BRATISLAVA Aj na Slovensku sú klienti bánk, ktorí disponujú nadštandardným finančným majetkom. Podľa riaditeľa privátneho bankovníctva UniCredit Bank Raymonda Kopku sa odhaduje, že v rukách približne 2 % obyvateľstva na Slovensku je majetok v hodnote asi 1,659 miliardy eur (50 miliárd Sk).
Ide o podnikateľov, majiteľov podnikov, ale aj úspešných právnikov, športovcov alebo umelcov, pre ktorých banky zriadili špeciálne bankové služby tzv. privátne bankovníctvo. UniCredit Bank ako prvá zriadila v SR sieť regionálnych pracovísk privátneho bankovníctva.
Kopka v tejto súvislosti zdôraznil, že banka pozorne skúma zdroje peňazí, respektíve majetku a v prípade akýchkoľvek pochybností záujemcu o služby odmieta. Ak chce klient využívať služby privátneho bankovníctva, musí mať na účte minimálne 130.000 eur (3,91 milióna Sk).
Kríza ohrozuje aj ich
Skupina privátnych klientov, ktorá tvorí zhruba dve percentá populácie, podľa riaditeľa privátneho bankovníctva UniCredit Bank Raymonda Kopku pocítila v poslednom období dopady krízy predovšetkým z dôvodu zamerania sa na dlhodobejšie investície.
Tie pritom boli spojené s umiestňovaním prostriedkov do rizikovejších aktív. "Tým pádom z krátkodobého hľadiska prerobili asi viac ako priemerný občan Slovenska," myslí si Kopka. Po rozmachu služieb v segmente starostlivosti o najsolventnejších klientov v uplynulom desaťročí vidí Kopka v ďalšom období priestor na postupnú konsolidáciu trhu. "Niektoré banky zostanú v privátnom bankovníctve, budú sa naďalej rozmáhať. Niektoré sa budú koncentrovať na svoje hlavné segmenty, pre ktoré existujú," konštatuje Kopka.