BRATISLAVA. Sadzba, za ktorú si banky medzi sebou požičiavajú peniaze na finančnom trhu v tomto roku klesá. Ročný EURIBOR klesol od začiatku roka z troch percent na 1,6 percenta. Žiadatelia o úvery tento pokles výraznejšie nepocítili, lebo banky zvýšili marže.
Kríza zdvihla marže
Podľa materiálu, ktorý spracovali pre Cenovú radu vlády ministerstvo financií a Národná banka Slovenska, je dôvodom vysokých marží finančná kríza a s ňou spojená niestota ohľadom budúceho vývoja ekonomiky. Tiež neistá budúcnosť klientov bánk. Priemerná úroková sadzba na úveroch pre obyvateľov je osem percent a za prvý štvrťrok klesla len mierne.
Vladimír Dohnal z analytickej spoločnosti Symsite Research vidí tri dôvody zvyšovania úrokových marží pre obyvateľstvo. „Banky očakávajú zhoršenie kvality úverového portfólia už v blízkej budúcnosti, a preto si už teraz pripravujú 'vankúš', aby nesplácané úvery neohrozili ich ziskovosť."
Objem úverov pre obyvateľstvo bol aj v prvých troch mesiacoch roka vysoký a banky nemajú dôvod, aby prilákali nových klientov. Zníženie úrokov by mohlo prilákať klientov s nižšími príjmami, ktorí si drahší úver nemôžu dovoliť. Podľa Dohnala, práve toto je klientela, ktorej sa banky snažia vyhnúť.
Úvery pre podniky sú lacnejšie
Pri úrokoch z úverov účtovaných podnikom je marža bánk nižšia. Dohnal do konca roka očakáva jej mierne zvýšenie. Banky skôr úplne odmietnu úverovať podniky v „nesprávnom" sektore, než by klientov selektovali cenou.
Pri domácnostiach tiež neočakáva znižovanie marží - skôr naopak. „Banky vzhľadom na rastúcu nezamestnanosť a pomalší rast platov budú opatrnejšie pri poskytovaní úverov a ich vyššiu rizikovosť budú kompenzovať vyššou cenou," tvrdí.
Aktuálny vývoj úrokových marží potvrdzuje podľa Vladimíra Vaňa z Volksbank Slovensko historické trendy sprísňovania podmienok na poskytovanie nových úverov. Najlepšou cestou, ako získať nižšie kreditné marže, je podľa Vaňa udržať si aj v čase krízy čo najvyššiu bonitu, teda zdravé hospodárenie, či už ide o firmy, alebo domácnosti.
Výšku úrokovej marže ovplyvňuje podľa Marcela Lazniu zo Slovenskej bankovej asociácie aj štruktúra poskytovaných úverov podľa dĺžky splatnosti. Podiel úverov s kratšou lehotou splatnosti pri podnikových úveroch je vyšší ako pri úveroch poskytnutých obyvateľstvu. Aj preto sú podnikové úvery v poslednom čase lacnejšie a reagujú na pokles sadzieb EURIBOR-u rýchlejšie, ako je to pri úveroch obyvateľstvu.