BERLÍN. Nemecko je sociálne a regionálne hlboko rozdelená krajina. A tento negatívny trend sa bude ešte zväčšovať. Tvrdí to historicky prvý atlas chudoby, ktorý zverejnil jeden z piatich najväčších nemeckých sociálnych spolkov Der Paritätische.
Chudoba v Nemecku Hranica chudoby je v krajine 764 eur, pre bezdetný pár 1376 eur. Úroveň chudoby dosahuje v krajinách bývalej NDR 19,5 percenta, na západe to je 12,9 percenta.
V severovýchodných častiach Nemecka je štyrikrát viac chudobných ako na juhu. Najhoršie je na tom Predpomoransko pri hraniciach s Poľskom, kde vyrastala aj kancelárka Angele Merkelová. Pod hranicu chudoby tu spadlo až 27 percent populácie. Naproti tomu stojí Čierny les na juhozápade krajiny, kde žije na tejto úrovni iba 7, 4 percenta.
Alarmujúca štatistika vyvolala značnú pozornosť aj pre fakt, že zberné čísla pochádzajú z roku 2007. Súčasná recesia, najhoršia od konca vojny, naznačuje ešte pochmúrnejšiu realitu.
„Dvadsať rokov po páde Berlínskeho múra už Nemecko nie je rozdelené na dve, ale najmenej na tri časti. Čo sa týka chudoby, je rozdelené viac ako kedykoľvek predtým," vyhlásil šéf sociálnej organizácie Ulrich Schneider počas prezentácie atlasu.
Najviac chudobných žije v regióne okolo miest Schwerin, Stralsund, ale problémové sú aj Rostock, Lipsko, Dessau a Halle. V strede leží Berlín, Porýnie a Hamburg. Najlepšie je na tom Bavorsko, Bádensko-Wuntenbersko a okolie Frankfurtu nad Mohanom, kde sídlia najznámejšie nemecké firmy a banky.
Schneider otvorene kritizoval šrotovné, ktoré podľa neho pomáha skôr majetnejším Nemcom a automobilovému priemyslu, ktorý je koncentrovaný v najvyspelejších spolkových krajinách.
Za neefektívny označil aj druhý federálny investičný balíček na podporu ekonomiky. Tretina peňazí, teda desať miliárd eur, z neho smeruje do Bavorska, Hesenska a Bádenska-Wurtemburska, teda krajín, ktoré majú najnižšiu úroveň chudoby.
Podľa predstáv ľavicových strán a odborov je kľúčom k zlepšeniu životného štandardu ľudí zavedenie minimálnej hodinovej mzdy vo výške 7,5 eura. Konzervatívna CDU a liberáli z FDP to rázne odmietajú.
Autor: Z Berlína od nášho dopisovateľa Štefana Hudeca