BRUSEL. Členským krajinám Európskej únie sa v roku 2007 podarilo znížiť emisie skleníkových plynov v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 1,2 % Informoval o tom dnes komisár pre životné prostredie Stavros Dimas.
Celkové zníženie emisií v porovnaní s východiskovým rokom, ktorým je pre väčšinu krajín rok 1990, predstavuje 12,5 %, čo znamená 59,4 milióna ton oxidu uhličitého. Dosiahlo sa to zväčša v dôsledku úbytku emisií z výrobných odvetví priemyslu, vrátane výroby železa a ocele a v domácnostiach vzhľadom na teplejšie počasie.
Emisie v 15 starých členských krajinách poklesli o 1,6 % medzi rokom 2006 a 2007, zatiaľ čo hrubý domáci produkt (HDP) za rovnaké obdobie vzrástol o 2,7 %. Podľa EK to znamená, že sa dokázalo ešte viac oddeliť emisie od hospodárskeho rastu. Emisie sa poradilo znížiť tri po sebe nasledujúce roky.
Pokles emisií v európskej pätnástke predstavoval 5 % v porovnaní s východiskovým rokom, čo podľa Dimasa znamená, že EÚ-15 je na dobrej ceste k dosiahnutiu cieľov prijatých v rámci Kjótskeho protokolu. Tým je redukcia emisií do roku 2012 v priemere o 8 %.
"Hoci sa k zníženiu emisií v krajinách EÚ-15 v roku 2007 dospelo čiastočne vďaka priaznivým poveternostným podmienkam v niektorých členských štátoch, klesajúca tendencia emisií za posledné tri roky je náznakom toho, že proaktívne politiky a opatrenia v oblasti klímy, ktoré sa od prijatia Kjótskeho protokolu prijali na vnútroštátnej alebo európskej úrovni, začínajú prinášať ovocie. Balíkom opatrení pre oblasť energetiky a klímy, ktorý sa prijal minulý mesiac, sa zabezpečuje, že sa počas nadchádzajúcich rokov budú emisie znižovať ešte viac," konštatoval Dimas.
Podľa Kjótskeho protokolu neexistuje cieľ znižovania emisií pre EÚ-27, keďže v tom čase nové členské krajiny neboli členmi únie. Všetky krajiny EÚ-12 však majú individuálne záväzky vyplývajúce z Kjótskeho protokolu - majú znížiť emisie o 6-8 % oproti úrovniam z východiskového roku s výnimkou Cypru a Malty, ktoré nemajú žiadne ciele.