej spoločnosti Dresdner Kleinwort Kevina Logana. Otázkou podľa neho bude, akým spôsobom získajú banky ďalší kapitál.
"Obavy zo zoštátnenia a krachu sa takmer vytratili," povedal agentúre Reuters hlavný investičný odborník spoločnosti North Star Investment Managment Eric Kuby.
Niektorí odborníci sa však obávajú, že 75 miliárd nebude bankám stačiť, keďže nezamestnanosť rastie a ekonomika potrebuje čas na to, aby sa zotavila a znovu získala dôveru vo finančný systém, uviedla agentúra Reuters.
V priebehu piatku sa v newyorských centrálach bánk očakávajú tlačové besedy, na ktorých sa manažéri jednotlivých bánk vyjadria k výsledkom testov.
Na burzách je pokoj Americký dolár zaznamenal v piatok pokles a euro naopak rástlo. Nálada na burze bola pokojná, keďže výsledky tzv. stresových testov amerických bánk nepriniesli žiadne nečakané prekvapenia. Investori sa odvážili aj k rizikovejším nákupom, keďže trhy predpokladajú, že zvyšovanie miery nezamestnanosti v USA by sa konečne mohlo spomaliť. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu šiestich hlavných svetových mien, klesol o 0,2 % na úroveň 83,755 bodu.
Prelistujte si správu s výsledkami testov: