Aprílové sociálne odvody, ktoré podnikatelia musia zaplatiť, im vezmú z peňaženky o niekoľko eur menej ako doteraz. Úľava na odvody platí len do konca budúceho roku.
BRATISLAVA. Pondelok je pre podnikateľov posledný deň, keď ešte bez hrozby sankcií môžu zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne za minulý mesiac. Zároveň by však nemali zabudnúť na to, že po prvýkrát treba odviesť príspevky po novom.
Len pre podnikateľov
V rámci balíka protikrízových opatrení totiž parlament všetkým podnikateľom znížil odvody do rezervného fondu solidarity v Sociálnej poisťovni. Od apríla už do fondu neplatia 4,75 percenta, ale len dve percentá zo svojho vymeriavacieho základu. Aprílové odvody sa platia v máji.
„Znížený rezervný fond sa týka povinne dôchodkovo poistených samostatne zárobkovo činných osôb, no nevzťahuje sa na zamestnávateľov a tých, ktorí sú dobrovoľne dôchodkovo poistení," povedal hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Zatiaľ len na necelé dva roky
Väčšina podnikateľov pre túto zmenu mesačne ušetrí približne osem eur. Takúto sumu usporí samostatne zárobkovo činná osoba, ak si odvody platí z minimálnej mzdy. Podľa Sociálnej poisťovne si odvody z minimálnej mzdy (295,50 eura) platilo vlani vyše 80 percent z približne 250-tisíc podnikateľov zaregistrovaných v Sociálnej poisťovni.
Ak si niekto platí odvody z vyššieho vymeriavacieho základu, ako je minimálna mzda,aj jeho úspora zo znížených odvodov bude vyššia. Pri vymeriavacom základe 720 eur, čo približne zodpovedá priemernej mzde, podnikateľ zaplatí od mája mesačne menej takmer o 20 eur. Ročná úspora je bezmála 240eur.
Od budúceho roku sa už bude minimálna suma, z ktorej sa platia odvody, odvíjať od priemernej mzdy. Bude však približne rovnaká, ako je v súčasnosti minimálna mzda.
Sociálna poisťovňa odvody za podnikateľov neprepočíta, musia si to urobiť sami. Preto si podnikatelia nemôžu jednoducho znížiť odvody z 33,15 na 31,15 percenta. Prepočítavanie uľahčí podnikateľom interaktívna kalkulačka na internetovej stránke Sociálnej poisťovne. Odvody z minimálnej mzdy sme prepočítali aj v našej tabuľke.
Nálepka „protikrízové opatrenie" v prípade odvodov do rezervného fondu znamená, že zníženie sadzby bude v platnosti len dočasne. Nižšie odvody budú podnikatelia platiť do konca budúceho roku. Nie je jasné, čo nastane potom. „Budeme sa snažiť, aby toto zníženie zostalo trvalé. Brali by sme to ako prejav toho, že vláda sa snaží zlepšovať podnikateľské prostredie," povedal prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
Štátny tajomník ministerstva práce Peter Sika však podnikateľom odkazuje, že „dohoda je taká, že ide o opatrenia na riešenie krízy". Preto, ak kríza neustane ani na budúci rok, nižšie sadzby do rezervného fondu budú platiť aj po roku 2010. Ak ustane, odvody stúpnu na pôvodných 4,75 percenta.
Za omyl nezaplatíte
Ak ste si odvody zabudli prepočítať a zaplatili ste viac, Sociálna poisťovňa vám peniaze na požiadanie vráti.
BRATISLAVA. Ak už podnikatelia poslali odvody do Sociálnej poisťovne bez toho, aby si znížili príspevok do rezervného fondu o dva percentuálne body, nič sa nedeje. Poisťovňu môžu požiadať, aby im to, čo zaplatili navyše, vrátila. Požiadať o vrátenie peňazí musia písomne. „Ak omylom zaplatia vyššiu sumu, nesmú si ju v nasledujúcom odvode kompenzovať sami," upozorňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
V prípade, že podnikateľ má na odvody trvalý príkaz v banke na ôsmy deň v mesiaci, už ho zmeniť nestihne, ak tak neurobil skôr. Ôsmy deň v mesiaci, dokedy treba odvod urobiť, pripadol tento mesiac na piatok, keď bol voľný deň. Banky v takomto prípade predpripravia celú transakciu tak, že prebehne ráno v pondelok. Dnes sa teda už trvalý príkaz zmeniť nedá.
Ľuboš Jančík
Nižšie dane prídu o rok
Nižšie dane z protikrízového balíka nájdu podnikatelia po podaní daňového priznania.
BRATISLAVA. Väčšina podnikateľov na rozdiel od zamestnancov „rozbalí" svoj daňový balíček až v nasledujúcom roku. Parlament síce podnikateľom už v marci znížil dane napríklad cez rýchlejšie odpisovanie majetku alebo cez vyššiu nezdaniteľnú časť základu dane, no väčšina z nich zrejme nebude daňové úrady žiadať o nižšie daňové preddavky.
Nižšie dane tak pocítia až po podaní daňového priznania na budúci rok, keď im vďaka opatreniam proti kríze stúpnu daňové preplatky alebo klesnú prípadné nedoplatky.
Ľuboš Jančík