FRANKFURT NAD MOHANOM. Číňania, Rusi a Brazílčania spolupracujú na projekte zvrhnutia dolára z pozície hlavnej svetovej meny. Informoval o tom dnes nemecký denník Financial Times Deutschland. Výkyvy dolára ohrozujú rozvíjajúce sa krajiny. Ekonómovia dokonca tvrdia, že upätie sa na dolár je jednou z príčin terajšej svetovej krízy.
Dolár škodí
Tak ostro, ako nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz, ešte dolár nikto zo západných ekonómov nenapadol. Komisia, ktorej predsedal a ktorá pripravila podkladové materiály pre júnový summit OSN sa zhodla na texte: "Je jasné, že rezervná mena by nemala byť totožná s jednou národnou menou, lebo to vedie k tomu, že sa vo finančnom systéme stráca disciplína - čo má katastrofálne následky pre krajinu, ktorej mena je rezervnou, ako aj pre svetovú ekonomiku". Summit sa má konať od 1. do 3. júna. Na ňom sa po prvýkrát na medzinárodnom fóre oficiálne nastolí téma novej svetovej meny.
Stiglitzova komisia ďalej konštatovala, že dolár ako najdôležitejšia obchodná a rezervná mena často zaznamenáva prudké výkyvy kurzu. To vyvoláva tlak najmä na rozvojové krajiny. Tie nahromadili obrovské menové rezervy v dolároch. Čína údajne dve tretiny z dvoch biliónov USD (1,43 bilióna eur) investovala do amerických cenných papierov. Ak klesá kurz dolára, znižuje sa aj hodnota čínskych rezerv.
Krajiny ako Brazília, Rusko a Čína môžu chcieť novú svetovú rezervnú menu ešte aj preto, lebo sa chcú menej závislými na americkej menovej politike a kolísaní kurzu dolára.
Ako prvý prišiel s požiadavkou na novú svetovú menu koncom marca guvernér čínskej centrálnej banky Ču Siao-čchuan. V poslednom čase ho podporil aj americký ekonóm Nouriel Roubini a profesor Univerzity v Berkeley Barry Eichengreen.
Beh na dlhú trať
Na konferencii OSN sa zúčastní 192 ministrov. Nepredpokladá sa, že sa na rokovaní o príčinách a hlavne východiskách z finančnej a hospodárskej krízy dohodnú na programe zrodu globálnej meny. Stiglitz, Čína, Rusko aj Brazília podporujú návrh, aby sa novou rezervnou menou planéty stala zúčtovacia jednotka Medzinárodného menového fondu SDR (osobitné práva čerpania).
Američania dúfajú, že sa starý systém nezmení. V tom prípade by totiž všetky krajiny, tak ako doteraz, museli ukladať svoje devízy v bankách najväčšej hospodárskej a vojenskej veľmoci sveta, teda v Spojených štátoch. Logika je taká, že v tomto prípade by sa americkí spotrebitelia, podniky a americký štát - na rozdiel od iných - mohli zadlžovať výhodnejšie.
Vytváranie novej meny, nezávislej na všetkých štátoch, by bolo dlhoročným procesom, aj keby všetky štáty bez rozdielu úprimne podporovali jej vznik a s vypätím síl by sa snažili o jej uvedenie do života.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.