SME

Česi na čele únie uspeli. Nakopli plynovod Nabucco

Šanca, že Európa sa dostane k stredoázijskému plynu, sa vďaka Prahe zvýšila, hovorí šéf Regionálneho centra OSN v strednej Ázii MIROSLAV JENČA.

(Zdroj: SME - Vladimír Šimíček)

Po plynovej kríze sa čoraz viac hovorí o diverzifikácii dodávok do Európskej únie. Akú rolu tu zohráva stredná Ázia?

Stredná Ázia teraz a po rozpade ZSSR nie je to isté. Vtedy región úplne závisel od Ruska a jeho siete plynovodov. Dnes má prirodzený záujem o diverzifikáciu plynovodov a odberateľov zemného plynu, a to aj realizuje. Konkrétne príklady: plynovod z Turkménska do Iránu, ropovod z Kazachstanu do Číny, plynovod z Turkménska do Číny. Je to ekonomický aj politický záujem. Veľmi jednoznačný."

SkryťVypnúť reklamu

Je Rusko mimo?

Neznamená to izoláciu Ruska. Sú veľmi ambiciózne projekty - napríklad vybudovanie plynovodu po pobreží Kaspického mora z Turkménska cez Kazachstan do Ruska. Veľa investícií si bude vyžadovať aj obnova siete plynovodov, ktoré sú ešte z čias ZSSR. Stredoázijské krajiny nevyčleňujú jednu alebo druhú krajinu.

Stredoázijský plyn má do Európy priviesť Nabucco. Je reálnejšie po summite českého predsedníctva v apríli?

České predsedníctvo sa práve v tejto oblasti ukázalo ako veľmi úspešné. Podarilo sa pohnúť diskusiu, prijať dokumenty na úrovni únie, ktoré podporujú diverzifikáciu. V poslednom čase sa konalo niekoľko medzinárodných podujatí, ktoré vyvrcholili summitom v Prahe, kde sa prijal konkrétny dokument.

Ale tri stredoázijské krajiny - Turkménsko, Kazachstan a Uzbekistan - záverečnú deklaráciu nepodpísali.

SkryťVypnúť reklamu

Ja som na summite nebol, ale na základe dostupných vyjadrení predstaviteľov únie a ďalších účastníkov rokovaní som nemal pocit, že by jeho cieľom bol podpis nejakého záväzného dokumentu všetkými zúčastnenými stranami. Strategicky veľmi dôležité je Turecko. Rysuje sa tam podpis dohody o trasovaní Nabucca. Došlo tak k jasnému posunu. Azerbajdžanský prezident sa zúčastnil osobne, a jasne vyjadril svoju pozíciu, pretože v Azerbajdžane je plyn k dispozícii už teraz. Turkménsko, Kazachstan a Uzbekistan sú v komfortnej pozícii, pretože aby sme o tom plyne mohli reálne hovoriť, musí byť totiž k dispozícii. V Turkménsku sú potvrdené veľké zásoby a podľa predpokladov by malo dodávať značnú časť objemu plynu, ale treba ho začať najprv ťažiť. Takže treba investície. Na druhej strane, ak sa takáto dohoda podpíše, musí byť jasné, že tento plynovod sa bude stavať.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa musí ešte stať, aby Nabucco v roku 2014 stálo?

Ak bude politická dohoda, aj dohoda o financovaní a dodávkach plynu, potom sa môže začať stavať. Vidíme politické rokovania, rokovania expertov, aj financie vyčlenené Európskou úniou na vypracovanie realizačnej štúdie. Samozrejme, je tu faktor ekonomickej krízy a aj projekt South Stream, ktorý dostal silný impulz na nedávnych rokovaniach v Soči. Nejde len o čisto politické rozhodnutie, ale aj, aby bol ekonomický základ na vybudovanie takéhoto plynovodu. Každý chce mať zisk - tí, čo stavajú, dodávatelia aj odberatelia.

Koncom apríla sa v Ašchabade konala konferencia Stabilný a spoľahlivý tranzit energonosičov, ktorá mala zabrániť opakovaniu kríz, ako bola tá januárová. Prišlo aj Slovensko?

SkryťVypnúť reklamu

Za slovenskú stranu sa zúčastnil veľvyslanec akreditovaný v Turkménsku a obchodný radca z veľvyslanectva v Moskve.

Je to adekvátne zastúpenie?

Na konferenciu boli pozvaní ministri energetiky. Tie krajiny, kde záujem bol výraznejší, boli zastúpené na úroveni, ktorú považovali za vhodnú. (Za Česko v úlohe šéfa únie prišiel vicepremiér pre európske záležitosti Alexandr Vondra - pozn. red.) Účasť na úrovni veľvyslanca je dosť vysoká, ale nemôže nahradiť účasť na úrovni ministra alebo iného vysokého štátneho úradníka. Na druhej strane účasť na takých podujatiach na úrovni veľvyslanca nie je ničím výnimočným a aj na konferencii v Ašchabade bol rad krajín vrátane napríklad Maďarska takto zastúpený. Niektoré neboli zastúpené vôbec. Hovoríme o konferencii, ktorá hľadala cestu, ako predchádzať situáciám, ako bola plynová kríza alebo výbuch plynovodu v Turkménsku. Mala za cieľ začať proces vedúci k dohode medzi výrobcami, prepravcami a spotrebiteľmi plynu ohľadom bezpečných a stabilných dodávok.

SkryťVypnúť reklamu

O OSN sa vo všeobecnosti hovorí ako o neefektínej organizácii. Vy si evidentne myslíte, že v prípade Strednej Ázii to neplatí. Prečo?

OSN pri vzniku nezávislých stredoázijských krajín bola vnímaná ako garant nezávislosti ich suverenity. Tieto krajiny boli produktom rozpadu rozpadu ZSSR a sami sa pred rozpadom nezaujímali o to, aby získali samostatnosť. Hlavná úloha, ktorá stála pred nimi bolo vybudovať štátnosť. Preto sa orientovali na OSN ako na globálnu organizáciu, ktorá im dávala určité záruky na realizáciu tohto cieľa. To je prvá vec. Druhá vec. V Tadžikistane bola občianska vojna. OSN ukázala, že vie prispieť k riešeniu krvavého konfliktu a k stabilizácii situácie po konflikte.

Keď sa pozrieme na súčasné spory stredoázijských krajín o využívanie zdrojov - vody, plynu a ropy. Zohráva tam vaše centrum sprostredkovateľskú úlohu?

SkryťVypnúť reklamu

Centrum, ktoré riadim, je štruktúrou vytvorenou práve na to, aby pomáhala krajinám strednej Ázie predchádzať konfliktom, ktoré môžu prameniť z týchto rozporov. Chcel by som však povedať jednu vec. Za viac ako 17 rokov nezávislosti dokázali tieto krajiny viesť politiku, ktorá neviedla k otvoreným, horúcim konfliktom. Na rozdiel od iných regiónov. Pozrite sa na západný Balkán, Blízky východ. Je podstatné, že región, ktorý susedí s Afganistanom, s krajinou, kde je vojna, odkiaľ do strednej Ázie prechádzajú riziká ako terorizmus, extrémizmus a obchod s narkotikami, je pomerne stabilný.

Do funkcie ste nastúpili pred rokom v júni. Čo sa vám podarilo dosiahnuť?

Za najväčší úspech centra považujem, že sa začal a pokračuje politicý dialóg na najvyššej úrovni, teda medzi prezidentmi, v otázkach najcitlivejších pre región - voda a energia. Naše centrum, ja osobne, sme boli jedinými predstaviteľmi medzinárodného spoločenstva pozvanými na zasadnutia prezidentov. Prvé sa konalo v októbri a pomohlo nájsť dohody, ktoré boli kľúčové pre prežitie zimy a sú kľúčové aj teraz pre dodávky vody krajinám na dolnom toku riek pre pestovateľov bavlníka a poľnohospodárskych produktov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo hrozí, keby takýto dialóg nefungoval?

Nepredvídateľné situácie. Za posledné roky pokračovalo nekontrolované využívanie vody, napríklad v Kirgizsku na výrobu elektriny v zimných mesiacoch, a dochádzalo k tomu, že úroveň vody v priehrade Toktogul sa blížila k bodu, kedy ju už nie je možné nijako využiť. Bez vody by zostala Ferganská dolina s mnoho miliónmi obyvateľov, kde sa pretínajú hranice Uzbekistanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Kazachstanu. Znamenalo by to nedostatok vody na zavlažovanie polí a stratu živobytia pre mnohomiliónovú armádu poľnohospodárov. História ukázala, že keď nie je voda, môže to viesť aj k vojnám. V tejto oblasti zvlášť dochádzalo ku konfliktom, ktoré mali za následok aj vraždy.

Ste najvyššie postaveným slovenskýmch diplomatom v medzinárodných štruktúrach. Čo je našou výhodou na tomto regióne?

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko môže využiť mnoho skúseností z posledných rokov, hlave z budovania štátu a regionálnej spolupráce. Vyšehradskú spoluprácu vidíme ako úspešnú. Dá sa využiť aj v strednej Ázii. Nie je to homogénny región. Chcieť, aby sa integroval, je predčasné. Ale spolupráca typu vyšehradskej je možná a potrebná. Príležitosti na spoluprácu sú aj v takých oblastiach, ako je voda a energia, kde sa môžeme podeliť o skúsenosti. A po štvrté, je to naše poznanie mentality a znalosť jazyka. Boli sme časťou sovietskeho bloku, máme svojich expertov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (15. 5. 2025)
USD 1.121
AUD 1.734
CZK 24.928
JPY 164.010
CAD 1.563
GBP 0.842
HUF 404.200
PLN 4.243
CHF 0.939
SEK 10.854

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 864
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 381
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 952
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 644
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 229
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 053
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 019
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 817
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 18 207
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 14 291
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 849
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 10 066
  5. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 476
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 474
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 023
  8. Rastislav Puchala: Nie, toto nebolo oslobodenie 4 956
  1. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  6. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  7. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  8. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Donald Trump

Cez víkend sa predstavitelia USA a Číny dohodli na výraznom zmiernení vzájomných ciel.


TASR 1
Miroslav Trnka (3 ku 2)

Aký je príbeh Miroslava Trnku?


4
Zavážanie paliva do 3. bloku elektrárne Mochovce.

V českom Temelíne začnú tento rok „kúriť“ americkým uránom.


37
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave.

S kladným výsledkom skončilo prvýkrát od roku 2008.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 18 207
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 14 291
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 849
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 10 066
  5. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 476
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 474
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 023
  8. Rastislav Puchala: Nie, toto nebolo oslobodenie 4 956
  1. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  6. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  7. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  8. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
SkryťZatvoriť reklamu