FRANKFURT. Informoval o tom hovorca spolkovej vlády Ulrich Wilhelm. Zástupcovia GM, amerického ministerstva financií, nemeckej vlády, ako aj nemeckých spolkových štátov, kde má Opel svoje fabriky, majú naplánované stretnutie na stredu podvečer. Pôvodne na ňom mali vybrať spoločnosť, ktorá prevezme väčšinový podiel v automobilke Opel. "V záujme spoločnosti Opel a daňových poplatníkov je, aby rozhovory zúčastnených strán ešte pokračovali," uviedol Wilhelm.
Belgickí vládni predstavitelia v utorok požiadali Európsku komisiu (EK), aby zasiahla do procesu predaja nemeckej automobilky. Obávajú sa totiž, že Berlín vyberie takého kandidáta, ktorý zachová najviac miest práve v Nemecku, bez ohľadu na ostatné krajiny v Európe, kde má Opel svoje továrne. V stredu o tom na svojej internetovej stránke informovala agentúra Bloomberg. "Riešenie výhodné len pre jednu krajinu v prípade spoločnosti, ktorá pôsobí v celej Európe, nie je v súlade s ideami Európskej únie (EÚ) a jej legislatívou," napísali belgický premiér Herman Van Rompuy a predseda flámskej vlády Kris Peeters v oficiálnom liste pre EK a vrcholných nemeckých predstaviteľov. Opel zamestnáva v Nemecku okolo 25 tisíc ľudí, no svoje závody má aj v Španielsku, Belgicku a Poľsku. EK zareagovala a oznámila, že zorganizuje stretnutie ministrov priemyslu EÚ, ktorého hlavným bodom bude predaj nemeckého autovýrobcu Opel. Dátum zatiaľ nebol stanovený.
Ponuky na prevzatie automobilky Opel predložili minulý týždeň taliansky výrobca automobilov Fiat, kanadsko-rakúsky výrobca automobilových súčiastok Magna a investičná skupina RHJ International so sídlom v Bruseli. O novom vlastníkovi automobilky rozhodne jej americká materská spoločnosť. V procese výberu však zohráva veľkú úlohu aj nemecká vláda, ktorá investíciu podporí miliardami eur vo forme finančných záruk.