BRATISLAVA. Neubehli ani dva mesiace od papierovačiek s vlaňajšími daňami, a už sú tu ďalšie. Blíži sa totiž ročné zúčtovanie zdravotných odvodov za minulý rok.
Prví sú na rade zamestnanci, rovnako ako pri daniach. Podobné s daňami majú zamestnanci aj to, že povinnosti so zdravotným zúčtovaním môžu preniesť na firmu, kde pracujú. Majú na to už len niekoľko dní.
Po 1. júni len dobrovoľne
Kto musí zúčtovať odvody zamestnávateľ, ktorého o to požiadal zamestnanec, zamestnanci, ktorí mali vlani takzvané kolísavé príjmy a nepožiadali o zúčtovanie. Kolísavým príjmom je príjem, ktorý v niektorom z mesiacov bol vyšší ako 56 283 Sk a v niektorom nižší,
zamestnanec, ktorý mal každý mesiac príjem nad 56 283 Sk v hrubom, no nebol zamestnaný všetkých 12 mesiacov, podnikateľ, ktorý vlani aspoň jeden deň podnikal, samoplatitelia, ak ich príjem bol vyšší ako úhrn minimálnych základov, teda presiahol sumu v priemere 5 361 Sk mesačne, poistenci štátu, ak mali ročný príjem vyšší ako 64 332 Sk.
Najneskôr do budúceho pondelka musia svoju firmu písomne požiadať, aby za nich zúčtovala odvody. Ak to nestihnú, hrozí im, že si odvody budú musieť zúčtovať sami. Zúčtovanie zdravotných odvodov sa pritom týka vyše 100-tisíc zamestnancov.
„Ak zamestnanec nepožiada zamestnávateľa o vykonanie zúčtovania do 1. júna alebo ho požiada po tomto termíne, zamestnávateľ mu vyhovieť nemusí," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
Žiadosť o zúčtovanie odvodov môžu zamestnanci nájsť na internetových stránkach zdravotných poisťovní. Okrem základných údajov o sebe v nej musia uviesť aj to, či mali vlani aj iných zamestnávateľov. „Ak zamestnanec pracoval vo viacerých firmách a požiada aktuálneho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, mal by mu do 1. júna doručiť aj potvrdenie o výške príjmu a zaplatených preddavkoch od ostatných zamestnávateľov," povedala Silvia Vranková z poisťovne Dôvera.
Nič sa nestane, ak to bude aj neskôr. Nemal by to však veľmi naťahovať, lebo firma musí odvody za zamestnancov zúčtovať najneskôr do konca júna.
Ročné zúčtovanie odvodov sa netýka všetkých zamestnancov, ale len tých, ktorí mali takzvané kolísavé príjmy. Teda tých, ktorí vlani len v niektorých, ale zároveň nie vo všetkých mesiacoch, zarobili viac ako 56 283 korún hrubého (1868,25 eura). To je trojnásobok priemernej mzdy z roka 2007.
Ak niekto zarobil viac ako 56 283 korún vo všetkých mesiacoch minulého roka, o zúčtovanie zamestnávateľa žiadať nemusí a ani si ho sám nerobí. Zúčtovanie zdravotných odvodov sa netýka ani tých, ktorí po celý minulý rok zarábali menej.
Ak mal niekto napríklad dve zamestnania a v každom zarobil mesačne v hrubom menej ako spomínaných 56 283 korún, ale spolu zarobil z oboch zamestnaní viac, je pre neho výhodné zúčtovať si odvody, hoci to robiť nemusí. Vyjde mu totiž preplatok, zdravotná poisťovňa mu časť zo zaplatených odvodov vráti. Aj títo zamestnanci môžu o zúčtovaniu požiadať jedného zo svojich zamestnávateľov.
Len nad tri eurá
Ten, kto popri zamestnaní podnikal, musí si zúčtovať odvody sám. Nemôže to preniesť na svojho zamestnávateľa.
V zúčtovaní firmy porovnávajú príspevky zamestnancov, ktoré za nich odviedli vlani do zdravotných poisťovní s tým, čo mali zo zákona podľa výšky zárobku skutočne odviesť. Môže vyjsť preplatok alebo nedoplatok.
Nedoplatky im strhnú najneskôr v októbri vo výplate za september. Zamestnanec sa môže s firmou dohodnúť, že ak bol nedoplatok vysoký, strhne mu ho po častiach. Firma to musí zaplatiť z vlastného, pretože do zdravotnej poisťovne treba nedoplatok odviesť do konca októbra. Dovtedy musia zároveň poisťovne vrátiť ľuďom a firmám všetky preplatky.
Ročné zúčtovanie odvodov za minulý rok sa robí v korunách. Preplatky aj nedoplatky sa vyplácajú už v eurách. Ale len vtedy, ak sú vyššie ako tri eurá.