SME

General Motors vyhlásil bankrot

Amerika zažíva doteraz najväčší krach priemyselného podniku a celkovo tretí najväčší bankrot vôbec. Automobilka General Motors totiž požiadala newyorský súd o ochranu pred bankrotom.

(Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON, BRATISLAVA. To, čo mnohí čakali a mnohí si nepripúšťali, je realitou. General Motors vyhlásil bankrot. Podnik by teraz mal prejsť etapou reštrukturalizácie, zatvárania fabrík, predajní. Prepustí ďalšie tisíce zamestnancov. Až 60 percent tradičnej značky sa dostane do rúk americkej vlády.

Svojho času bol GM najväčšou korporáciou v USA, dokonca aj na svete. Detroit a štát Michigan premenila na mekku automobilizmu. Stala sa symbolom dopravy strednej triedy aj luxusu - napríklad značkou Cadillac. Dnes je na kolenách a po Chrysleri druhou americkou automobilkou, ktorá oficiálne stojí pred krachom. Prezident Barack Obama osobne oznámil záchranu krachujúcej automobilky s tým, že vláda prevezme nad firmou kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie miliardy ako záchrana Podľa správy agentúry AP štát pomôže kolabujúcemu gigantu balíkom 30 miliárd dolárov. Už predtým ministerstvo financií zvýšilo likviditu podniku o 20 miliárd. Peniaze pochádzajú zo 700-miliardového fondu na záchranu bánk, respektíve z toho, čo z neho ešte zostalo. Ide o ďalšiu intervenciu vlády do súkromného sektora.

Obamova administratíva nemá v pláne zasahovať do denno-dennej manažérskej práce, informovala televízna stanica Fox Business. Kanadská vláda bude v GM kontrolovať 12,5 percenta, odbory 17,5 a ostatní akcionári 10 percent. Na transformáciu starého GM do novej firmy by mal podľa New York Times dozerať Al Koch. Ten pomáhal už pri reorganizácii krachujúceho reťazca KMart.

Proces ochrany pred bankrotom by mal trvať 60 až 90 dní, no na jeho konci by nemalo byť zmiznutie GM z automobilovej mapy, ale zdravšia, menšia a efektívnejšia firma. Vláda chce dosiahnuť, aby hospodárila s vyrovnaným rozpočtom už pri predaji desiatich miliónov áut. Momentálne to je pri predaji 16 miliónov. Z toho dôvodu GM zavrie do roku 2010 vyše 2600 predajní a prepustí ďalších 21-tisíc zamestnancov, čo je asi 34 percent z pracovnej sily firmy.

SkryťVypnúť reklamu

GM zavrie deväť fabrík a v troch zastaví výrobu. Prestane vyrábať štyri značky: Hummer, Saab, Saturn a Pontiac. Pod logom GM zostanú na trhu ešte štyri: Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC. Už v piatok padli ceny akcií General Motors na najnižšiu úroveň v histórii a predávali sa za 74 centov. Preto GM od pondelka nie je ani súčasťou hlavného indexu newyorskej burzy Dow Jones Industrial Average.

Problémy automobiliek však ovplyvňujú nielen samotné firmy. Asi polmilióna amerických dôchodcov je závislých od zdravotného poistenia a penzií práve z GM. Zatváranie predajní ovplyvní ďalších 300-tisíc zamestnancov, informovala televízia CNN. O prácu sa boja ďalšie státisíce ľudí v dodávateľských firmách.

Pomoc aj v Európe GM sa musí reorganizovať aj v Európe. V Nemecku napríklad štát pomohol vyše dvomi miliardami dolárov jeho dcére Opelu. General Motorsu v nej zostane už iba 35 percent, 20 percent pripadne kanadskej spoločnosti Magna a ruskej Sberbank, 10 percent zamestnancom.

SkryťVypnúť reklamu

Automobilka vlani v septembri oslávila sto rokov. V kríze je od roku 2005, odvtedy zaznamenala straty vo výške 90 miliárd dolárov. Jej podiel na americkom trhu klesol na 19 percent. V 80. rokoch to bolo 40 percent. V pondelok mal General Motors aktíva vo výške 82,3 miliardy dolárov a dlh 172,8 miliardy, napísala AP.

Predseda Spolku automobilových inžinierov a technikov Slovenska Ján Lešinský si myslí, že bankrot GM nemusí mať vplyv na európskych dodávateľov. Vysvetľuje, že značky ako Opel, Vauxhall alebo Saab, ktoré sa vyrábajú v Európe, sú stopercentne samostatné. Tie majú aj dodávateľov na Slovensku.

„GM Europe je v pozitívnych číslach a tam patria európske dcéry, ktoré sú samostatné. Je pravdou, že hoci sú v pozitívnych číslach, tiež majú problémy, ktoré sú sprievodným javom súčasnej krízy, čiže problému z nadvýroby," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Pre krízu skrachovali už tri automobilky Saab - február 2009

Chrysler - máj 2009

General Motors - jún 2009

Chronologický vývoj spoločnosti

16. septembra 1908 - Firmu GM založil William Durant v meste Flint, štát Michigan (USA). GM kúpila Buick Motor Company a koncern sa rozšíril o výrobu automobilov Oldsmobile a Cadillac.

1919 - GM otvorila svoje zastúpenie v Európe - Francúzsko.

1925 - Britská automobilka Vauxhall sa spojila s GM.

1929 - Opel bol začlenený do štruktúry koncernu General Motors, najväčšieho svetového producenta automobilov.

1930 - Automobilka GM napriek hospodárskej kríze zdokonaľovala výrobu vozidiel.

1940 - Počas 2. svetovej vojny pomáhala zbrojárskemu priemyslu.

1950 - Zlatá éra dizajnu, GM na konci 50. rokov predstavila Cadillac El Dorado.

SkryťVypnúť reklamu

1971 - GM predstavila ekologický automobil jazdiaci na bezolovnatý benzín.

1973 - Do svojich automobilov začala spoločnosť GM montovať airbag ako prvá vo svete.

1987 - Automobilka General Motors predstavila svoje solárne vozidlo.

1989 - Súčasťou GM sa stáva švédska automobilka Saab.

1991 - Na slovenský trh vstúpil Opel v januári ako prvý oficiálny importér zahraničných automobilov do SR.

1995 - GM predala mimo Severnej Ameriky viac ako 3 milióny automobilov a "doma" ich bolo viac ako 5 miliónov.

2004 - V SR sa modely Chevrolet objavili v polovici roku, kedy v rámci strategického rozhodnutia vedenia koncernu GM došlo k začleneniu produkcie juhokórejského závodu GM DAT do predajnej siete globálnej značky Chevrolet. GM v SR nakupuje veľké množstvo dielov pre výrobné závody automobilky Opel.

SkryťVypnúť reklamu

2005 - Zastúpenie v SR sa v apríli zmenilo na organizačnú zložku GM Southeast Europe, ktorá prebrala všetky úlohy národnej kancelárie zastupujúcej v SR značky Opel a Chevrolet. Prostredníctvom vybraných dílerov sú zákazníkom dostupné aj modely Saab, Cadillac a Corvette.

2006 Najväčšie automobilové koncerny na svete hľadali cesty, ako sa dostať z krízy, General Motors sa dohodol s odbormi na znížení nákladov na nemocenské poistenie pre dôchodcov v podniku, čím by sa malo ušetriť dohromady 13 miliárd USD.

2007 - Americký automobilový koncern General Motors dosiahol zlé hospodárske výsledky, keď automobilka ohlásila ročnú stratu 68,45 USD na akciu.

2008 - Kríza v najväčšom americkom automobilovom koncerne sa zostrila. Šéf GM Rick Wagoner pripravoval e-mailom zamestnancov na ďalšie radikálne úsporné opatrenia. Nepriaznivý stav GM sa prejavil aj v hodnote jeho akcií. Akcia GM sa 11. novembra 2008 prepadla o 15 % na 65-ročné minimum.

SkryťVypnúť reklamu

GM, podobne ako všetky svetové automobilky, vážne zasiahla globálna úverová kríza a s tým súvisiaci prepad dopytu po autách. Automobilka musela koncom minulého roka pre problémy s financiami požiadať vládu o pomoc. Štát jej poskytol úver v hodnote 13,4 miliardy USD. GM však tvrdí, že potrebuje ešte ďalších 30 miliárd USD, aby sa vyhol bankrotu.

16. februára 2009 - Americký prezident Barack Obama sa rozhodol vytvoriť na pomoc krízou zmietaným automobilkám General Motors a Chrysler a na ich reštrukturalizáciu špeciálny tím.

24. marca 2009 - Automobilka General Motors začala s avizovaným prepúšťaním zamestnancov z nevýrobnej sféry.

Podľa Obamu predaj Chrysleru umožní jeho prerod

Americký prezident Barack Obama v pondelok vyhlásil, že súhlas súdu na predaj aktív automobilky Chrysler skupine, ktorú vedie taliansky výrobca áut Fiat SpA, umožní, aby Chrysler vyšiel z bankrotu silnejší. Obama vo vyhlásení uviedol, že rozhodnutie súdu "otvára cestu pre to, aby nový Chrysler úspešne vyšiel z bankrotu ako nová, silnejšia, konkurencieschopnejšia spoločnosť pre budúcnosť." O predaji prakticky všetkých aktív automobilky Chrysler v hodnote 2 mld. USD skupine vedenej Fiatom rozhodol americký sudca v nedeľu. V novej firme bude 68 % vlastniť odborový zväz United Auto Workers, 20 % Fiat, vlády USA a Kanady budú kontrolovať zvyšných 12 %. Sudca Arthur Gonzalez uviedol, že jedinou alternatívou predaja bola okamžitá likvidácia spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Automobilka Chrysler požiadala na súde o ochranu pred veriteľmi 30. apríla s cieľom v priebehu 60 dní uzavrieť spojenectvo s automobilkou Fiat. Analytici tento bankrot považovali za skúšku oveľa väčšieho a zložitejšieho bankrotu automobilky General Motors Corp. Sudca Gonzalez dozeral aj na bankroty spoločností Enron and WorldCom. Cieľom rýchleho predaja Chrysleru bola záchrana viac ako 100 tisíc pracovných miest v automobilovom priemysle.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (3. 4. 2025)
USD 1.080
AUD 1.715
CZK 24.963
JPY 161.220
CAD 1.548
GBP 0.835
HUF 400.950
PLN 4.178
CHF 0.954
SEK 10.764

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 681
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 872
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 961
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 854
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 772
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 511
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 642
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 300
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 516
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 285
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 469
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 859
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 412
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 160
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Lehuta, analytik VÚB

Ľudia budú musieť prejsť z automobilového priemyslu do iných sektorov.


Trhy na Wall Street.

Príležitosťou môžu byť napríklad farmafirmy či biotechnologické tituly.


Volkswagen Passat pri skúške zahrievania materiálov v interiéri, ktorú robia v laboratóriu Volkswagen Slovakia.

Do USA smeruje šestnásť percent produkcie.


Tabuľka, na ktorej boli zverejnené recipročná clá.

Prezident použil záhadný výpočet.


138
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 300
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 516
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 285
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 469
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 859
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 412
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 160
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťZatvoriť reklamu