Líder opozície Dzurinda hovorí, že premiér Fico kryje podvod s emisiami.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico aj naďalej odmieta prijať akékoľvek dôkazy o nevýhodnosti obchodu, ktorý Slovensko uzatvorilo so spoločnosťou Interblue Group.
„Dajte nám relevantný dôkaz, že v tom čase niekto predal lepšie ako Slovensko," povedal Fico pre TA3. Nereagoval pritom na fakt, že vláda klamala, keď tvrdila, že predáva desať miliónov ton štátnych emisných kreditov AAU. Usvedčil ich verejne dostupný zdroj - výpis z Národného registra emisných kvót. Ten jasne hovorí, že v roku 2008 odišlo zo Slovenska 15 miliónov ton AAU.
Stĺpček Ivana Štulajtera: Na reťazi - KLIKNITE
Ján Slota potvrdil, že Slovensko zinkasovalo 2,3 miliardy korún, čo je približne 76 miliónov eur. V tom prípade cena za tonu vychádza na 5,08 eura, a nie na 6,05 eura, ako tvrdila vláda.
Hlavne že sme predali
Jediná reakcia, čo Fico na zverejnené fakty povedal, bolo: „Nemám čas sa týmito nezmyslami zaoberať." Preňho sa táto vec skončila.
„Každý deň, keď predseda vlády kryje tento prechmat, narastá podozrenie, že v tomto nehoráznom podvode alebo kšefte je zainteresovaný buď on sám, alebo politická strana Smer," povedal v televízii Markíza predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Rafael Rafaj, predseda poslaneckého klubu SNS, ktorej nominant vedie ministerstvo životného prostredia, tvrdí, že podstatné je len to, že Slovensko predalo emisie. „Nikdy nebolo záväzne povedané konkrétne číslo. Takže neviem, čo stále rozoberáte," povedal Rafaj.
Množstvo emisných kvót, cenu ani meno konateľa firmy Interblue Group, ktorej emisie predali, ministerstvo životného prostredia nezverejnilo. Zákon o slobodnom prístupe k informáciám mu to prikazuje.
Exminister životného prostredia Ján Chrbet dohadoval obchod s emisnými kvótami v septembri, vláda ho schválila začiatkom októbra a zmluvu s Interblue Group uzavrel Chrbet v polovici novembra. Zhruba v tom čase predalo svoje voľné emisné kredity susedné Maďarsko.
V septembri si od nich kúpili dva milióny ton Belgičania, v novembri predali 6,6 milióna ton emisných kreditov Španielom. Za jednu tonu zinkasovali Maďari 13,5 až 14,5 eura. Cenu potvrdil ich člen energetickoklimatickej pracovnej skupiny inštitúcie National Council for Sustainable Development.
Ak by sme my predali jednu tonu aspoň za 10 eur, zarobili by sme asi o 74 miliónov eur viac ako teraz. Utajení majitelia Interblue Group mohli približne rovnakú sumu zarobiť.
Opozícia chce zmluvu vidieť
Predseda SNS Ján Slota povedal TASR, že v čase, keď minister životného prostredia za jeho stranu predával slovenské emisie „nijaký iný štát nepredal céodvojky výhodnejšie a som presvedčený, že ten obchod bol pre Slovenskú republiku výhodný".
Ak Fico nebude požadovať zverejnenie všetkých vybielených častí škandalóznej zmluvy o predaji emisných kvót, opozícia sa bude informácií dožadovať v poslaneckom prieskume.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda tvrdí, že ak by bolo zverejnené meno konateľa firmy, „veľmi rýchlo by sme sa dopátrali, že tie nitky vedú na politické špičky".
Nový minister životného prostredia Viliam Turský vymazal zo zmluvy všetky údaje, ktoré by vládu mohli diskreditovať. Ide o meno a adresu konateľa Interblue Group, cenu za tonu emisií, či objem emisných limitov, ktoré už môže „garážová" firma predať do konca roka 2012.
Aj zverejnené údaje ukazujú na mimoriadnu priazeň ministerstva životného prostredia, ktorej sa teší Interblue Group. Získala totiž predkupné právo aj na tie emisné kredity AAU, ktoré ešte nemá v zmluve pevne zarezervované.
Autor: Katarína Ragáčová Ján Krempaský