BRATISLAVA. Meno konateľa a adresa firmy nemôžu byť v nijakom prípade označené ako obchodné tajomstvo. „Podľa môjho názoru na 99 percent takéto údaje nemôžu spadať pod obchodné tajomstvo," povedal obchodný právnik Martin Repáň.
Je to odpoveď na žiadosť premiéra Roberta Fica, aby sa k tejto veci vyjadrili odborníci: Neviem, čo na mene konateľa je obchodným tajomstvom. Musia na to odpovedať obchodní právnici," povedal Fico v Sobotných dialógoch SRo, ktorý je tiež právnikom.
Obchodným tajomstvom podľa Repáňa nemôžu totiž byť informácie, ktoré sú verejne dostupné. Mená konateľov „americkej" spoločnosti Interblue Group - Jany Lütken a Hansa Groba - sú oficiálne uverejnené v americkom obchodnom registri, kde je Interblue zapísaná. Rovnako známa je aj jej adresa. Sídliť má podľa registra aj svojej internetovej stránky v americkom štáte Washington v mestečku Snohomish. Na uvedenej adrese sa nachádzajú podľa fotografií dve garáže a jeden basketbalový kôš.
„Firmy sa snažia rozširovať obchodné tajomstvo o rôzne údaje. Meno konateľa a adresa firmy sú však už excesný úlet," myslí si Repáň.
Kreatívni sú aj úradníci
Repáň dodáva pritom, že v súvislosti s infozákonom sa zasa štátne orgány snažia zatajovať informácie, ktoré majú byť verejne prístupné, keďže ide o narábanie s verejnými financiami. Týka sa to napríklad množstva predaného „tovaru" a jeho ceny.
O porušení infozákona hovorí aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair play: „Vybielené údaje nemôžu byť v nijakom prípade predmetom obchodného tajomstva a absolútne znemožňujú verejnú kontrolu výkonnej moci. Je zaujímavé, že minister sa snaží utajiť práve identitu kupujúceho a cenu.
Sám šéf SNS Ján Slota pritom v nedeľu v relácii TA3 vyzval na rešpektovanie zákonov. „Máme sa riadiť podľa zákona alebo podľa toho, že si niekto niečo myslí," spýtal sa Slota. Narážal na médiá a opozíciu, ktorí upozorňujú na porušovanie zákonov.
Minister podľa Slotu neprekročil žiadnu svoju právomoc. Vraj o tom hovorí zákon. Nešpecifikoval, o ktorý zákon by malo ísť. SME sa s ním do uzávierky nepodarilo spojiť, mal vypnutý telefón.
Na osobné údaje Interblue Group sa premiér Fico sľúbil opýtať ministra životného prostredia Viliama Turského. S ministrom Turským sa SME nepodarilo včera spojiť. Ministrova hovorkyňa nedvíhala telefón. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová poslala SMS správu, že ešte nemajú žiadne informácie, a preto nebudú odpovedať na otázky.
Nevedia, nevideli, ale chvália
Ficovi však zmluva ako taká vôbec neprekáža. Hoci ju nevidel, tvrdí, že je dobrá. „Doteraz nemám dôvod spochybňovať štruktúru zmluvy," povedal Fico v SRo.
Podobne za veľmi dobrú označuje šéf SNS Slota cenu, za ktorú Slovensko predalo Inter〜blue Group tonu emisií. Sám však tvrdí, že netuší, za koľko ju exminister Chrbet predával.
Slota však v nedeľu v TA3 vystupoval veľmi fundovane ohľadne emisných limitov. Vyzná sa na burze firemných emisií, vie, za čo sa predávali ešte v roku 2007.
Spochybnil však maďarský obchod s Belgickom a Španielskom. Maďari podľa informácií maďarského spravodajského portálu Index.hu predali dva milióny emisných limitov Belgičanom, 6,6 milióna ton Španielom zhruba za 13 eur za tonu. „Maďari nepredali asi nič. Reči o tom, že to predali Baskom, Belgičanom alebo Španielom, ale veď prečo to neukážu? Mňa neuspokojuje, že splnomocnenec niečo povie," povedal Slota pre TA3.
Ministerstvo životného prostredia pritom predalo tonu za päť eur. Na predaji 15 miliónov ton emisných kvót AAU sme oproti Maďarom prerobili a niekto získal približne 120 miliónov eur, čo je viac ako tri a pol miliardy korún.
Podľa SDKÚ by sa tak dalo zatepliť o 10 250 bytov viac. V čase krízy podľa poslanca Janiša navyše vláda obrala Slovákov o 12 200 pracovných miest. Janiš tiež spochybnil výhodnosť Ficovho zatepľovacieho programu. Vláda totiž nedá nenávratné dotácie, iba zjemnila úverové podmienky.