BRATISLAVA. Premiér Robert Fico je ochotný čakať len do pondelka na dôkazy o nevýhodnosti slovenského obchodu s emisnými limitmi. Slovensko totiž predalo spoločnosti Interblue Group 10 miliónov ton emisií za 6,05 eura za tonu.
V najbližších dňoch by však Fico mohol dostať z Maďarska rukolapný dôkaz o tom, že im sa podarilo predať svoje emisie o viac ako sto percent lepšie ako nám. Za jednu tonu zinkasovali Maďari 13,5 až 14,5 eura. Člen energeticko-klimatickej pracovnej skupiny inštitúcie National Council for Sustainable Development sa totiž preriekol, že Maďarsko získalo 30 miliárd forintov, čo zodpovedá uvedenej sume v eurách za tonu. Túto informáciu potom potvrdili aj ďalšie zdroje.
Sumu nedementovalo ani maďarské ministerstvo životného prostredia. Iba povedali, že ich zástupca na zasadnutí pracovnej skupiny nebol a zverejnené číslo nie je úplne presné.
Štáty nechcú horúci vzduch
Maďari nemajú problém celú sumu v krátkom čase zverejniť aj oficiálne. Najskôr však musia o tom informovať členov parlamentného výboru pre životné prostredie.
Maďari predali 6,6 milióna ton emisných limitov minulý rok v novembri Španielom, dva milióny si od nich v septembri kúpili aj Belgičania. Obdobie, keď sa uskutočnili oba obchody, zodpovedá približne obdobiu, keď Slovensko predalo svojich desať miliónov ton emisných kreditov spoločnosti Interblue Group.
Maďari však takúto cenu získali hlavne vďaka vypracovaniu zelených projektov, ktoré cenu výrazne zvyšujú. Vďaka nim sa totiž znižuje produkcia skleníkových plynov. Slovensko naopak odmietlo kontrolu míňania peňazí z predaja emisií CO2 v oblasti životného prostredia, čo z nich spravilo doslova horúci vzduch.
O naše emisie preto nemusel byť veľký záujem, lebo niektoré krajiny, napríklad Nový Zéland, vyhlásili, že horúci vzduch odmietajú kupovať. Paradoxné je, že aj v Maďarsku sa tieto obchody stali politickou otázkou. Opozičný FIDESZ žiada zverejniť zmluvu. Svoje obavy už vyjadrili aj Belgičania, keďže stále nie je jasné, či získané peniaze použijú Maďari naozaj na ohlásené zelené projekty, alebo na znižovanie štátneho dlhu.
Platí informačné embargo
Stále však nie je jasné, koľko sme od spoločnosti Interblue Group za predaj štátnych emisných limitov zinkasovali. Inú sumu uvádza premiér, inú exminister Ján Chrbet a iná vychádza podľa prepočtu.
No na akékoľvek informácie o obchode s emisiami v súčasnosti platí embargo. To má podľa hovorkyne rezortu životného prostredia Jany Kaplanovej trvať až do vymenovania nového ministra životného prostredia. Upresniť, aká suma prišla na účet environfondu, odmieta aj samotný fond. Šéf fondu Pavel Kokuľa stále mlčí.