BRATISLAVA. „Chcem veriť, že práve vaším príchodom tento rezort nadobudne dôveryhodnosť." Takto privítal prezident Ivan Gašparovič Viliama Turského, keď ho včera vymenoval za tretieho ministra životného prostredia vo Ficovej vláde.
Aspoň čiastočné nadobudnutie dôveryhodnosti by však toto ministerstvo mohlo opäť získať len sprehľadnením emisného obchodu. Začať by mal zverejnením zmluvy s „americkou" spoločnosťou Interblue Group, ktorá od nás kúpila desať miliónov ton štátnych emisných kreditov za 6,05 eur za tonu.
Turský ustúpil a zmluvu v noci zo stredy na štvrtok zverejnil.
Do včera malo ministerstvo rozhodnúť, čí denníku SME vyhovie alebo zamietne jeho žiadosť na sprístupnenie zmluvy s Interblue Group. A to si už raz ministerstvo vyhradilo formou e-mailu právo predĺžiť lehotu konania o osem pracovných dní. Včera elektronickou poštou žiadna reakcia neprišla. Ani zmluva, ani zamietavé rozhodnutie. Nový minister Turský sa najskôr vyhováral na to, že je iba 20 minút vo funkcii: „Takže ja si v prvom rade musím veci pozrieť, preveriť, a potom budem konať." Na upozornenie, že ak SME neposkytnú zmluvu v lehote, poruší sa zákon, povedal „zákon budem, samozrejme, dodržiavať".
Porušujú zákon
Podľa právnika občianskeho združenia Občan a demokracia Petra Wilflinga, ak včera neodišla odpoveď ani bežnou poštou, ide o jednoznačné porušenie zákona. V priestupkovom konaní by mohol zodpovedný pracovník dostať pokutu do 1650 eur (necelých 50-tisíc korún).
Hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplanová včera nezdvíhala telefón. Stanovisko, pre aký postup sa rozhodlo ministerstvo, do našej uzávierky neposkytla.
Turský však hneď upozornil na to, že zmluvu zverejní len v oklieštenej podobe. „Veci, ktoré nepodliehajú obchodnému tajomstvu, budú zverejnené."
SME žiadalo od ministerstva životného prostredia aj všetky podklady týkajúce sa konkurenčných ponúk.
Toto všetko žiadajú od nového ministra aj opoziční poslanci. Chcú opäť urobiť poslanecký prieskum. Kedy sa uskutoční, je otázne. Podľa Pavla Freša z SDKÚ totiž koalícia včera zmarila rozhodnutie o novom termíne prieskumu. Ani jeden koaličný poslanec neprišiel na výbor, ktorý mal o ňom rozhodnúť. „Ak chce minister Turský zachovať akú-takú tvár ministerstva životného prostredia, mal by iniciatívne pozvať poslancov na prieskum," povedal Frešo.
Prieskum aj v pokladnici
Opoziční poslanci budú žiadať od nového ministra aj dôkazy, aká suma a či vôbec poputovala na účet Environmentálneho fondu. Oficiálne vládne zdroje hovoria minimálne o troch rôznych sumách, ktoré mala Interblue Group zaplatiť za emisné limity. Najnižšia suma zodpovedá cene 6,05 eura za tonu. Poslanec Ivan Štefanec má indície, že cena za tonu bola ešte nižšia ako šesť eur. Ak minister nedá poslancom uspokojivú odpoveď, sú pripravení urobiť prieskum v Štátnej pokladnici. V nej má účet aj Environmentálny fond.