KUVAJT. Dohoda o menovej únii arabských krajín Perzského zálivu združených v rade pre hospodársku spoluprácu (GCC) má priestor na realizáciu napriek tomu, že sa minulý týždeň Spojené arabské emiráty rozhodli, nevstupovať do nej. Uviedol to saudskoarabský kráľ Abdulláh v rozhovore pre dnešné vydanie kuvajtského denníka al-Sejjasáh.
Kráľ dodal, že vzťahy so SAE nenaruší rozhodnutie ich vlády nevstupovať do menovej únie, ktoré súvisí s tým, že centrálna banka novej menovej únie nebude na ich území ale v saudskoarabskom Rijáde. Rozhodnutie SAE označil kráľ za "prekvapujúce". Dodal, že podmienky pre oživenie dohody o menovej únii sú otvorené a že SAE majú bystré vedenie... "Nepochybujeme, že majú veľký záujem o zachovanie silnej GCC," povedal monarcha. Členmi rady sú Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Omán, Bahrajn a Katar. Skôr, než sa dohoda z konca decembra minulého roku uvedie do života, dôjde k posúdeniu príčin, ktoré viedli k poslednému sporu.
Kráľ Abdulláh ďalej povedal, že jeho vláda počas terajšej krízy nezastavila nijaké štátne investície. Nedošlo ani k predaju zahraničných štátnych cenných papierov, ktoré má jeho krajina v portfóliu. "Zdôrazňujem," uviedol monarcha, "že saudská hotovosť a ani cenné papiere, ktorými disponuje, globálna hospodárska kríza nepoškodila. Nie sme v situácii, aby sme predávali, čo sme doteraz kúpili".
Rada arabských krajín.... vznikla v roku 1981 ako hospodársky blok. Teraz má vyše 40 miliónov obyvateľov a jeho nominálny hrubý domáci produkt bol v roku 2007 (posledný údaj k dispozícii) vyše 1,1 bilióna USD (785,15 miliardy eur). O vstup do GCC teraz rokuje Jemen. Plné členstvo získa zrejme až v roku 2016, keď splní všetky ekonomické podmienky.
Informovali o tom agentúra Reuters a internetová encyklopédia Wikipedia.