Praha 13. mája (TASR) - Najväčšia česká oceliareň Nová huť vypovedala americkej spoločnosti IFC Kaiser zmluvu na dodávku rozhodujúcej časti minihuty, ktorá stála 10 miliárd Kč. Nová huť v dôsledku ťažkostí pri rozbehu výroby v minihute, ktorá mala naplno vyrábať od novembra 2000, ale namiesto toho je stále len v skúšobnej prevádzke, požaduje od americkej firmy náhradu škody vo výške 46 miliónov USD. Ak nebudú rokovania s IFC Kaiser úspešné, česká oceliareň sa obráti na medzinárodnú arbitráž. Tento problém pritom spôsobil finančné ťažkosti aj ďalším českým subdodávateľom.
Minihuta, jedna z najväčších investícií v priemysle ČR za posledných desať rokov, je prvou podobnou investíciou americkej firmy a nikdy nebola overená v praxi. Podľa pôvodných predpokladov mala vôbec prvá podobná investícia fungovať od roku 1998 v Thajsku. Pre ázijskú krízu však tamojšia oceliareň investíciu zrušila a nevyskúšaný projekt sa realizoval v Ostrave. Dodnes musí Nová huť v dôsledku problémov so zariadením vyrábať plechy i na starej valcovacej trati. Náklady na rozjazd minihuty sa preto oproti predpokladom zvýšili o 1,5 miliardy Kč. Firma totiž dodnes nemohla znížiť počet zamestnancov, z ktorých asi 700 chcela po rozbehnutí výroby prepustiť.
Oficiálnym dôvodom, pre ktorý teraz Nová huť proti investorovi vystúpila, je, že IFC Kaiser mal do konca apríla s polročným oneskorením dorobiť konečné testy prevádzky. "O opakovanie testov sa dodávateľ nepokúsil," povedala hovorkyňa huty Sylva Mazurková. Odteraz už budú na testoch, po ktorých by sa mala v minihute oficiálne rozbehnúť komerčná prevádzka, pracovať sami oceliari z Ostravy.
Nová huť však nie je jedinou firmou, ktorá má pre minihutu ťažkosti. Hlavným dodávateľom technológie pre Kaiser bola americká firma Tippins, ktorá je od minulého roka v konkurze. Tippins dodnes dlží niekoľkým českým podnikom za ich subdodávky. Tieto peniaze sú pre české firmy takmer stratené. "My sme vlani podali na americkú spoločnosť žalobu na zaplatenie. Ale náklady ma súdne konanie by boli vysoké, preto bolo zastavené," uviedol Karel Samec, hovorca Škody Plzeň, ktorá má voči Američanom pohľadávku radovo v desiatkach miliónov Kč. Ďalšími postihnutými sú napríklad Vítkovice alebo firma ĎAS.
Minihuta sa momentálne prvýkrát dostáva do prevádzkového zisku, kvalita výrobkov však nie je stopercentná.
Nová huť čaká na privatizáciu. FNM ČR zrušil výber privatizačného poradcu a noví záujemcovia zrejme budú plniť len úlohu asistenčných firiem. Spôsob privatizácie je navyše nejasný, podľa štúdie odbornej firmy Eurostrategy by sa Nová huť mala pričleniť k Třineckým železiarňam.
Informovala o tom Mladá fronta Dnes.
(1 CZK = 1,258 SKK; 1 USD = 49,277 SKK)