BRATISLAVA. Koaličné HZDS aj v kauze predaja štátnych emisií AAU pritvrdzuje. Podľa jeho šéfa Vladimíra Mečiara už politická zodpovednosť vyvodená bola. „Otázka je, čo sa bude diať, keď sa bude vyvodzovať trestnoprávna zodpovednosť. Ak niekto dá podnety, tak to bude mať iný priebeh." HZDS sa však podnet dať nechystá.
Otázky, na ktoré premiér stále neodpovedá Prečo sú v zmluve o predaji emisných kvót vybielené údaje o firme Interblue Group ako adresa a meno konateľa? Vie vláda a premiér, kto je vlastníkom Interblue Group? Za koľko predal Interblue Group slovenské emisné kvóty ďalšiemu kupcovi? Keď vláda predávala emisné
limity bez súťaže, ako vie
dokázať, že dosiahla
najlepšiu cenu?
Na obchode s emisiami Slovensko mohlo prerobiť až 140 miliónov eur, čo sú vyše štyri miliardy korún. Naopak, milióny eur zarobili majitelia neznámej firmy Interblue Group a ľudia v pozadí.
Keďže premiér Fico bráni výhodnosť obchodu najviac zo všetkých členov vládnej koalície, opozícia je stále viac presvedčená, že za obchodom stoja aj ľudia blízki Smeru.
„V tomto prípade premiér nekoná ako premiér tejto republiky, ale takpovediac do roztrhania tela sa snaží tento pochybný garážový výpredaj obhajovať," povedal Pavol Frešo z SDKÚ.
Napríklad meno utajovaného konateľa Interblue Group by mohli získať opoziční poslanci na piatkovom prieskume na ministerstve životného prostredia.
Maďarský úradník nie je dôkaz Premiér Fico na seba upútava v kauze stále väčšiu pozornosť svojimi podráždenými reakciami na zverejňované informácie o nevýhodnosti obchodu pre Slovensko. Včera náš denník získal výpoveď vysokého maďarského úradníka Józefa Feilera, ktorý bol poverený rokovaním o predaji emisných limitov v Maďarsku.
Predseda vlády zodpovedného ministra z funkcie odvolal, ale vecne a politicky sa úplne stotožnil s tým, čo odvolaný minister pri predaji emisných kvót vykonal. Čítajte viac v komentári Mariána Leška: Fico strhol kauzu na seba
Ten potvrdil, že pri vyjednávaní o predaji ich emisných kvót sa s kupujúcimi pod cenu 12 eur za tonu ani nebavili. Predaj svojich 8,6 milióna ton si Maďari s Belgičanmi a Španielmi dohodli zhruba v rovnakom čase ako Slovensko s Interblue Group.
Slovensko pritom predalo jednu tonu emisných limitov po 4,99 eura za tonu. „Žartujete. Ak má byť nejaká informácia práve v denníku SME považovaná za akýsi dôkaz, to snáď nemyslíte vážne. Sme drzí, sme otravní, sme klamári. To je náš postoj k denníku SME. Nejdem v žiadnom prípade brať na zreteľ to, čo napíšu novinári v denníku SME," reagoval Fico na tvrdenia Feilera. Fico bol však ten, kto žiadal od médií a opozície, aby prišli s dôkazmi.
Dnes už premiér nežiada nič viac a nič menej ako rovno medzištátne zmluvy, lebo emisné kredity AAU sa predávajú zvyčajne medzi štátmi, ktoré sa zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov. Budapešť by však zmluvu mala zverejniť do dvoch týždňov. Požaduje to tamojšia opozícia, ktorá má pochybnosti o použití peňazí získaných z predaja štátnych emisných kvót. Využitie peňazí v Maďarsku dokonca prešetruje komisia zriadená špeciálne na tento účel, ktorej členom je aj Feiler.
Maďarských kolegov chce vraj kontaktovať minister životného prostredia za SNS Viliam Turský. „Pokúsime sa skontaktovať, ale myslím si, že nedosiahneme nič." SME poskytlo kontakt na Feilera aj premiérovi Ficovi. Jeho hovorkyňa Silvia Glendová sľúbila, že mu ho posunie. Ako s ním naloží, je na ňom.
Vysokého štátneho úradníka Maďarska Feilera, ktorý dohodoval obchody, nepovažuje za dôležitého ani minister financií Ján Počiatek. „Pozeral som si, čo je k tomu zverejnené a žiadnu relevantnú, záväznú informáciu od ministerstva životného prostredia alebo financií Maďarska som nevidel. Videl som komentár niekoho, kto niečo povedal, ale to je nepodstatná informácia," povedal. Relevantnou informáciou by pre neho bolo, keby preukázateľne vedel povedať, „že sme to predali pod cenu a že z toho štát mohol vyťažiť viac".
Utajený materiál usvedčuje Pre Fica je vec uzavretá: „K tejto téme bolo povedané všetko, my ideme zatepľovať. Ľudia nie sú zvedaví na tieto kriváctva médií a politikov."
Podľa utajovaného materiálu, ktorý vláda schvaľovala v polovici októbra, Fico musel vedieť, že Interblue Group si dohodla exkluzívne právo na odkúpenie viac ako desať miliónov ton AAU. Podľa týždenníka Trend sa totiž v tomto materiáli na rozdiel od predchádzajúceho verejného hovorí o ponuke za jednotky AAU „v disponibilnom objeme SR". To je okolo 100 miliónov ton.