BRATISLAVA. Premiér Robert Fico chce dôkazy, ktoré ho presvedčia, aby zrušil obchod so spoločnosťou Interblue Group. Tej exminister životného prostredia Ján Chrbet predal koncom minulého roka 10 miliónov ton štátnych emisných kvót za 6,05 eura za tonu.
Argumenty prihovárajúce sa za zrušenie obchodu existujú. Nie je pravda, ako tvrdil Chrbet, že sme v situácii, keď je na trhu prebytok emisií a málo záujemcov. Podľa agentúry Reuters koncom minulého roka Španielsko vyhlásilo, že v najbližších štyroch rokoch chce nakúpiť 159 miliónov voľných ton emisných kvót.
Exminister Chrbet tvrdil, že Slovensko má k dispozícii ešte 58 miliónov ton emisií, ktoré môže kedykoľvek predať. Ak by Španieli kúpili celý náš voľný balík plus desať miliónov ton, ktoré by nám vrátila Interblue Group, ešte stále by potrebovali nakúpiť viac ako 90 miliónov ton emisií. Nakupovať by ich mohli od ďalších 12 postkomunistických krajín.
Okrem Španielska potrebuje nakupovať emisie od krajín bývalého východného bloku 24 krajín. Lídrom je tu Japonsko. Dôležitými kupcami by mohli byť Austrália či Kanada. Maďari však dva milióny ton predali aj Belgičanom, vyše šesť miliónov Španielom. Podľa informácií z maďarského spravodajského servera index.hu by malo ísť o cenu 13,5 až 14,5 eura za tonu.
Pravda je, že krajiny nechcú oficiálne potvrdiť, akú cenu zinkasovali za svoje emisie. Dôvod je, „aby kupujúci mali voľnú ruku v ďalších obchodoch", povedal hovorca českého ministerstva životného prostredia Jakub Kašpar. Dodal však, že ak sa im podarí zrealizovať plánovanú aukciu, „bude ťažké cenu utajiť".
Česi mali svojich 40 miliónov ton emisií predať Japonsku za 9,47 eura za tonu, napísala agentúra Reuters.
Odmietli sme lepšiu cenu
Maďari a Česi si dobrú cenu vyrokovali hlavne vďaka tomu, že mali pripravené takzvané zelené projekty na znižovanie emisií CO2.
My sme takéto projekty nepripravili, pretože ministerstvo životného prostredia doteraz nepripravilo legislatívu na ich vypracovanie. Ministerstvo sa tým ani netajilo v správe z októbra minulého roka, ktorú predložilo na schválenie Ficovej vláde. Pritom vláda dnes pripravuje program zatepľovania bytov.
Netajilo sa ani tým, že odmietlo aj ďalšiu podmienku, ktorá by aspoň trochu mohla zdvihnúť cenu: „V prípade nerealizovania zelených projektov ďalšou podmienkou kupujúcich bola kontrola použitia finančných prostriedkov. Ministerstvo vyhodnotilo túto podmienku ako diskriminujúcu pre stranu predávajúceho, a preto ponuky týchto zákazníkov boli neprijateľné," píše sa doslova v správe.
Slovensko tak predalo doslova horúci vzduch. Tento pojem odborníci nepoužívajú na označenie všetkých emisií CO2 ako premiér Fico. Len tých, ktorých predaj nevedie následne k zlepšeniu životného prostredia. Také by sa nemali vôbec predávať.
Prepadnú až po roku 2012
Nie je pravda ani to, že sme museli desať miliónov ton predať ešte minulý rok, inak by prepadli. „Emisie pridelené na roky 2008 až 2012 sa môžu predať kedykoľvek do konca tohto obdobia," povedal Kašpar.
Svoje dôvody na zrušenie obchodu pripravuje aj opozícia. Zatiaľ ich však nezverejnila.