Čo navrhujú podnikatelia zrušiť hrubú mzdu a zaviesť
len cenu práce, šesť rôznych druhov odvodov do Sociálnej poisťovne nahradiť jedným 25percentným, strop pre zdravotné a sociálne odvody by bol trojnásobkom priemernej ceny práce, zaviesť ročné zúčtovanie sociálnych odvodov, odvody do druhého piliera by boli 6,7 percenta z ceny práce, odvod do fondu nezamestnanosti by pre zamestnancov nebol povinný.
BRATISLAVA. Namiesto siedmich odvodov do Sociálnej poisťovne len dva. Z toho jeden povinný 25percentný a jeden dobrovoľný. Namiesto hrubého platu iba cena práce. Jeden spoločný odvodový strop pre zdravotné a sociálne odvody. Menšia diskriminácia zamestnancov v odvodovom systéme. To sú základné tézy odvodovej reformy, ktorú predstavila Podnikateľská aliancia Slovenska.
„V novom systéme by neboli sociálne odvody rozdelené medzi zamestnancov a zamestnávateľov, ale bol by jeden sociálny a jeden zdravotný odvod, ktorý by za zamestnanca hradil zamestnávateľ," povedal výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina. Zamestnancom aliancia navrhuje odpustiť poistenie v nezamestnanosti. To je dnes dobrovoľné pre živnostníkov a malo by byť aj pre zamestnancov. Tým by ich čisté platy mierne vzrástli.
Verejný rozpočet by podľa predbežných prepočtov vyšla reforma na takmer 128 miliónov eur (vyše 3,8 miliardy korún). Aliancia vychádzala z toho, že správanie ľudí a ich platobná disciplína by sa nezmenili. „Po sprehľadnení systému sa dá očakávať zníženie motivácie vyhýbať sa plateniu odvodov a dosahy na verejné financie by boli asi menšie," povedal Kičina.
Analýza PAS:
Publish at Scribd or explore others:
Rezort financií sa diskusiám o odvodoch s podnikateľmi nebráni, no pripravuje vlastnú reformu odvodov, kde chce zjednotiť vymeriavacie základy na platenie daní a odvodov, či zabezpečiť, aby dane, zdravotné a sociálne odvody vyberala jedna inštitúcia. Podľa hovorcu Miroslava Šmála by niektoré zmeny v odvodoch mohli platiť už od budúceho roka. „Pôjde o výrazne zjednodušenie administratívy a odstránenie nepotrebných hlásení," povedal Šmál. Celá reforma má zbehnúť do roka 2012.
Podnikatelia sa nádejajú, že ich návrhy neskončia v koši. „Chceme osloviť ostatné podnikateľské a zamestnávateľské združenia aj odborárov. Ak, by sme našli spoločnú reč aj s vládou, zmeny by mohli platiť od roku 2011," povedal Kičina.